Σκιάθος Προτάσεις διασκέδασης, εστίασης, αξιοθέατων και παραλιών στη Σκιάθο

Μηνύματα
9
Likes
1
Γεια σας και πάλι.
Κάποιες προτάσεις για τη Σκιάθο όσον αφορά διασκέδαση, φαγητό, παραλίες, αξιοθέατα;
Ευχαριστώ. :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
παραλιες:
Λαλάρια (πας με καραβακι μονο)
κουκουναριές
μπανάνα
βρωμόλιμνος
ασέληνος
ελιάς και άγκιστρος

απο φαγητο προτεινω ενα καταπληκτικο εστιατοριο στη χωρα το En plo
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Και εγώ Σκιάθο διάλεξα για τις φετινές μου διακοπές και είμαι ενθουσιασμένη! :cool:

Δες και αυτά GeorgeXminoguE σε περίπτωση που δεν τα έχεις βρει...
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/8359-%F3%EA%E9%E1%E8%EF%F2.html
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...EF%F0%E5%F2-%F3%F4%E7-%F3%EA%E9%E1%E8%EF.html
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...%E9%E1%E8%EF%F2-%E4%E9%E1%F4%F1%EF%F6%E7.html
Οποιοδήποτε άλλο tip παιδιά θα βοηθούσε πολύ!

Να κάνω και μια-δυο ερωτησούλες:
Tην καλύτερη αστακομακαρονάδα του νησιού που θα τη γευτούμε? :bleh:
Ποια θαλάσσια διαδρομή να διαλέξουμε με τα τοπικά καραβάκια?...Λαλάρια-Κάστρο-Ασέληνος-Νησάκι Τσουγκριά πραγματοποιούνται όλα σε μία θαλάσσια εκδρομή?? Ο γύρος του νησιού ποιες παραλίες καλύπτει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :bounce:
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Από φαγητό να προτιμήσεις τον Ασπρόλιθο (πίσω από το σχολείο) και το καταπληκτικό Ιταλικό Marria's Pizza που βρίσκεται πίσω από την εκκλησία, αμέσως μόλις ανέβεις τα περίφημα σκαλάκια.

Ειδικά το δεύτερο είναι το κάτι άλλο, μόνο που είναι αρκετά δύσκολο να βρεις τραπέζι και έχει περίεργα ωράριο (κλείνει νωρίς)...

Δες και εδώ: πληροφορίες για Σκιάθο.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ευχαριστούμε για τα tips Αλέξανδρε :D!
 

john-data

Member
Μηνύματα
50
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Στη αρχή της Παπαδιαμάντη είναι μια καλή κρεπερί!!!Για διασκέδαση η στο λιμάνι στης μαξιλάρες η στο τέλος της παραλίας που έχει πολλά.
Τα καραβάκια πάνε Λαλάρια-Κάστρο-Ασέληνος-Νησάκι Τσουγκριά με περισσότερη ώρα στα Λαλάρια και στη Τσουγκριά...Την επόμενη φορά που θα πάω θα πάω μια μέρα περισσότερο για να κάτσω όλη τη μέρα στη Τσουγκριά!!!
Προτίμησε μεγαλούτσικο καραβάκι γιατι σε περίπτωση μποφόρ δεν μπορούν όλα να πάνε στα Λαλάρια.
Τips καλό θα ήταν να νοικιάσετε ένα μηχανάκι ωστε να μπορείται να πηγαίνετε σε όλες τις παραλίες απο το κέντρο (που σας προτείνω κιόλας να μείνετε γιατι μόνο έκει έχει νυχτερινή ζωή!!!) και η μεγαλύτερη απόσταση πρέπει να έιναι 15 λεπτά στη ποιο απόμακρη μπανάνα...Κάποιες καλές παραλίες και απομονομένες είναι φτάνοντας στις Κουκουναριές δεν πάτε μέσα αλλά συνεχίσετε σε ένα ανηφορικό δρόμο και βρίσκετε 2-3 στις οποιές κατεβάινεται με τα πόδια απ οτο δρόμο...Χώμα αλλά πάτε άνετα με μηχανάκι!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Σ'ευχαριστώ πολύ john για τις πολύτιμες συμβουλές :D!! Θα πάρουμε μαζί μας το αυτοκίνητο οπότε είμαστε κομπλέ με το μεταφορικό!
Αυτό το γύρο με το καραβάκι που λες θέλω να τον κάνω οπωσδήποτε...:cool:
Ααα, και μια ακόμη ερώτηση...σκέφτομαι τη μία μέρα να κάνουμε θαλάσσια εκδρομή σε Σκόπελο-Αλόννησο-θαλάσσιο πάρκο για ακόμη περισσότερη επαφή με τη θάλασσα, να δούμε και τις πιο διάσημες παραλίες των νησιών αυτών και κάποιες που γυρίστηκε το Mammia Mia, και ίσως και την γλυκύτατη monachus monachus..εσείς κάνατε κάτι τέτοιο και αν ναι έχεις να προτείνεις κάποιο δρομολόγιο και όνομα από το καραβάκι που σας πήγε? :D
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Επίσης να προσθέσω ότι αξίζει πολύ να νοικιάσετε αμαξάκι (εμείς είχαμε πάρει jimny) και να γυρίσετε μια μέρα και την άλλη πλευρά του νησιού με τους χωματόδρομους.... Σαν όμορφη περιπέτεια!
 

Attachments

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ωραία ιδέα frenchman και τέλειες photo :D Thanks!
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!
Επειδή ήμουν στη Σκιάθο το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος και τα έχω φρέσκα, να πω και εγώ τη γνώμη μου για φαγητό.
Λοιπόν, πάνω στην παραλία στο λιμάνι έχει ανοίξει από πέρισι το Greek Side grill, ωραίος προσεγμένος χώρος, καλό σέρβις και πολύ ωραία χάμπουργκερ.
Στο παλιό λιμάνι, πάνω από τα σκαλάκια με τις μαξιλάρες, το τελευταίο μαγαζί στη σειρά, το Lo&La, ωραίο ιταλικό, στο ομορφότερο πιστεύω σημείο της χώρας, φανταστική θέα και φοβερός τύπος ο Λορέντζο ο ιταλός ιδιοκτήτης με τη σύντροφό του την Αναστασία!
Στο δρόμο για το αεροδρόμιο όπου είναι στη σειρά όλα τα κλαμπ και πριν από αυτά, εστιατόρια με ωραίο περιβάλλον είναι το Εν πλω, η Σκούνα και το Μπακάλικο.
Επίσης πάνω από το παλιό λιμάνι, πίσω από τις μαξιλάρες και την Εκκλησία, μέσα στα στενά, εντόπισα για φαγητό το ''1901'' και το ''Πινακοθήκη-meeting point''. Δεν καθήσαμε αλλά μου άρεσαν πολύ, όπως τα είδα. Όμορφα περιποιημένα μαγαζιά και σε γραφικό τοπίο, νησιώτικα στενά κλπ.
Τέλος, είχα πάει πριν από χρόνια αλλά μου είπαν και πάλι τώρα καλά λόγια (δεν πήγαμε τελικά) έξω από τη χώρα στον δρόμο για το μοναστήρι της Ευαγγελίστριας είναι το Αγνάντι με καλό φαγητό και θέα όλη τη Σκιάθο.
Πάντως αυτό που είδα στη Σκιάθο αυτή τη φορά (είχα να πάω τρία χρόνια) είναι ότι το νησί ομόρφυνε πολύ, ειδικά η χώρα και τα στενάκια της είναι πιο περιποιημένη από παλιά, με πολύ ωραία μαγαζιά για φαγητό, κρέπα και ρούχα (όχι μόνο τα τουριστικά και τα σουβενίρ που ήταν κάποτε), γκαλερί και γενικά αναβαθμίστηκε.
Επίσης τα καραβάκια με τις εκδρομές, πέρα από τις κλασσικές διαδρομές που είχαν κάποτε, έχουν προσθέσει σκηνικό από Mamma mia, ειδικά σε πάνε στο σημείο όπου έγινε ο γάμος στην ταινία, και μάλιστα σε ένα καραβάκι είδα ξένους που είχαν πάει ντυμένοι στα λευκά για να φωτογραφηθούν στο σημείο!!!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Guess Who δεν έχω λόγια..σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γευστικές σου οδηγίες :D και τις χρησιμότατες πληροφορίες! Να'σαι καλά!!! Μου μετέδωσες τον ενθουσιασμό σου για το νησί και τώρα ανυπομονώ ακόμη περισσότερο :clap:

Επίσης τα καραβάκια με τις εκδρομές, πέρα από τις κλασσικές διαδρομές που είχαν κάποτε, έχουν προσθέσει σκηνικό από Mamma mia, ειδικά σε πάνε στο σημείο όπου έγινε ο γάμος στην ταινία, και μάλιστα σε ένα καραβάκι είδα ξένους που είχαν πάει ντυμένοι στα λευκά για να φωτογραφηθούν στο σημείο!!!
Τι ωραίαααα!!! Θα το ψάξω για να κάνω οπωσδήποτε και αυτή την εκδρομή!!! :xalara:
Είναι καλύτερα λες να διαλέξω κάποια εκδρομή που να πηγαίνει μόνο Σκόπελο και στα σημεία του Mamma Mia ή κάποια που να συνδυάζει και Αλόννησο με το θαλάσσιο πάρκο? Υπάρχει βασικά τέτοια δυνατότητα για όλα αυτά μαζί?? :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom