Πρόλογος

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Πότε πέρασε κιόλας 1 ολόκληρος μήνας… Λοιπόν, με λένε Μάχη και εδώ και 1 μήνα βρίσκομαι στην όμορφη Βοστόνη. Με έστειλε η εταιρεία μου για εκπαίδευση στο Πανεπιστήμιο της Βοστόνης και θα μείνω από 6 έως 10 μήνες συνολικά. Νομίζω δηλαδή…:rolleyes:

Τα συναισθήματά μου και οι εντυπώσεις μου θα τις χαρακτήριζα έντονες. Έχοντας πραγματοποιήσει κάποια ταξίδια στην Ευρώπη και ευτυχώς για μένα και ένα στην Νέα Υόρκη πριν λίγους μήνες, το ταξίδι αυτό της μετανάστευσης έστω και για κάποιους μήνες φάνταζε μεγάλο και δύσκολο… Η ζωή μου στην Ελλάδα ήταν θα έλεγα στρωμένη, τι με ξεσηκώνουν καλέ την έρμη? Δεν θέλω να φύγω… Και όμως έφυγα γιατί τέτοιες δύσκολες εποχές όταν σου δίνονται καλές επαγγελματικές ευκαιρίες πρέπει να τις αρπάζεις!

Η ημέρα της αναχώρησης από την Ελλάδα ήταν πολύ δύσκολη, και η άφιξη θα έλεγα ακόμη δυσκολότερη, αφού κάποιος/α μπέρδεψε την ασήκωτη, τεράστια και κοριτσίστικη βαλίτσα μου και την πήρε καταλάθος. Ευτυχώς 2 μέρες μετά την παρέλαβα. Τόσο κράτησε και η μελαγχολία μου. Από τότε μέχρι και σήμερα, 1 μήνα μετά, προσπαθώ να απολαύσω όσο πιο πολύ μπορώ την πόλη, να ζήσω και να προσαρμοστώ στον αμερικάνικο τρόπο ζωής… Χαίρομαι πολύ που πρόλαβα και είδα τη Βοστόνη ντυμένη στα φθινοπωρινά της χρώματα. Νομίζω αυτή η εποχή της ταιριάζει απίστευτα… Τώρα αναμένω τον ξακουστό χειμώνα της :haha:

Θα προσπαθήσω να ανεβάζω φωτογραφίες και να γράφω όσο πιο τακτικά μπορώ, παρόλο που η γραφή δεν είναι το δυνατό μου σημείο… Επίσης, θα χαρώ να απαντήσω σε ερωτήσεις…;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σούπερ απίθανα υπέροχα καταπληκτικά, awesome που λένε και οι αμερικάνοι! :clap: :clap:

Ερωτήσεις για το μέρος δεν έχω προς το παρόν, για το αν σκοπεύεις να μείνεις εκεί μετά το πέρας αυτών των μηνών μόνο. :)
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Ευχαριστώ, καλό μου αφεντικούλη! Λοιπόν, στην αρχή μου είπαν να κάτσω για 4 μήνες, οι οποίοι μετά έγιναν 6 και τώρα προσπαθούν να με πείσουν για τους 10 μήνες! Φοβάμαι ότι θα ενδώσω... :haha:Αρχίζει και μου καλοαρέσει.... :) Για παραπάνω δυστυχώς δεν μπορώ για προσωπικούς λόγους
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Υπέροχα τα νέα σου! :clap:Καλή προσαρμογή και να περάσεις τέλεια!!! :xalara:
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Υπέροχα τα νέα σου! :clap:Καλή προσαρμογή και να περάσεις τέλεια!!! :xalara:
Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν ξέρω ακόμη αν προσαρμόστηκα ήδη ή αν θα προσαρμοστώ μέχρι να φύγω... Νιώθω όμορφα, αλλά νιώθω και φέρομαι ως τουρίστρια ακόμη :)
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
@maxoula καλή συνέχεια!
Από την στιγμή που σε έστειλαν άρα σημαίνει (πιστεύω) πως δεν πληρώνεις για ενοίκιο όπως και για το πάνε-έλα, είσαι πολύ τυχερή και θα πρέπει να το εκμεταλλευτείς πλήρως. Το μόνο όντως θέμα που μπορώ να σκεφτώ είναι ο βαρύς χειμώνας.
Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο. Και όποτε μπορείς να μας δίνεις μικρές γεύσεις της ζωής εκεί.

*Στη Βοστόνη υπάρχει και μεγάλη κοινότητα Ελλήνων. Δεν μου έκανε εντύπωση που ο οδηγός ήταν Έλληνας.
 

Maria karagianni

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Να ενδώσεις να ενδώσεις! Και τους προσωπικούς λόγους να τους πείσεις να έρθουν κι'αυτοί εκεί! :D[/QUOTE

Εχω ενα προβλημα υγειας και πρεπει να παω αμερικη μηπως ξερει καποιος να μου πει αν γινεται να μου κανουν προσληψη εκει και να με ασφαλισουν ? θα παω με τουριστικη βιζα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Με τουριστική βίζα δεν νομίζω να μπορείς να εργαστείς και να ασφαλισθείς.Τώρα αν υπάρχει κάποια εξαίρεση λόγω υγείας θα πρέπει να το ψάξεις πολύ μέσω ειδικού δικηγόρου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.405
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom