Ρουμανία Πρωτοχρονιά στη Ρουμανία!!

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά!!!
Δεν θα σας κουράσω αναμασώντας τα ίδια για τα κάστρα και τις οχυρωμένες εκκλησίες. Αναμφισβήτητα είναι πολύ όμορφη χώρα αλλά αφιλόξενη στον επισκέπτη . Οι Ρουμάνοι δεν χαμογελούν, είναι αγενείς , επιδεικτικά προκλητικοί και προσπαθούν να σε κλέψουν .
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΚΑΡΠΑΘΙΑ:
1) Υπάρχει φοβερή κίνηση στους αυτοκινητόδρομους που όμως είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι φημολογείται.
2) Είχαμε κλείσει μέσω internet ένα VW polo 100€ + 70€ για έξτρα ασφάλεια .από το site δεν μπορούσαμε να πληρώσουμε το ποσό εφ' άπαξ. Τα μισά και το υπόλοιπο στον γκισέ rent a car. Μετά κατάλαβα το γιατί. Ο υπάλληλος δεν δεχόταν το ποσό σε ευρώ αλλά σε Ron και στην ισοτιμία που ήθελε αυτός κι όχι της Τράπεζας. Έπεφτε κλέψιμο δηλ. Και επειδή του έφερα αντιιρηση μας τιμώρησε και μας είχε και περιμέναμε στο κρύο 1ωρα μικρά παιδιά. Άσε που μας πήρε εγκυηση 900€ μέσω κάρτας. Όσο για το αυτοκίνητο μην αγχώνεστε για την επιλογή. Ότι κι αν επιλέξετε Dacia Logan θα λάβετε. Μόνο αυτά κατά 90% κυκλοφορούν.
3) Οι τιμές των καταλυμάτων εξοκτευονται από 30 /40€ τη βραδιά στα 300-400. Εμείς βρήκαμε μεσο γνωστού στο Anient hotel στο Μπρασόβ με 150€ την βραδιά.
4) Οι τιμές για το ρεβεγιόν είναι 200€ το άτομο + 150€ τα παιδιά μέχρι 12ετων.
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις να φας την παραμονή της Πρωτοχρονιάς. Τα καλα εστιατόρια είναι κλειστά και τα υπόλοιπα από Μπαρ μέχρι καφέ έχουν private party.( Έτσι μας έλεγε ο αγέλαστος υπάλληλος με το σαρδονιο χαμόγελο και την ικανοποίηση στο πρόσωπο ότι σε πέταξε έξω από το μαγαζί). Δηλ. για αυτούς που έχουν πληρώσει την 200αρα. Και ποιοι ήταν αυτοί τελικά? Οι ντόπιοι μάλλον!! Γιατί οι τουρίστες όπως εμείς την βγάλαμε στην πλατεία με hot dog και ζεστό κρασί

5) Παραμονή Πρωτοχρονιάς στην πλατεία του Μπρασόβ η αναμονή σε καντίνα για ένα ποτήρι ζεστό κρασί και ένα hot dog είναι 30' .
Ανήμερα Πρωτοχρονιάς ανοίγουν μερικά εστιατόρια με ουρές απέξω. Φανταστείτε ότι στα McDonald's η αναμονή για να παραγγείλεις ξεπερνούσε τα 45'
6) ρωτήσαμε για μαθήματα σκι για 2 ενήλικες +2 παιδιά και μας είπαν minimum είναι 4φορες από 2ωρες 1300€ χωρίς το κόστος των lifts.
7). Δεν υπάρχει καλή ενημέρωση για το πού θα πας , αν θα πας, και τι θα συναντήσεις. Ξεκινήσαμε να πάμε στο ice hotel στη balea lake. Κάναμε 2ωρες δρόμο για να φτάσουμε στο balea Cascada . Μείναμε στην ουρά για το τελεφερίκ έξω από ένα 5οροφο κτήριο στις 11:30 το πρωί. Αρχικά η ουρά μου φάνηκε μικρή και νόμιζα ότι στη είσοδο ήταν το ταμείο ,επερνε το εισιτήριο και πήγαινες στο τελεφερίκ το οποίο παρεμπιπτόντως είχε ένα βαγόνι μόνο . Αν ,δε!! Βρεθήκαμε μέσα στο κτήριο στιβαγμενοι 400 άτομα να ανεβαίνουμε το κλιμακοστάσιο ένα σκαλί κάθε 15 λεπτά. Κατάσταση απερίγραπτη!! Μωρά να κλαίνε, άνθρωποι να κατουριοθνται. Καλά αν είχε κάποιος κλειστό φοβία ή γινόταν κάποιο ατύχημα θα μας έδειχνε στο BBC έκτακτο. Καμιά μέριμνα ,καμία ενημέρωση, καμία ασφάλεια. Μετά από 4ωρες φτάσαμε στην είσοδο για να μπούμε στο τελεφερίκ. Όμως ήταν βραδυ και χιονιζε. Αφού έκανα τον σταυρό και ευχαρίστησα το θεό που ήμουν καλά εγώ και η οικογένεια μου. Επέλεξα να μην πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής πριν μας βρούν τα χειρότερα. Γιατί με δυσκολία βρήκα υπάλληλο να μας ξεκλειδώσει μια πόρτα του κτηρίου για να φύγουμε. Επίσης είναι δύσκολο να περνάς το transfagarasan με ομίχλη και πάγο.
Τα θετικά για την Ρουμανία και ειδικά το brasov που έζησα περισσότερο είναι ότι έχει καταπληκτικα καταλυματα καφέ μπαρ εστιατόρια, τεράστια shopping center τύπου Dubai , φοβερή ατμόσφαιρα στην αλλαγή του χρόνου στην πλατεία Sfatuliui. Είναι όμως ακριβός προορισμός χωρις την έννοια του volue for money με αγενής και αδιαφορους ανθρώπους.
Για να μην σας κουράσω άλλο είμαι ακόμα στη Ρουμανία συνεχίζουμε τις διακοπές μας χαρούμενοι και ευτυχισμένοι όλοι μαζί κι αυτό έχει σημασία. Όλα τα υπόλοιπα είναι εμπειρίες. Αν με ρωτουσατε αν θα ερχόμουν ξανά ? Δεν βλέπω το λόγο να το κάνω
Ευχαριστώ που κάνατε τον κόπο να με διαβάσετε.
Καλή χρονιά εύχομαι με πολλά ταξίδια!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Να είστε καλά, αισιόδοξοι (όσο γίνεται με αυτό που λες), και, δεν ξέρω, αλλά η περιγραφή σου με αποτρέπει να δοκιμαζω κάτι παρόμοιο τέτοιες μέρες.
Το Μπρασόβ το είχα επισκεφτεί αρχές Σεπτέμβρη πριν αρκετά χρόνια, καμία σχέση βέβαια με όσα συμβαίνουν σε εσάς.
Περάστε καλά το υπόλοιπο τών διακοπών σας και καλή επιστροφή!:)
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Να είστε καλά, αισιόδοξοι (όσο γίνεται με αυτό που λες), και, δεν ξέρω, αλλά η περιγραφή σου με αποτρέπει να δοκιμαζω κάτι παρόμοιο τέτοιες μέρες.
Το Μπρασόβ το είχα επισκεφτεί αρχές Σεπτέμβρη πριν αρκετά χρόνια, καμία σχέση βέβαια με όσα συμβαίνουν σε εσάς.
Περάστε καλά το υπόλοιπο τών διακοπών σας και καλή επιστροφή!:)
Καλημέρα
Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι φθηνός προορισμός. Όσα είχα διαβάσει στα διάφορα forums για τιμές δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Σιγουρα πηγατε ρουμανια; απορω πως θεωρειτε αγενεστατο αυτο το λαο. Ναι, οι μεγαλυτεροι σε ηλικια δεν ειναι τοσο χαμογελαστοι οσο οι νεοι ομως εγω τους ρουμανους τους εχω σε μεγαλη εκτιμηση οπως τους γνωρισα στο ταξιδι μου.
Παρα πολυ ευδιαθετοι, χαμογελαστοι. Μαζι με τους ιταλους τους εχω στους τοπ ευχαριστους λαους που ρχω γνωρισει.

Οσο αναφορα τις τιμες η χωρα ειναι πολυ φθηνη. Μην παραπλανουνε τον κοσμο. ΕΙΝΑΙ φθηνη. Να μενεις σε 4αστερα με 50 ευρω το δικλινο. Που αλλου στην ευρωπη; Αμα τωρα θες να βρεις τετοιες τιμες για πρωτοχρονια και για ρεβεγιον, οκ, κι εγω θελω να παω στο διαστημα, δεν παραπινιεμαι ομως για τιμες και προσοντα. Να ξερουμε τι ζηταμε...

Καλη χρονια, καλη συνεχεια στο ταξιδι και με ποιο ανοιχτα μυαλα ευχομαι!
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Καλησπέρα , επισκέφθηκα την ΡΟΥΜΑΝΙΑ πριν 6 μήνες και έκανα roadtrip 7 ημερών. Η χώρα είναι ΠΑΜΦΘΗΝΗ πραγματικά (ενδεικτικά φαγητό 2 ατομών σε 4αστερο ξενοδοχείο στην SIGHISOARA 25 ευρώ και οι 2 μας και πολλά άλλα παραδείγματα).Οσο για το θέμα ευγένειας δεν είχα κάποιο πρόβλημα , ίσως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία να ήταν κάπωσ απόμακροι ή διστακτικοί αλλά αυτό πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτά που πέρασαν απο τον ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ πριν 25 μόλις χρόνια. Πολύ όμορφη χώρα και φθηνή...πραγματική έκπληξη για μένα!
Εννοείται ότι δεν θέλω να αμφισβητήσω κανέναν απλά παραθέτω την δική μου εμπειρία!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
@christos1968 Όλα αυτά που περιγράφεις είναι ο λόγος που ίσως τέτοιες μέρες αργίας και γιορτών να είναι καλύτερο να κλείνει κάποιος έτοιμο πακέτο από ταξιδιωτικό γραφείο. Δε λέω ότι θα σου στοιχίσει φθηνότερα αλλά σίγουρα θα έχεις υψηλότερο επίπεδο παροχών (ξενοδοχείο, μεταφορές κτλ).

ΕΙΝΑΙ φθηνη. Να μενεις σε 4αστερα με 50 ευρω το δικλινο. Που αλλου στην ευρωπη; Αμα τωρα θες να βρεις τετοιες τιμες για πρωτοχρονια και για ρεβεγιον, οκ, κι εγω θελω να παω στο διαστημα, δεν παραπινιεμαι ομως για τιμες και προσοντα. Να ξερουμε τι ζηταμε...
Κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι τα 50 ευρώ η βραδιά είναι φτηνά για το επίπεδο ζωής της Ρουμανίας, είναι πανάκριβα. Φτηνά είναι να κλείσεις με 60 ευρώ τη βραδιά στο Βερολίνο ας πούμε που η ζωή είναι πολύ ακριβότερη.
Επίσης ο άνθρωπος σας είπε ότι πήγε μια συγκεκριμένη περίοδο και συνάντησε συγκεκριμένες τιμές. Δεν έχει νόημα να του πούμε ότι αν πήγαινε καθημερινή του Φλεβάρη θα τα έβρισκε πάμφθηνα.
Μάλλον ξύπνησαν και οι Ρουμάνοι απ' ό,τι φαίνεται.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.844
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το καλοκαίρι που κάναμε ένα οδικό 7ήμερο ταξίδι στη Ρουμανία μας φάνηκε πολύ φθηνή χώρα. Δεν είχαμε προβλήματα με αγενείς Ρουμάνους.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Σιγουρα πηγατε ρουμανια; απορω πως θεωρειτε αγενεστατο αυτο το λαο. Ναι, οι μεγαλυτεροι σε ηλικια δεν ειναι τοσο χαμογελαστοι οσο οι νεοι ομως εγω τους ρουμανους τους εχω σε μεγαλη εκτιμηση οπως τους γνωρισα στο ταξιδι μου.
Παρα πολυ ευδιαθετοι, χαμογελαστοι. Μαζι με τους ιταλους τους εχω στους τοπ ευχαριστους λαους που ρχω γνωρισει.

Οσο αναφορα τις τιμες η χωρα ειναι πολυ φθηνη. Μην παραπλανουνε τον κοσμο. ΕΙΝΑΙ φθηνη. Να μενεις σε 4αστερα με 50 ευρω το δικλινο. Που αλλου στην ευρωπη; Αμα τωρα θες να βρεις τετοιες τιμες για πρωτοχρονια και για ρεβεγιον, οκ, κι εγω θελω να παω στο διαστημα, δεν παραπινιεμαι ομως για τιμες και προσοντα. Να ξερουμε τι ζηταμε...

Καλη χρονια, καλη συνεχεια στο ταξιδι και με ποιο ανοιχτα μυαλα ευχομαι!
Φίλε Ορφέα νομίζω ότι είσαι αγενής όπως και οι Ρουμάνοι εργαζόμενοι εδώ στο Μπρασόβ. Εγώ κατέθεσα την εμπειρία μου με αποδείξεις πάνω σε συγκεκριμένα θέματα σε συγκεκριμένο τόπο και χρονο. Αν κάποιος έχει κάνει Πρωτοχρονιά στο Μπρασόβ μπορεί να σε ενημερώσει σχετικά και να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα μου. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αν θέλεις μπορείς να καταθέσεις τις δικες σου εμπειρίες για να δω πόσο ανοιχτομυαλος είσαι κι όχι να κρίνεις εμένα!!
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλησπέρα , επισκέφθηκα την ΡΟΥΜΑΝΙΑ πριν 6 μήνες και έκανα roadtrip 7 ημερών. Η χώρα είναι ΠΑΜΦΘΗΝΗ πραγματικά (ενδεικτικά φαγητό 2 ατομών σε 4αστερο ξενοδοχείο στην SIGHISOARA 25 ευρώ και οι 2 μας και πολλά άλλα παραδείγματα).Οσο για το θέμα ευγένειας δεν είχα κάποιο πρόβλημα , ίσως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία να ήταν κάπωσ απόμακροι ή διστακτικοί αλλά αυτό πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτά που πέρασαν απο τον ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ πριν 25 μόλις χρόνια. Πολύ όμορφη χώρα και φθηνή...πραγματική έκπληξη για μένα!
Εννοείται ότι δεν θέλω να αμφισβητήσω κανέναν απλά παραθέτω την δική μου εμπειρία!
Σταύρο εγώ μιλάω για την Πρωτοχρονιά. Το ξενοδοχείο που εμένα αν μπεις τώρα στην booking θα το βρεις με 40€ . Το διάστημα από 29/12 - 3/01/2018 το είχε 450 € την βραδιά .
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
@christos1968 Όλα αυτά που περιγράφεις είναι ο λόγος που ίσως τέτοιες μέρες αργίας και γιορτών να είναι καλύτερο να κλείνει κάποιος έτοιμο πακέτο από ταξιδιωτικό γραφείο. Δε λέω ότι θα σου στοιχίσει φθηνότερα αλλά σίγουρα θα έχεις υψηλότερο επίπεδο παροχών (ξενοδοχείο, μεταφορές κτλ).


Κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι τα 50 ευρώ η βραδιά είναι φτηνά για το επίπεδο ζωής της Ρουμανίας, είναι πανάκριβα. Φτηνά είναι να κλείσεις με 60 ευρώ τη βραδιά στο Βερολίνο ας πούμε που η ζωή είναι πολύ ακριβότερη.
Επίσης ο άνθρωπος σας είπε ότι πήγε μια συγκεκριμένη περίοδο και συνάντησε συγκεκριμένες τιμές. Δεν έχει νόημα να του πούμε ότι αν πήγαινε καθημερινή του Φλεβάρη θα τα έβρισκε πάμφθηνα.
Μάλλον ξύπνησαν και οι Ρουμάνοι απ' ό,τι φαίνεται.
Καλησπέρα North καλή χρονιά και χρόνια πολλά! Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη. Μου φαίνεται ότι εδώ μέσα είναι ότι φανεί του λολοστεφανη. Σχετικά με το γραφείο που ανέφερες δεν θα άλλαζε κάτι στην κατάσταση. Δηλ. Πάλι 700€ θα έπρεπε να πληρώσω για ρεβεγιόν. Εγώ όμως το χάρηκα που για πρώτη φορά κάνω Πρωτοχρονιά στο δρόμο με τα παιδιά μου χωρίς γκουρμεδιες και ακριβά κρασιά και με τη μπάντα να παίζει ροκ. Γουστάραμε τρελά. Δεν μπορώ όμως να μην σχολιάσω την κατάσταση.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Το καλοκαίρι που κάναμε ένα οδικό 7ήμερο ταξίδι στη Ρουμανία μας φάνηκε πολύ φθηνή χώρα. Δεν είχαμε προβλήματα με αγενείς Ρουμάνους.
Φίλε και συνονόματος Χρηστο. Αν πας Πρωτοχρονιά στο Μπρασόβ να μου πεις πόσο θα πληρώσεις κι αν θα βρεις να φάς αν δεν κλείσεις τραπέζι με 200€ το άτομο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.655
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom