Πρωτοχρονια στο Παρισι! Χρειαζομαι πληροφοριες!

eleni boulitsa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι
Ερωτευμενη κ εγω με το Παρισι,παρολο που δεν το εχω επισκεφθει ποτέ..Σχεδιαζω να παω την εβδομαδα της Πρωτοχρονιας με την αδερφη μου.Παρακαλω,βοηθηστε με για τα βασικα,δεν εχω ξαναταξιδεψει στο εξωτερικο.Κατ'αρχην,ν'αρχισω να ψαχνω μεσω ιντερνετ ή να απευθυνθω σε ταξιωτικο γραφειο? Σημειωση: θα προσπαθησω για κατι οικονομικο...φοιτητρια,δυστυχως! Ευχαριστω εκ των προτερων. :lol:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ερωτευμενη κ εγω με το Παρισι,παρολο που δεν το εχω επισκεφθει ποτέ..Σχεδιαζω να παω την εβδομαδα της Πρωτοχρονιας με την αδερφη μου.Παρακαλω,βοηθηστε με για τα βασικα,δεν εχω ξαναταξιδεψει στο εξωτερικο.Κατ'αρχην,ν'αρχισω να ψαχνω μεσω ιντερνετ ή να απευθυνθω σε ταξιωτικο γραφειο? Σημειωση: θα προσπαθησω για κατι οικονομικο...φοιτητρια,δυστυχως! Ευχαριστω εκ των προτερων. :lol:

Καλέ Βουλίτσα!!!!εγώ νόμιζα ότι είσαι πάνω των 70 για να σκέφτεσαι ταξιδιωτικό γραφείο για Παρίσι.
αλλά φοιτήτρια με ξένες γλώσσες και με τόσες πληροφορίες εδώ.......
αν δεν τις βρεις σε ακούμε........
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία..Γη του Πυρός
Λοιπόν, ξέχνα τα ταξιδιωτικά και άρχισε το ταξίδι από τώρα μέσα από το νετ. Θα βρεις τα πάντα. Μια γρήγορη συμβουλή: αν μπορείς να προγραμματίσεις τις μέρες, σχεδίασε να φύγεις Παρασκευή, όπου έχει πτήση ανταπόκρισης η Air China Αθήνα-Παρίσι σε καταπληκτικές τιμές, με εξαιρετικά αεροσκάφη. Θα μειωθεί κάθετα το κόστος εισιτηρίου. Επίσης, επέλεξε ξενοδοχείο σε ευρύτερη του κέντρου ακτίνα (μέχρι και 20χλμ) που να εξυπηρετείται όμως από το μετρό. Τέτοιο είναι το Holiday Inn La Villette σε εξαιρετική τοποθεσία, 100 μέτρα από το σταθμό και φυσικά σε καταπληκτικές τιμές
Αντε καλά ταξίδια στας Παρισίους!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Λοιπόν, ξέχνα τα ταξιδιωτικά και άρχισε το ταξίδι από τώρα μέσα από το νετ. Θα βρεις τα πάντα. Μια γρήγορη συμβουλή: αν μπορείς να προγραμματίσεις τις μέρες, σχεδίασε να φύγεις Παρασκευή, όπου έχει πτήση ανταπόκρισης η Air China Αθήνα-Παρίσι σε καταπληκτικές τιμές, με εξαιρετικά αεροσκάφη. Θα μειωθεί κάθετα το κόστος εισιτηρίου. Επίσης, επέλεξε ξενοδοχείο σε ευρύτερη του κέντρου ακτίνα (μέχρι και 20χλμ) που να εξυπηρετείται όμως από το μετρό. Τέτοιο είναι το Holiday Inn La Villette σε εξαιρετική τοποθεσία, 100 μέτρα από το σταθμό και φυσικά σε καταπληκτικές τιμές
Αντε καλά ταξίδια στας Παρισίους!
:shock: holiday inn la villette? Ειναι πολυ μακρια και δεν ειναι ακριβως οικονομικη λυση! Η κοπελα φοιτητρια ειναι κ θελει κατι οικονομικο. Δε νομιζω πως υπαρχει λογος να μεινει τοσο μακρια και να πληρωσει κ 150 euro τη βραδια κ κυριως λογος να μεινει σε γνωστο ξενοδοχειο. Εκτος αν παρεξηγησα την εννοια ''οικονομικο''.
Eγω θα προτεινα να κοιταξεις στο hostelworld.com
Eπισης θα μπορουσες να τσεκαρεις και τις επιλογες που υπαρχουν εδω και ειναι εως κ πολυ φτηνες για Παρισι. Αυτα που προτεινω ειναι ενδεικτικα. Υπαρχουν κι αλλα ομως, ορεξη να εχεις να ψαχνεις! Αξιζει τον κοπο παντως!
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία..Γη του Πυρός
Το ΗΙ αγαπημένε μου Ζέφυρε είναι πάαααρα πολύ φτηνή λύση από πολλές απόψεις. Εμείς είμαστε 4μελής οικογένεια και οι ανάγκες μας είναι αυξημένες όπως καταλαβαίνεις. Πέρσι λοιπόν τα Χριστούγεννα, το πληρώσαμε (4κλινο με πρωινό μπουφε) 106 ευρώ τη βραδιά σε μια φουλ σηζον περίοδο. Φαντάζομαι οτι το δικλινο που πιθανότατα θέλει η φίλη, δε θα ξεπερνάει τα 80 ευρώ που θεωρώ οτι για παρίσι είναι φτηνό και μάλιστα όταν το ξενοδοχείο είναι εγγύηση. Τεσπα. Μια ιδέα είπα!
Οσο για το μακρια, διαφωνώ, διότι το μετρό είναι ακριβώς απ'έξω και πας πολύ εύκολα παντού. Γι'αυτό άλλωστε και οι τιμες δεν είναι τόσο τσουχτερές. Φαντάσου οτι εμείς δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου στις μεταφορές (άλλωστε μια που φεύγεις το πρωι και μια που γυρνας το βράδυ) κι ας είχαμε και τα παιδάκια μαζί που όσο να ναι οι αντοχές τους δεν είναι και ενήλικα
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Πολυαγαπημενη dreamer :)
η τιμη που αναφερεις ειναι οντως πολυ καλη, αν και απ οτι ειδα μαλλον πετυχατε ευκαιρια γιατι οι τιμες του ξενοδοχειου αυτου ειναι υψηλοτερες (125+ για δικλινο την περιοδο των χριστουγεννων αν το κλεισει κανεις σημερα). Συμφωνω με τα οσα λες για το μετρο, αλλα θεωρω σε καθε περιπτωση πως ειναι καλυτερο να μενει κανεις κεντρικα, ωστε να ελαχιστοποιουνται και οι απαιτουμενες μετακινησεις με μετρο/λεωφορειο (και να υπαρχει κ ευκολη προσβαση στο δωματιο αν κατι προκυψει). Εκτος αυτου οι επιλογες που υπαρχουν σε κεντρικα σημεια για ατομα με φοιτητικο budget (και φοιτητικες απαιτησεις) ειναι αρκετες, γι αυτο και προτεινα κατι τετοιο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
πολύ καλή λύση είναι η αλυσίδα ibis με περίπου 50 ευρώ βρες κάποιο κοντά σε μετρό, αυτό στη la defense είναι πολύ καλή επιλογή και η γραμμή 1 σε πάει σε όλα τα αξιοθέατα με το πολύ μία αλλαγή..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
πολύ καλή λύση είναι η αλυσίδα ibis με περίπου 50 ευρώ βρες κάποιο κοντά σε μετρό, αυτό στη la defense είναι πολύ καλή επιλογή και η γραμμή 1 σε πάει σε όλα τα αξιοθέατα με το πολύ μία αλλαγή..
συγνωμη IBIS me 50 ευρω???:shock::shock: για ποια ημερομηνια μιλαμε?? δεν εχω βρει ποτε κατι αξιολογο σε διαμονη στο Παρισι που να κοστιζει τοσο!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
συγνωμη IBIS me 50 ευρω???:shock::shock: για ποια ημερομηνια μιλαμε?? δεν εχω βρει ποτε κατι αξιολογο σε διαμονη στο Παρισι που να κοστιζει τοσο!!
οι γονείς μου μείναν πριν ένα μήνα σε αυτό με 49 στο μόναχο είχε 44 (χωρίς πρωινό) και μιας και η περιοδος από 23/12 εως αρχές γενάρη δεν είναι και τόσο high όσο νομίζετε οι τιμές στις μεγαλουπόλεις πέφτουν κατακόρυφα;)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
η παραμονή πρωτοχρονιάς και ανήμερα είναι λίγο τσιμπημένα αλλά οι υπόλοιπες μέρες είναι εκεί γύρω στα 50ευρώ
 

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
γεια σου! πέρα από το ξενοδοχείο, δώσε μας και άλλες κατευθύνσεις, δηλαδή τι περίπου θα ήθελες να κάνεις για να κάνουμε προτάσεις...
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
συγνωμη IBIS me 50 ευρω???:shock::shock: για ποια ημερομηνια μιλαμε?? δεν εχω βρει ποτε κατι αξιολογο σε διαμονη στο Παρισι που να κοστιζει τοσο!!
τον αύγουστο έμεινα σε αυτό Ibis Paris Tour Eiffel Cambronne 15ème me 59 ? τη βραδιά χωρίς πρωινό. το πρωινό ήταν εξτρά 7.5 το άτομο την ημέρα.

έκανα μία μικρή έρευνα και βρήκα αυτά τα δύο
Ibis Paris Gare de L' Est 10ème

Ibis Paris Gare du Nord La Fayette

τα οποία εκείνες τις ημέρες που θέλει η ελένη έχουν 119 ? απο 30/12 έως 1/1 και μετά πέφτει στα 59 ? τη βραδιά. έβγαινε δηλαδή ένας μέσος όρος 93.40 ? τη βραδιά. δεν ξέρω πόσο καλή γειτονιά είναι, κάποιοι πιο έμπειροι με το παρίσι ας τους ρίξουν μια ματιά να μας πουν αν αξίζει. σίγουρα πάντως είναι πιο κοντά από το Villette.

ελένη σου προτείνω να κοιτάξεις στο σάιτ της ibis έχει πάνω από 40 ξενοδοχεία στο παρίσι. έχω μείνει σε ibis και στο μιλάνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τα 2. καλύπτουν τα 3 πράγματα που χρειάζομαι από το ξενοδοχείο. ήταν πολύ καθαρά, άνετο το κρεββάτι ώστε να ξεκουράζομαι και πλούσιο πρωινό. δε χρειάζομαι τίποτα άλλο από το ξενοδοχείο αφού όλη μέρα είμαι έξω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom