Γενικά Πρόβλημα ονόματος σε εισιτήριο-ταυτότητα και ημερομηνια λήξης

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλησπέραααα και από μένα!!

Λοιπόοον...θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι..Μπορεί να ακουστεί λίγο χαζό αλλά έκλεισα πριν 2 βδομάδες περίπου εισιτήρια μέσω easyjet για Βερολίνο.
Το θέμα είναι ότι ακόμη δεν έχω βγάλει καινούρια ταυτότητα όπου θα αναγράφεται το όνομα με λατινικούς χαρακτήρες. Οπότε αποφάσισα να ρισκάρω και το έγραψα Has**** (στα ελληνικά είναι Χασ****). Το θέμα είναι ότι μόλις κοίταξα το παλιό μου διαβατήριο και είδα ότι εκεί το γράφουν με Ch..οπότε μάλλον έτσι θα το γράψουν και στην καινούρια μου ταυτότητα...:/ Ξέρω ότι αν ζητήσω αλλαγή στοιχείων από την easyjet θα πρέπει να πληρώσω κάποιο fee συν τη διαφορά του εισιτηρίου η οποία πλέον είναι αρκετά μεγάλη..:*(
Και αν ζητήσω από την αστυνομία να γράψουν το όνομα με H θα πρέπει να έχω επίσημα έγγραφα κλπ.κλπ.Το μόνο που έχω με το όνομά μου στα ξένα είναι το CPE..αλλά δεν νομίζω να μετράει..
Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Δεν ξέρω τι να κάνω..:/ Σκέφτηκα να στείλω ένα email ίσως στην easyjet όπου θα τους εξηγώ τι συνέβη..αλλά μάλλον θα με περάσουν για χαζή ε?? :shock: Πφφφ...please help!!:(

Thanks! :)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πριν 2-3 χρόνια μου έτυχε το ίδιο με μια φίλη.
Είχα χρησιμοποιήσει το παλιό διαβατήριό για την αναγραφή των στοιχείων της αλλά στην ταυτότητα που έβγαλε είχαν γράψει διαφορετικό το δεύτερο όνομά της.
Δεν άλλαξα το όνομα μέσω του σάιτ αλλά τους πήρα τηλέφωνο (τότε απαντούσαν πολύ εύκολα στο τηλέφωνο!).
Έπεσα πάνω σε έναν ευγενικότατο νεαρό, του εξήγησα το πρόβλημά μου και μου το άλλαξε αυτός χωρίς να κάνω κάποια άλλη διαδικασία.
Λίγα λεπτά αργότερα έλαβα email που επιβεβαίωνε την αλλαγή του ονόματος και 3-4 μέρες αργότερα έλαβα με το ταχυδρομείο αυτή τη φορά την ίδια επιβεβαίωση.

 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλησπέρα marydim!Thanks για την γρήγορη απάντηση!! :)
Χμμ..λες ε? Θα προσπαθήσω να τους πάρω τηλέφωνο για να δω μήπως καταφέρω κάτι..Αν και όντως πλέον είναι πολύυ δύσκολο να τους πιάσεις στο τηλέφωνο!! :/
Τέλος πάντων..θα κάνω μια δοκιμή!Και μακάρι να έχω την ίδια έκβαση!
Ευχαριστώ πολύ!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Προσπάθησε...
Δεν έχεις να χάσεις και τίποτα εξάλλου.
Βέβαια, από τότε έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα και ίσως πια να μην κάνουν τέτοιες χάρες.
Και φυσικά, είναι ανάλογα και τον υπάλληλο που θα πέσεις.

 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Στην ανάγκη εξήγησέ τους ότι ξέχασες να προσθέσεις το C.... αν και γενικά θεωρώ παράλογο ν σου επιβάλλουν κάποια χρέωση για κάτι τόσο ανούσιο...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
μια που συζητάμε το ίδιο πράγμα εδώ,

έκλεισα πρόσφατα με την aegean εισιτήριο από Θεσσαλονίκη για Μυτιλήνη.

Το όνομα του συνεπιβάτη μου δεν το έγραψα πολύ σωστά ( αντί για "gk" έβαλα "gg" ).

Δεν το θεώρησα πολύ σημαντικό και δεν έδωσα σημασία.

Αλλά επειδή είδα ότι συζυτάμε το ίδιο πράγμα εδώ, τι λέτε; Θα έχουμε κανένα πρόβλημα;

Είναι εσωτερική πτήση, οπότε δεν πιστεύω να γίνει κανένα θέμα....

Τι λέτε;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέραααα και από μένα!!

Λοιπόοον...θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι..Μπορεί να ακουστεί λίγο χαζό αλλά έκλεισα πριν 2 βδομάδες περίπου εισιτήρια μέσω easyjet για Βερολίνο.
Το θέμα είναι ότι ακόμη δεν έχω βγάλει καινούρια ταυτότητα όπου θα αναγράφεται το όνομα με λατινικούς χαρακτήρες. Οπότε αποφάσισα να ρισκάρω και το έγραψα Has**** (στα ελληνικά είναι Χασ****). Το θέμα είναι ότι μόλις κοίταξα το παλιό μου διαβατήριο και είδα ότι εκεί το γράφουν με Ch..οπότε μάλλον έτσι θα το γράψουν και στην καινούρια μου ταυτότητα...:/ Ξέρω ότι αν ζητήσω αλλαγή στοιχείων από την easyjet θα πρέπει να πληρώσω κάποιο fee συν τη διαφορά του εισιτηρίου η οποία πλέον είναι αρκετά μεγάλη..:*(
Και αν ζητήσω από την αστυνομία να γράψουν το όνομα με H θα πρέπει να έχω επίσημα έγγραφα κλπ.κλπ.Το μόνο που έχω με το όνομά μου στα ξένα είναι το CPE..αλλά δεν νομίζω να μετράει..
Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Δεν ξέρω τι να κάνω..:/ Σκέφτηκα να στείλω ένα email ίσως στην easyjet όπου θα τους εξηγώ τι συνέβη..αλλά μάλλον θα με περάσουν για χαζή ε?? :shock: Πφφφ...please help!!:(

Thanks! :)
Θα πας στην αστυνομία (δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να πας στο τμήμα ταυτοτήτων η στο τμήμα διαβατηρίων - παλιά πήγαινες στην υπηρεσία διαβατηρίων της νομαρχίας), και θα ζητήσεις μια βεβαίωση ότι η γραφή με Has... αποτελεί εναλλακτική γραφή του ονόματός σου (ή κάπως έτσι - έχουν περάσει και χρόνια από όταν το είχα ψάξει). Μην τους πείς τι το θες - απλά ότι έχεις χρησιμοποιήσει αυτή τη γραφή και πρέπει να αποδείξεις την ταυτοπροσωπεία.
Ενδεχομένως να πρέπει μετά να βγάλεις και επίσημη μετάφραση της βεβαίωσης στα Αγγλικά.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
μια που συζητάμε το ίδιο πράγμα εδώ,

έκλεισα πρόσφατα με την aegean εισιτήριο από Θεσσαλονίκη για Μυτιλήνη.

Το όνομα του συνεπιβάτη μου δεν το έγραψα πολύ σωστά ( αντί για "gk" έβαλα "gg" ).

Δεν το θεώρησα πολύ σημαντικό και δεν έδωσα σημασία.

Αλλά επειδή είδα ότι συζυτάμε το ίδιο πράγμα εδώ, τι λέτε; Θα έχουμε κανένα πρόβλημα;

Είναι εσωτερική πτήση, οπότε δεν πιστεύω να γίνει κανένα θέμα....

Τι λέτε;
Μην ανησυχείς... κάποιο αντίστοιχο λάθος είχα κάνει κι όταν έκλεισα εισιτήριο στην ανιψιά μου για Μυτιλήνη με την Aegean και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα...ούτε που δώσανε σημασία. Εν τω μεταξύ έγινε αρκετές φορές, μια και είναι φοιτήτρια και σπουδάζει εκεί, οπότε πηγαινοέρχεται συχνά...και το διαπίστωσα κάποια στιγμή τυχαία όταν είδα την ταυτότητά της και πρόσεξα ότι της το είχανε γράψει διαφορετικά εκεί απ' ότι θα έπρεπε.
 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Κι εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε πτήσεις εσωτερικού..Έλεος δλδ!!!

Cakenet κι εγώ το θεωρώ παράλογο να επιβάλλουν χρέωση για ορθογραφικό λάθος αλλά άντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας!! :)

Taver ευχαριστώ πολύ!! Δεν το είχα σκεφτεί αυτό..(τελικά τώρα τελευταία δεν σκέφτομαι και πολύ..χμμ..πρέπει να το κοιτάξω..lol :p)Θα το ψάξω πάντως κι έτσι..Thanks!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Aν θυμάμαι καλά - που μπορεί και να μη θυμάμαι- έχεις τη δυνατότητα να γράψεις το όνομά σου στη ταυτότητα με διαφορετική γραφή από αυτή που είναι η επίσημη αντιστοιχία, αρκεί να υπογράψεις μια δήλωση οτι αυτό γίνεται κατόπιν δικής σου επιθυμίας. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, ρώτα το, μπορείς να γράψεις το όνομά σου στην ταυτότητα με τον τρόπο που το δήλωσες στην Easy Jet και να ξενοιάσεις.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Και φυσικά, είναι ανάλογα και τον υπάλληλο που θα πέσεις.
Αυτό είναι απόλυτο. Το ίδιο και στο chek-in. Δηλαδή είναι στο χέρι του προσώπου να δεχτεί την ταυτοπροσωπεία. Σ εμένα πάντως έτυχε το ίδiο πρόβλημα ("h" αντί για "ch") και δεν είπαν τίποτε στο check-in. Το ίδιο και με το "e" αντι για "ai". Εννοείται ότι στα ξενοδοχεία (εξωτερικού), δεν ενδιαφέρονται κ'αν για τέτοιες μικρολεπτομέρειες, ίσως όμως επειδή δεν διανοούνται ποτέ να χρεώσουν για αλλαγή ονόματος.

Κάποιες αεροπ. εταιρίες που θέλουν αφορμή για να χρεώσουν οτιδήποτε (Ryanair) ίσως, αν το προσέξουν, να υποδείξουν την δαπανηρή μέθοδο της επίσημης αλλαγής ονόματος εισιτηρίου. Δυστυχώς μόνο με δικαστήριο μπορείς να αποδείξεις το άδικο της χρέωσης, τη στιγμή εκείνη θα πρεπει να κανεις ότι υποδείξουν. Για να υπάρχουν κάποια επιχειρήματα επί τόπου, καλό είναι να έχει μαζί του κανείς κάποια (οποιαδήποτε) έγγραφα και με τις δύο γραφές για απόδειξη ταυτοπροσωπείας.

Θα αποκλείσω να υπάρξει ζήτημα με την Aegean, μόνο λόγω της καλής φήμης.

Το πρόβλημα είναι πιθανότερο αν το όνομα αρχίζει απο "h", κι όχι αν υπάρχει στη μέση του ονόματος. Επειδή στο computer το βρίσκουν με τα πρώτα γράμματα του ονόματος, οχι με ολοκληρο το όνομα. Σε κάθε περίπτωση είναι θέμα "πειθούς".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom