Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Μόνο και μόνο που θα είσαστε στη Βενετία αρκεί..Είναι από μόνο του ξεχωριστό.Τώρα το μέρος..είτε είναι γόνδολα,είτε είναι η πλατεία του Αγίου Μάρκου,είτε ένα εστιατόριο δίπλα στο κανάλι είτε σε κάποιο ήσυχο,μισοσκότεινο στενό το βρίσκω εξίσου ρομαντικό!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Μετα απο τοση αναλυση θα εχει μπερδευτει ο ανθρωπος! Συμφωνω παντως οτι απο μονη της η Βενετια ειναι υπεραρκετη για προταση γαμου. Τωρα η ιδεα του εστιατοριου και μαλιστα τοσο μελετημενη ισως χαλαει λιγακι τον ρομαντισμο της στιγμης. Τοσα τελεια καναλια και μικρες γραφικες γωνιες υπαρχουν στη Βενετια, μηπως να γινει εκει η προταση μετα απο ενα ωραιο δειπνο σε ενα εστιατοριο.Το αυθορμητο ειναι και παντα πιο ρομαντικο...
 

efipoly

Member
Μηνύματα
103
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτο
η Βενετια είναι ρομαντικη σε κάθε γωνια της. Οπου και αν εισαι ο,τι και να εχεις σχεδιασει σε εστιατοριο, κερια , λουλούδια κτλ αφησε τα να συμβουν αν χρειαστεί. Είναι σιγουρο ότι θα ανακαλύψεις πολλες γωνιες που θα σε μαγεψουν. Μια προυποθεση υπαρχει, το ετερον ημισυ να αισθάνεται όπως εσυ!!!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Θα πρωτοτυπησω απαντωντας on topic στο φιλο μας ελπιζοντας να βοηθησω στην επιλογη του..
Βενετια απο μονη της ενα ονειρικο σκηνικο, προταση γαμου και ρομαντικο εστιατοριο με θεα καναλι μια στιγμη ανεπαναληπτη για δυο ρομαντικες ψυχες σαν εσας!
Ξεκινω απο τα εστιατορια που εχεις δει.. Σο cafe centrale εχω φαει..Ναι ειναι διπλα σε μικρο καναλι (frizzeria) αλλα τα παραθυρα ειναι ψηλα σαν φεγγιτες και δεν βλεπεις το νερο.. επισης πρεπει να εχεις υποψιν οτι ειναι bar-lounge-restaurant τουλαχιστον ετσι λειτουργουσε οταν πηγαμε εμεις

Τα αλλα δυο που προτεινεις εχω την εντυπωση οτι ειναι εστιατορια ξενοδοχειων επανω στο grand canale δεν εχω παει αλλα η θεα ειναι αξεπεραστη οπως επίσης και σε αυτο http://www.hotelmonaco.it/ristorante-grand-canal-venezia-centro/ στο οποιο εχω παει για φαγητο, ηταν βεβαια καλοκαιρι και καθομασταν διπλα στο νερο, αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη θεα στη Βενετια απο το να τρως και να βλεπεις τη Santa Maria della Salute! Απο οσο ξερω εχει και στο εσωτερικο καποια τραπεζια στο παραθυρο και εχουν πολυ ωραια θεα μπορεις να συνεννοηθεις μαζι τους ακομη κ αν θελετε να απομονωθειτε μπορειτε να βγειτε λιγο στο μπαλκονι και να της κανεις εκει την προταση!Γενικα το περιβαλλον ειναι ρομαντικο, το φαγητο καταπληκτικο και το προτεινω ανεπιφυλακτα αν θελεις κατι πολυ καλο
και ειναι προτιμοτερο απο την terazza danieli όπου επειδη ειναι ψηλα όντως δεν εχει την αμεση θεα του νερου μεσα απο το εστιατοριο

Αλλη μια προταση ειναι το http://www.dafiore.net/en/restaurant/. Πολυ καλο εστιατοριο θαλασσινων κυριως, με τραπεζομαντηλα, κερια κλπ, εχει δυο μονο τραπεζια που βλεπουν σε ενα μικρο καναλι.Αρκετα ρομαντικο πρεπει ομως να ζητησεις απο πριν το καταλληλο τραπεζι

Επίσης για κατι οικονομικο θα σου προτεινα και αυτο http://www.vinidagigio.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=13:photo&Itemid=294 χωρις να εχω παει (ηταν κλειστο τις ημερες που ειμασταν εκει) για τη θεα, εχω διαβασει καλες κριτικες αλλα δεν ξερω ποσο ρομαντικο

Τελος θεα σε μικρο καναλι (ενα τραπεζι ειναι διπλα στο νερο)προσφερει και το http://www.ristorante-ai-barbacani.it/, εχει ωραιο φαγητο αλλα δεν εχει στρωμενα τραπεζομαντηλα και γενικα δεν το λες και ορισμο ρομαντικου εστιατοριου

Εχω υποψιν μου αλλες δυο τρεις επιλογες αλλα δεν τις παραθετοω γιατι τα μεν ειναι ακρως ρομαντικα αλλα χωρις θεα καναλι και τα δε βλεπουν απο την πισω μερια της λιμνοθαλασσας giudeca και οχι μικρο καναλι

Ο,τι κ αν επιλεξεις καλη επιτυχια και μη ξεχασεις να μας πεις εντυπωσεις!:minion happy:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
χαχαχαχααχ........αν πει οχι θα πέσω και γω μέσα να ξέρεις!!!!!!

Επίσης ξέρει κανείς που είναι τα καλύτερα μπαράκια για βράδυ;έτσι για κρασάκι όχι τρελά πράγματα!!!!!το ξενοδοχείο μας είναι στο castello......
Χαχαχαχα....ο Κλούνεϊ δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει!!!.το μπάτζετ με ξενοδοχείο και αεροπορικά φτάνει περίπου τα 2500 ευρώ.....χωρίς το δαχτυλίδι έτσι;;
Για πόσες μέρες είπαμε; Αν βγάλεις ξενοδοχείο/αεροπορικά πιστεύω ότι είσαι πολύ άνετος και μπορείς να κάνεις την υπέρβαση και στο εστιατόριο και γενικά στην διαμονή εκεί.
 

Romantikos

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Για πόσες μέρες είπαμε; Αν βγάλεις ξενοδοχείο/αεροπορικά πιστεύω ότι είσαι πολύ άνετος και μπορείς να κάνεις την υπέρβαση και στο εστιατόριο και γενικά στην διαμονή εκεί.
5 μέρες Βενετία και 1 μέρα Μιλάνο.....

Πείτε προτάσεις παιδιά για την πρόταση...το πως να γίνει!!ότι ρομαντικό κ τρελό σας έρχεται στο μυαλό....
 
Last edited by a moderator:

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Βερονα!!!!!!!!!!το τελειο..Την φτιαχνεις την κοπελλια 3 μερες Βενετια,την πας μια Βερονα,ευκολο και γρηγορο και αργα το βραδυ εξω απο την αυλη της Ιουλιεττας της λες.Ελα να ζησουμε μαζι,οτι δεν προλαβαν εκεινοι(ματια προς το θρυλικο μπαλκονι)Παντρεψου με...εδω το τερματισες!!!!!!!!!
 

Romantikos

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Βερονα!!!!!!!!!!το τελειο..Την φτιαχνεις την κοπελλια 3 μερες Βενετια,την πας μια Βερονα,ευκολο και γρηγορο και αργα το βραδυ εξω απο την αυλη της Ιουλιεττας της λες.Ελα να ζησουμε μαζι,οτι δεν προλαβαν εκεινοι(ματια προς το θρυλικο μπαλκονι)Παντρεψου με...εδω το τερματισες!!!!!!!!!
πολύ δυνατή ιδέα coco..........με ιστορία πολλών ετών και αληθινούς πρωταγωνιστές!!!πόση ώρα είναι Βενετία-Βερόνα και με ποιο μέσο μπορείς να πας?ακόμη αξίζει να πας αυθημερόν και να επιστρέψεις?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
πόση ώρα είναι Βενετία-Βερόνα και με ποιο μέσο μπορείς να πας?ακόμη αξίζει να πας αυθημερόν και να επιστρέψεις?
Πες μας τώρα ότι θα τη βάλεις τη νύφη στο τρένο να γυρίσετε Βενετία μετά την πρόταση....
Κλείσε μια διανυκτέρευση εκεί, παιδάκι μου.
Ή καν'την στη Βενετία την πρόταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom