Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Θα βρίσκομαι στην βόρεια Ιταλία (malpensa) για πέντε μέρες στα τέλη Οκτωβρίου.
Δεδομένα
Έχω μείνει ξανά στην περιοχή (como) και έχω κάνει ημερήσια στο Μιλάνο, βόλτες στην λίμνη (como) και στο Λουγκάνο.
Ζητούμενο
Ιδέες διαμονής – επισκέψεις , εκδρομές .
Θα υπάρχει αυτοκίνητο
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
προτάσεις

Από Μιλάνο μια ωραία και κοντινή εκδρομούλα είναι στο Bergamo (απέχει περίπου 40 χλμ.)
Αν φύγεις πιο μακριά, ωραία ειναι η περιοχή της Aosta (Ιταλικές Άλπεις περίπου 100 χιλιόμετρα από το Τορίνο)
Στην περιοχή προείνω το Courmayeur. Κοντά στην πόλη βρίσκεται η είσοδος της σήραγγας του Λευκού όρους (Mont Blanc)

Έχω ακούσει και για δύο άλλες ωραίες πόλεις αλλά δεν τις έχω επισκευτεί ακόμη...
Οι πόλεις είναι οι: Asti και Alba (πόλεις του Piedmont)

Αυτά...
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ευχαριστώ για τις ιδέες , δεν έχω αποφασίσει ακόμα που θα μείνω .
Σκεπτόμουν να μείνω σε απόσταση 90 λεπτών από το αεροδρόμιο , έτσι έχω προς το παρών μόνο ένα κομμάτι χάρτη .
 

Attachments

Family_Man

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Fjord Νορβηγια
Αγαπητοί φίλοι γειά σας,

Είμαι νέος στο forum, αλλά έχω διαβάσει μέχρι τώρα πολλά και κατατοπιστικά εδώ μέσα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας στα ακόλουθα.
Είμαστε μια 3μελής οικογένεια και θα βρεθούμε 1 εβδομάδα, στη Βόρεια Ιταλία, πριν τα φετινά Χριστούγεννα. Έχουμε 4 ολόκληρες ημέρες στη διάθεσή μας και ψάχνουμε να βρούμε πως θα τις γεμίσουμε. Για σκι και χιονοδρομικά κέντρα δεν είμαστε με τίποτα, οπότε αφού φτάνουμε στο Μιλάνο, σκεφτήκαμε να μείνουμε σε κάποιο μέρος σχετικά κοντά, αρχικά είπαμε για Κόμο ή και Λουγκάνο. Διαβάζοντας όμως εδώ, κατάλαβα ότι Χριστούγεννα και Κόμο μάλλον είναι έννοιες ασυμβίβαστες (αν μου πείτε ότι αξίζει, εγώ θα το ακολουθήσω μιας και ήταν η πρωτη μας επιλογή). Ψάχνουμε λοιπόν εναλλακτικές. Διάβασα ότι το Μπέργκαμο ειναι πολυ όμορφο. Αν μείνουμε 4 ημέρες Μπέργκαμο πιστεύετε ότι θα βαρεθούμε; Επίσης λεμε να το συνδυάσουμε με μονοήμερη στη Βερόνα με τρένο, δεν ξέρω αν θα είναι κουραστικό αλλά διάβασα ότι και η Βερόνα αξίζει. Αν είναι τελικά να διαλέξω 1 μόνο πόλη, μου προτείνετε τη Βερόνα ή το Μπέργκαμο ή και κάτι άλλο περιξ του Μιλάνο;....για λίμνη Κόμο να το ξεχάσω τέτοια εποχή;
Επίσης, η περίπτωση "Λουγκάνο" αποκλείεται με το ίδιο σκεπτικό όπως και το Κόμο;
Tέλος, κατά την περίοδο των Χριστουγέννων υπάρχει κάτι ιδιαίτερο σε αυτά τα μέρη να δω ή να κάνω;
Σημειώνω ότι αυτοκίνητο δεν σκοπεύω να νοικιάσω, οπότε οι μετακινήσεις θα γίνονται με τρένο.
Επίσης, επειδή ψάχνω και ξενοδοχεία μέσα στο κέντρο των πόλεων, έχετε κατι αξιοπρεπές να μου προτείνετε;

Σας ευχαριστώ πολύ και αναμένω εναγωνίως τις συμβουλές σας
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Όπως φαίνεται έχεις βρει μόνος τις επιλογες που έχεις και δεν χρειάζεσαι βοήθεια. Στο Λουγκάνο έμεινα μια βδομαδα αρχές χειμώνα και δεν με χάλασε καθόλου, για το βράδυ βέβαια οι επιλογές περιορισμένες (εκτος αν είσαι φαν του καζίνο), το Κόμο μου φάνηκε πολύ μελαγχολικο το χειμώνα αλλά μια μέρα δεν χαλάει κανέναν. Το Μιλάνο είναι σούπερ το χειμώνα και ας λένε το αντίθετο (πολύ ομίχλη βέβαια). Η Βερόνα εξαντλείται σχεδόν σε μια μεγάλη μέρα. Μπορείς να μείνεις σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο σταθμό του Μιλάνου και να ταξιδεύεις όπου θέλεις, όλα είναι κοντά.
 

Family_Man

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Fjord Νορβηγια
Όπως φαίνεται έχεις βρει μόνος τις επιλογες που έχεις και δεν χρειάζεσαι βοήθεια. Στο Λουγκάνο έμεινα μια βδομαδα αρχές χειμώνα και δεν με χάλασε καθόλου, για το βράδυ βέβαια οι επιλογές περιορισμένες (εκτος αν είσαι φαν του καζίνο), το Κόμο μου φάνηκε πολύ μελαγχολικο το χειμώνα αλλά μια μέρα δεν χαλάει κανέναν. Το Μιλάνο είναι σούπερ το χειμώνα και ας λένε το αντίθετο (πολύ ομίχλη βέβαια). Η Βερόνα εξαντλείται σχεδόν σε μια μεγάλη μέρα. Μπορείς να μείνεις σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο σταθμό του Μιλάνου και να ταξιδεύεις όπου θέλεις, όλα είναι κοντά.

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά αν είχα αποφασισει δεν θα ζητουσα βοηθεια...
Οι συμβουλές σας είναι ευπρόσδεκτες
Για Καζινο δεν ενδιαφέρομαι. Μου προτείνεις μάλλον Λουγκάνο...εκεί κοντα εκτός από την Μπελιντσόνα, υπάρχει κάτι αλλο που θα μπορούσα να επισκεφτω;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Περίμενε, το Λουγκάνο δεν το προτείνω να περάσεις όλες τις μέρες σου, απλά να μη φιβηθείς να κάνεις χειμωνιάτικη εκδρομή (μία ώρα από Μιλάνο και κάτι). Εκεί κοντά ξεχωρίζει το Λοκάρνο. Νομίζω ότι βάση σου θα πρέπει να είναι το Μιλάνο για να πας σε αυτες τις πόλεις που ανέφερες.
 

Family_Man

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Fjord Νορβηγια
προσπαθώ να συνδυάσω τη χαλαρότητα του ταξιδιού, την αναζήτηση της ομορφιάς ενός μέρους και τη Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα. Η Ελβετία συνδυάζει αυτά τα στοιχεία όντως, απλά ίσως να είναι πιο ακριβός προορισμός σε σχέση με την Ιταλία, αλλά κι αυτό είναι σχετικό φυσικά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το Λουγκάνο και το Λοκάρνο είναι στο ιταλόφωνο τμήμα της Ιταλιας και οι διαφορές είναι στη καθαριότητα και τις τιμές. Τα ελβετικά ξενοδοχεία είναι πανάκριβα αν θες κάποια στάνταρς, επίσης η αυθεντικότητα των ιταλικών πόλεων δεν συγκρίνεται με τη κρυάδα των ελβετικών.
 

Family_Man

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Fjord Νορβηγια
την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα την νιώθω στη Γερμανία που την επισκεπτομαι κάθε χρόνο την περιοδο των Χριστουγεννων, φέτος είπα να διαφοροποιηθώ, ίσως θα έπρεπε να επιλέξω την γερμανόφωνη Ελβετία, αλλά λόγω της κρίσης & των υποχρεώσεων αποφασίσαμε για κάποιο ταξίδι κάπως πιο low budget. Γνωρίζω την ατμόσφαιρα της Ελβετίας και ότι η Ιταλία έχει περισσότερη αυθεντικότητα, απλά ψάχνω τον "ιδανικό" συνδυασμό με βάση τα δεδομένα που υπάρχουν.

Πάντως κάποια στιγμή θα γράψω κάποια ιστορία εδώ για τις χριστουγεννιάτικες εξορμήσεις μου στη Γερμανία
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Γκουχ Γκουχ..:roll:..εεεμμμ...αλλάξαμε προορισμό..!!! Με μόλις 10?:D το άτομο για Μιλάνο αλλάξανε τα πλάνα μας, και η παρέα σύσσωμη δηλώνει συμμετοχή για απόδραση στις λίμνες Βόρεια του Μιλάνο. Σκεφτόμαστε Bergamo, Bellaggio, Como, κτλ..:) Από αυτά που διάβασα στις ταξιδιωτικές ιστορίες προβλέπεται ταξιδάκι όνειρο!!!:cool:
Ίσως πρέπει να κλείσει εδώ το θέμα, προσωρινά πάντα γιατί η Βαρκελώνη μπαίνει σε μελλοντικό project, δεν ξεχνιέται έτσι απλά..!!! :) Ποιός ξέρει bubka μπορεί το Σεπτέμβρη να έχετε άλλη μια συμμετοχή. ;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To θέμα είναι Βαρκελώνη με Ryanair και όχι όπου βρω φθηνότερα με Ryanair.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom