Γερμανία Πρόστιμο στο μετρό του Βερολίνου

Zenia02

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πριν απο ενάμιση μηνα επισκεφτηκα το Βερολίνο. Τη προτελευταία μερα βγαλαμε εικοσιτετράωρο εισιτήριο σε γκισέ σε στάση του μετρο,όμως αυτο εληγε στις τρεις η ωρα το πρωί ανεξάρτητα τι ωρα το ειχες χτυπησει κ.εμεις δεν το γνωρίζαμε. Την επομενη μερα στις οκτω το πρωι μας επιασαν ελεγκτές και μας ειπαν οτι δεν ισχυει. Τους εξηγουσαμε οτι εμεις ζητησαμε εικοσιτετράωρο και ο υπαλληλος μας εδωσε ημερησιο που εληγε στις τρεις το.πρωι αλλα δεν μας ακουγαν. Δωσαμε ταυτοτητες κ μας εκοψαν προστιμο εξηντα ευρω. Δεν το πληρωσαμε και πριν μια βδομάδα μου ηρθε γραμμα στα γερμανικα που λεει οτι πηγε στα εκατο ευρω. Θα ηθελα καποιος να μου πει τι θεματα μπορει να εχω στο μελλον εαν δεν το πληρωσω. Αλλοι μου λενε οτι μπορει να μου ερθει στη φορολογική μου δηλωση μετα απο καιρο και αλλοι οτι μονο αν ξαναπαω Γερμανία θα εχω προβλημα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δεν υπάρχει 24ώρο εισιτήριο στο Βερολίνο, πάρα μόνο ημερήσιο, που διαρκεί μέχρι της 3πμ, την επόμενη μέρα.
https://shop.bvg.de/index.php/product/235/show/0/0/0/0/buy

πάρα μόνο 48ώρο
https://shop.bvg.de/index.php/group/73

Όσο για το πρόστιμο, περίεργο που δεν σας βάλαν να το πληρώσετε επιτόπου.
Εγώ θα το πλήρωνα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

Zenia02

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Οχι δεν μας ανέφεραν κάτι...ναι αλλα ειναι αδικο να πληρωσω εκατο ευρω για εναν αναξιόπιστο υπάλληλο...του ειπαμε εικοσιτετράωρο επρεπε να μας πει δεν υπαρχει ..ειναι αυτο το.ημερησιο και τέλος. Λετε αν στειλω εμαιλ στην εταιρεία περι ενστασης να μου απαντησει; η θα τα κανω χειροτερα;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Οχι δεν μας ανέφεραν κάτι...ναι αλλα ειναι αδικο να πληρωσω εκατο ευρω για εναν αναξιόπιστο υπάλληλο...του ειπαμε εικοσιτετράωρο επρεπε να μας πει δεν υπαρχει ..ειναι αυτο το.ημερησιο και τέλος. Λετε αν στειλω εμαιλ στην εταιρεία περι ενστασης να μου απαντησει; η θα τα κανω χειροτερα;
Χειρότερα δεν νομίζω να τα κάνεις.Απλά αν απαντήσουν αρνητικά(το πιο πιθανό) θα είσαι πιο υποχρεωμένη να το πληρώσεις καθώς θα έχουν υπέρ τους και την γραπτή επικοινωνία.Θα το πλήρωνα γιατί δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει και ποιο θα είναι το ποσό.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Οχι δεν μας ανέφεραν κάτι...ναι αλλα ειναι αδικο να πληρωσω εκατο ευρω για εναν αναξιόπιστο υπάλληλο...του ειπαμε εικοσιτετράωρο επρεπε να μας πει δεν υπαρχει ..ειναι αυτο το.ημερησιο και τέλος. Λετε αν στειλω εμαιλ στην εταιρεία περι ενστασης να μου απαντησει; η θα τα κανω χειροτερα;
Χειρότερα δεν γίνετε.Να κάνεις ένσταση και να τους εξηγήσεις τι ακριβώς έγινε.
 

Zenia02

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θα ηθελα να μου πει καποιος εαν γνωριζει που μπορει να καταληξει..πχ εφορια

Εχω κρατήσει τα εισιτήρια και θυμαμαι ακριβως Ημερομηνία ωρα κ σταση του μετρο την.ημερα που μας.τα εδωσε
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Θα ηθελα να μου πει καποιος εαν γνωριζει που μπορει να καταληξει..πχ εφορια
Το βλέπω λίγο τραβηγμένο για εφορία αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Τα πρόστιμα στην Ελλάδα υποτίθεται ότι καταλήγουν στην εφορία αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη ισχύει αυτό.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Φυσικά και ισχύει τα πρόστιμα πάνε εφορία. Μπορεί στην Ελλάδα να κάνουν και 5 και 10 χρόνια αλλά αν χρωστάς το κράτος θα σε βρει!!!(τώρα αν κρίνω από την οργάνωση που έχουν στη Γερμανία δε νομίζω ότι θα ξεχαστεί το θέμα ,το καλύτερο είναι να το πληρώσεις κι αν όχι τα 100 κάνε τους ένσταση να πληρώσεις έστω τα 60)
 

Zenia02

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Φυσικά και ισχύει τα πρόστιμα πάνε εφορία. Μπορεί στην Ελλάδα να κάνουν και 5 και 10 χρόνια αλλά αν χρωστάς το κράτος θα σε βρει!!!(τώρα αν κρίνω από την οργάνωση που έχουν στη Γερμανία δε νομίζω ότι θα ξεχαστεί το θέμα ,το καλύτερο είναι να το πληρώσεις κι αν όχι τα 100 κάνε τους ένσταση να πληρώσεις έστω τα 60)
Γνωριζεις πως μπορω να κανω ενσταση;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γνωριζεις πως μπορω να κανω ενσταση;
Βρες καποιον να ξερει πολυ καλα γερμανικα. Γραψε ακριβώς τι εγινε ακομη κ με τους υπαλληλους που σας εκοψαν το προστιμο και πες οτι αυτο το θεωρεις απατη! Οταν ζητας 24ωρο σου δινουν ημερησιο χωρις να στο εξηγησουν Στειλε το γραμμα πισω στη διευθυνση που σου ηρθε ο φακελος και ζητα τους να σου απαντησουν. Ισως να σου πουν να πληρωσεις μονο τα 60...αλλα οτι σου γραψουν αυτο θα ειναι μετα θα πρεπει να το κανεις.
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.452
Το πληρώνεις και την επόμενη διευκρινιζεις να σου πουν ακριβώς πως λειτουργεί το σύστημα για να ξέρεις να κανονίσεις.Στην κάρτα γράφει Tageskarte, στο ιντερνετ διαβάζεις το τι σημαίνει, τώρα τι εννοούσες και τι όχι δυστυχώς είναι κάτι που το χουν ακούσει μύρια φορές.Αν και το πιθανότερο είναι να γράφει ότι"θα πάει στα 100" σε μία -χ- ημερομηνία και όχι ότι πήγε ήδη.Ενδεχομενως ισχύουν τα 60 ακόμη, ίσως και όχι όμως.
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συνεχίζουν να έρχονται τα πρόστιμα με τις νέες προσαυξήσεις, δεν το ξεχνάνε δυστυχώς! (οι δικές μου παραβάσεις ήταν για παρκαρίσματα και στο τέλος τα πλήρωσα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom