Ηνωμένο Βασίλειο Πρωτοχρονιά του 2010 στο Λονδίνο!!

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

1/1/2010-Ημέρα 1η
Ξημερώματα της πρώτης ημέρας του νέου χρόνου ξυπνάω την οικογένεια ώστε να ετοιμαστούμε για το ταξίδι. Οι βαλίτσες έχουν μεταφερθεί από τη παραμονή στο αμάξι, οπότε σε 20’ είμαστε καθοδόν για την εθνική οδό.
Οι δρόμοι άδειοι, σύντομα βρίσκομαι στα διόδια, cruise στα 160km/h, και το GPS στοχεύει το Π3 του Ελ. Βενιζέλος ενώ η υπέροχη φωνή της Αmy McDonald με συντροφεύει τραγουδώντας This is the life…
Μετά τη Κόρινθο πιάνω σχηματισμό τη μια οικογένεια εκ των συνταξιδιωτών μας(η άλλη οικογένεια έχει φτάσει Λονδίνο από τη παραμονή) και γύρω στις 7 περνάμε στο χώρο των αναχωρήσεων.
Κατευθείαν στο γραφείο της British για διευθέτηση ενός προβλήματος της συζύγου του φίλου μου με τα στοιχεία της κράτησης της, το οποίο και λύνεται άμεσα από τον supervisor χωρίς καμιά επιβάρυνση. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι, για το ίδιο πρόβλημα, μερικές ημέρες πριν ,η Easy jet χρέωσε 67λίρες!!
Χαρούμενοι πλέον πηγαίνουμε για τη παράδοση των αποσκευών(check in είχα κάνει τη προηγουμένη) και ο πρώτος καφές της ημέρας είναι γεγονός…
830 επιβιβαζόμεθα στο αειθαλές Β-767 το οποίο όμως δείχνει πλέον τα χρονάκια του..
Απογείωση στην ώρα του, ο καιρός υπέροχος , το πρωινό τυπικά Εγγλέζικο, ασύμβατο με τις Ελληνικές συνήθειες.. και αρχίζει ο αγώνας στο PSP με τον μικρό, ο οποίος μεστειλε αδιάβαστο, έχοντας ένα τεράστιο χαμόγελο ικανοποίησης στο προσωπάκι του:).
Παραδίπλα η κόρη στη κοσμάρα της με το ipod…
11 παρά είμαστε στο «βασικό» της καθόδου και βλέπω την Tower Bridge…δεξιά μαλακή στροφή και είμαστε στη «τελική» για full stop.
ai46.tinypic.com_348gakl.jpg

Αποβίβαση από το α/φ και στον έλεγχο εισόδου. Αφού παραλάβαμε τις αποσκευές μας σε ελάχιστο χρόνο, κατευθυνόμαστε στο σταθμό του μετρό του Terminal5.
Ημερήσιες Travelcards και μέσω των picadilly &district lines σε 40’ είμαστε στο Putney Bridge.
Βγαίνουμε από το μετρό και δεξιά μας στα 50m βλέπω το ξενοδοχείο μας(Premier Inn Putney Bridge).
Τα τυπικά στην υποδοχή και μου λέει η ασχημούλα Αγγλίδα ότι έχετε δίκλινο κλείσει…
Χαμόγελο ο mio και βγάζει αργά το αποδεικτικό της κράτησης…το βλέπει και συμμορφώνεται…
-Παρακαλώ μπορείτε να μας καταβάλλετε 550 λίρες?
-λέω να σας δώσω 425 λίρες... με ένα ειρωνικό χαμόγελο…και εκ νέου το αποδεικτικό στα χέρια της…
Πηγαίνει μέσα στο γραφείο, συνεννοείται και αποδέχεται το ποσό της κράτησης ,στέλνοντας με όμως από τους 6 ορόφους του ξενοδοχείου στο υπόγειο χαρίζοντας μου ένα πλατύ χαμόγελο…
Της λέω χαμογελώντας της, «είσαι πολύ χαμούρα» στα ελληνικά ενώ η γυναίκα μου μου λέει «καλά σου έκανε».
Δεν θα παμε Ελλάδα? Θα σας μαυρίσω στο review…σκέπτομαι..
Μπαίνουμε στο δωμάτιο το οποίο ήταν στο ίδιο επίπεδο με το παρκινγκ του ξενοδοχείου. Μου έκανε εντύπωση ότι ήταν τεράστιο!!! Πρέπει να ήταν γύρω στα 25-30 m2. Πεντακάθαρο με τα απολύτως απαραίτητα με ένα όμως καταπληκτικό στρώμα . Το μπάνιο κάτω του μετρίου μεν, πεντακάθαρο δε.
Ταχτοποιούμε τα ρούχα μας, λίγη ξεκούραση και κατά τις 3 Picadilly line και Covent Garden.
Ο κόσμος δημιουργούσε το αδιαχώρητο, με πλανόδιους να δίνουν παραστάσεις εν μέσω δριμύ ψύχους.
ai47.tinypic.com_24wg31e.jpg

Βόλτα στην αγορά και κατόπιν απαίτησης των γυναικών αριστερά από το σταθμό του μετρο, στις Floral Street κλπ για βιτρίνες..ώχ!! λέω άγριες διαθέσεις έχουν…ο θεός να βάλει το χέρι του!!
Η ώρα περνάει όμως και η πείνα κάνει αισθητή τη παρουσία της, οπότε Central line και Tottenham Court Road. Σκοπός μου να γευματίσουμε σε μια κυπριακή ταβέρνα στην οποία είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος στο παρελθόν, αλλά εξαιτίας έργων που γίνονταν στη συμβολή της Oxford με την Charing Cross πρέπει να είχε κλείσει, οπότε Μc Donalds στην αρχή της Oxford παράλληλα με επιφωνήματα χαράς των μικρών της παρέας.
Η Oxford Street φοράει τα γιορτινά της, είναι πανέμορφη και τότε βλέπω τον τίτλο του Χρήστου στην πρόσφατη διήγηση του από το Λονδίνο να επαναλαμβάνεται πάνω από τα κεφάλια μας…(Χρηστάρα μου τον έφαγες…το τίτλο..:D)
ai49.tinypic.com_11lldus.jpg

ai50.tinypic.com_6j0y0p.jpg


Εν τω μεταξύ έχουμε διαπιστώσει ότι τα καταστήματα είναι ανοιχτά, οπότε η κόρη λέει φεύγω και ραντεβού σε κανά δίωρο στο Debenhams στο υπόγειο στη καφετέρια.
Οι γυναίκες φεύγουν μαζί και εγώ σερνόμενος από το γιό μπαίνουμε στο HMS για ανανέωση των παιχνιδιών των παιχνιδομηχανών του…
Αφού ψώνισε, καιρός για καφέ για τους άνδρες στο starbucks(πάλι υπόγειο…δεν ήταν η ημέρα μου σήμερα!!).
Εκεί έρχεται και ο φίλος μου με τη σύζυγο του ,που είχαν έρθει Λονδίνο από τη προηγουμένη .Αφού τα είπαμε μαζευτήκαμε όλοι Bond Street station και επιστροφή στο ξενοδοχείο.
Τα παιδιά για ύπνο και τα 2 ζευγάρια βόλτα στη περιοχή όπου καταλήγουμε σε μια μπυραρία “Eight’s Bells” όπου είναι αλήθεια «ΤΑ ΕΤΣΟΥΞΑ!!!).
ai49.tinypic.com_zv64y8.jpg

ai45.tinypic.com_14t6fkg.jpg

ai46.tinypic.com_27yddv5.jpg


 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλώς ήρθες mio!!
μας έλειψες πολύ... Λονδίνο λοιπόν...
ξέρεις να κάνεις ωραία την ιστορία σου.
αυτή η φωτο απο ψηλά είναι λές και είναι επαγγελματική..:D
και οι υπόλοιπες super ..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
ωραία mio....συνεχισε....την ρουφηξα την ιστορία σου....περιμενω τα υπόλοιπα με αγωνία...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Για να δουμε , για να δουμε σε ποια αλλα υπογεια πηγες mio???:rolleyes::rolleyes:
Τι εχει η επομενη μερα ????
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich

ναι ετσι ειναι όπως τα λεει ο mio με το 188..το χρησιμοποιησα τον μαρτιο που ημουν λονδίνο...κανει τερμα στο ο2 αφου περασει απο το γκρηνουιτς...πολυ ωραία διαδρομή...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εβανζελι...
ολα τα underground εμπεριέχονται στη τελευταία πρόταση της 2ης ημέρας...θυμάσαι στολεγα στα pms....:)

ρενακι οι φωτο που θα δείτε μόλις επιτραπεί η δημοσίευση τους πανω απο το ριο και το Ναύπλιο, θα σας αφήσουν άναυδους...:)
ιωάννα....με έστειλες...πάλι βερολίνο?????:clap:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich

ναι ετσι ειναι όπως τα λεει ο mio με το 188..το χρησιμοποιησα τον μαρτιο που ημουν λονδίνο...κανει τερμα στο ο2 αφου περασει απο το γκρηνουιτς...πολυ ωραία διαδρομή...
και κάνει σταση Ιωάννα ακριβώς έξω από τις εισόδους του μετρό...
είδα και μια περιοχή Surrey εκεί άραγε να είναι το συνώνυμο παν/μιο?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
mio καλώς όρισες .......
μονομιάς σε διαβασα και ηταν σαν να ειμαι πάλι εκει ......τι ψυχική ευχαρίστηση ειναι τελικά τα ταξίδια !!!!!!

στο HMV πήγατε για παιχνίδια ??? είδες τιμές στα cd και στα dvd ...ίδιες με τις δικές μας εδώ
Η Oxford Street φοράει τα γιορτινά της, είναι πανέμορφη
πραγματικά ζωντανό παραμύθι φέτος !!!!!!

και εγώ με τον υιό μου τον αγαπητό Regent Street στην Apple για να περιεργαστώ τα iphones…
΄μαγαζάρα ολικής ....

Κυριακή πρωί κλασσικά 9 όλοι για πρωινό και σήμερα το πρόγραμμα έχει Greenwich.
Εδώ θα σας δώσω ένα κολπάκι. Για να μη δώσετε 12 λίρες στο καράβι με επιστροφή(8 με travelcard), μπορείτε να πάρετε το διώροφο λεωφορείο Νο 188 από Russell Square το οποίο κάνει τέρμα μέσα στο Greenwich.
Εμείς χρησιμοποιήσαμε το καράβι από Westminster γιατί το ήθελε η παρέα και σε 40’ περίπου βγήκαμε στο Greenwich Pier όπου το Cutty Shark ακόμα επισκευάζεται…
σωστότατος αλλά υπάρχει και η λύση DLR που ισχύει η oyster -travel card
απο σταθμό μετρό Bank και μεσα απο υπέργεια διαδρομή αναμεσα στις παλιές αποβαθρες είσαι μπροστά στο cutty sark που΄( αυτό το πλοίο τελικά τον απισκέυαστο έχει τελικά )
Λίγο πιο κάτω το Fortnum&Mason, το παλιότερο πολυκατάστημα του Λονδίνου το οποίο γιόρτασε τα 300στά γενέθλια του το 2007.
Αριστερά μας η στοά Burlington, η οποία όμως λόγω του προχωρημένου της ώρας είναι κλειστή. Δίνω υπόσχεση στον εαυτό μου ότι τις επόμενες ημέρες θα την επισκεφθώ, μιας που δεν έτυχε σε κανένα ταξίδι μου να την δω.
και να σκεφτείς οτι σε διαβάζω πίνοντας τσαγάκι αγορασμένο απο το Fortnum&Mason
στοα Burlington αξίζει με χίλια ...ελπίζω παρακάτω να διαβασω οτι μπήκες ..εχει υπέροχα αλλα ακριβα μαγαζιά

οι φωτό είναι υπεροχες !!!!
περιμενω συνεχεια

keep Walking Mio ........
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
και κάνει σταση Ιωάννα ακριβώς έξω από τις εισόδους του μετρό...
είδα και μια περιοχή Surrey εκεί άραγε να είναι το συνώνυμο παν/μιο?
ακριβως mio..μετα επεστρεψα με μετρο και το DRL στο κέντρο.
για το surrey δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά...αλλα μαλλον...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom