Ιρλανδία Πρώτη φορά Ιρλανδία (Προτεινόμενα day tours)

Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλημέρα σας, τον Απρίλιο θα πάω Ιρλανδία για 3,5 μέρες (δυστυχώς οικονομικά δεν βγαίνει για παραπάνω) και ήθελα να μάθω από συνταξιδιώτες που έχουν κάνει ημερήσιες εκδρομές γύρω γύρω τι αξίζει παραπάνω. Σκεφτόμουν να μείνω 3 βράδια Galway και 1 Δουβλίνο με το σκεπτικό ότι θα ξανάρθω κάποια στιγμή Ιρλανδία οπότε δεν χρειάζεται να τα ξεπετάξω. Σίγουρα μία ημερήσια θα είναι Cliffs of Moher και μία 1.5 μέρα Δουβλίνο. Για 2 η ημερήσια τι θα μου προτείνατε από τα παρακάτω (Aran islands, Conemara, Cork, Giants Causeway κτλ); Ευχαριστώ!
 

Attachments

  • 73,5 KB Προβολές: 0
Last edited:
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Iρλανδία είχα πάει πριν 2,5 χρόνια περίπου.Για μένα αν είναι να επιλέξεις να μέινεις κάπου προτίμησε το αντίστροφο Δουβλίνο τις πιο πολλές μέρες το Galway είναι πολύ μικρό το Δουβλίνο έχει πολλά να κάνεις.Ημερήσιες εκδρομές θα σου πρότεινα αυτές που έκανα και εγώ Cliffs of Moher και Giants Causeway είναι κορυφή και οι 2 κάτι παραπάνω απο must.Εγώ προτίμησα την Paddywagon tours πολύ καλή με πολύ cool ξεναγούς googlare την και κάνε καλύτερα από εδώ την κράτηση μέσω ίντερνετ για τις μέρες που ενδιαφέρεσε.Δουβλίνο έχει πολλά γραφέια σαν αφετηρία.Δίαβασε και την ταξιδιωτική μου ιστορία αν θες με την Ιρλανδία :) Pm με αν θες κάποιο tip
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
To επόμενο!
Εμεινα Δουβλίνο 3 μήνες για δουλειά, και ακόμα είμαι ερωτευμένη με αυτή τη χώρα.
Θα πρότεινα και εγώ το αντίστροφο. Όσο κι αν με ενθουσίασε το Galway, καλύτερα να είσαι παραπάνω μέρες στο Δουβλίνο -έχει περισσότερα να δεις και να κάνεις (Phoenix Park, Guiness Factory, μια παλιά φυλακή που αξίζει η επίσκεψή της, ακόμα και ο ζωολογικός κήπος μέσα στο phoenix park και φυσικά η ίδια η πόλη με το πανεπιστήμιο, το κάστρο, την περιοχή του temple bar, το λιμάνι).
Από τις εκδρομές που σκέφτεσαι, θα έλεγα ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ Giants Causeway- δε το φατνάζεσαι καν όταν βρεθείς εκεί (τα τοπικά tours συνήθως το συνδυάζουν με Belfast οπότε θα πάρεις και μια ιδέα και από Βόρεια Ιρλανδία) και δεύτερη επιλογή Connemara που ναι αξίζει, πανέμορφα τοπία κτλ αλλά υποδέεστερο του πρώτου.
Και εγώ όσο ήμουν εκεί είχα χρησιμοποιήσει αυτά τα tours από Δουβλίνο -δε θυμάμαι καθόλου το όνομα, αν βρω κάποιο παλιό μαιλ θα επανέλθω, αλλά γενικά αξίζουν τον κόπο θεωρώ οι υπηρεσίες τους.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Λογικά θα κλείσω airbnb 4 μέρες Δουβλίνο γιατί τα ξενοδοχεία είναι απλησίαστα και θα κανονίσω 2 μονοήμερες Cliffs of Moher και Giants Causeway. Για μία πρώτη γεύση από Ιρλανδία πιστεύω είναι καλά!
 

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
61
καλησπέρα αγαπητοί φίλοι,

Θα είμαι Ιρλανδία 29 Νοε-3 Δεκεμβρίου και θέλω οπωσδήποτε να πάω στο mohers cliffs και στα νησάκια του Αράν. Έχω δυο ερωτήσεις για όποιον τυγχάνει να ξέρει
-Μπορούν να συνδυαστούν τα aran islands και το moher την ίδια μέρα;
-Παρότι διάβασα σε μερικά άλλα νήματα του φορουμ πως ορισμένοι επισκέφτηκαν τα νησιά γενάρη (@Yorgos ), όλα τα τουρ που βρίσκω στο ίντερνετ γίνονται Μάρτη-Οκτώβρη. To google πάλι λέει πως τα φέρι και τα εισιτηρια υπάρχουν όλο το χρόνο (year round). Μπορεί κάποιος να μου το διασαφηνίσει αυτό; Υπάρχει περίπτωση να μην μπορέσω να επισκεφτώ τα μέρη αυτά τέλη Νοέμβρη;

Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπέρα αγαπητοί φίλοι,

Θα είμαι Ιρλανδία 29 Νοε-3 Δεκεμβρίου και θέλω οπωσδήποτε να πάω στο mohers cliffs και στα νησάκια του Αράν. Έχω δυο ερωτήσεις για όποιον τυγχάνει να ξέρει
-Μπορούν να συνδυαστούν τα aran islands και το moher την ίδια μέρα;
-Παρότι διάβασα σε μερικά άλλα νήματα του φορουμ πως ορισμένοι επισκέφτηκαν τα νησιά γενάρη (@Yorgos ), όλα τα τουρ που βρίσκω στο ίντερνετ γίνονται Μάρτη-Οκτώβρη. To google πάλι λέει πως τα φέρι και τα εισιτηρια υπάρχουν όλο το χρόνο (year round). Μπορεί κάποιος να μου το διασαφηνίσει αυτό; Υπάρχει περίπτωση να μην μπορέσω να επισκεφτώ τα μέρη αυτά τέλη Νοέμβρη;

Ευχαριστώ πολύ!
Τουρ δεν είχε, φέρυ είχε. Και δεν υπήρχε και ψυχή, κυριολεκτικά μόνοι μας και στο φέρυ και στα νησιά και στα αρχαία. Μμμμ, δε θα τα συνδύαζα με moher. Εμείς μείναμε 2 βράδια.
 

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
61
Επανέρχομαι για να επιβεβαιώσω τον φίλο Yorgos μετά το ταξίδι, αλλά και προς βοήθεια όσων επιχειρήσουν το ίδιο ταξίδι στο μέλλον

Τα νησία Αράν και το Μοχέρ είναι σχεδόν αδύνατο να συνδυαστούν την ίδια μέρα, άσε που δε θα απολαύσεις κανένα από τα δύο όπως τους πρέπει. Καλό ορμητήριο και τα δύο είναι πάντως το Galway (40 λεπτά από το λιμάνι +1 ώρα με το φέρυ για να πας στα Αράν/ 2 ώρες με λεωφορείο από το κέντρο γκόλγουει περίπου για μοχέρ, ωραία διαδρομή κόστος 15 ευρώ αν θυμάμαι καλά).

Για το Αράν έκλεισα πακέτο στα σαράντα ευρώ από το χόστελ και περιελάμβανε μεταφορά με λεωφορείο στο λιμάνι- εισιτήρια πλοίου- σατλ μπας ή ποδήλατο πάνω στο νησί. Είναι από τις πιο όμορφες ταξιδιωτικές μου εμπειρίες ως τώρα. Να πάτε όπως και δήποτε. Ίχνος τουρίστα, σεργιανίζεις μόνος σε ένα προϊστορικό άριστα διατηρημένο οχυρό με θέα τον απέραντο ατλαντικό και νιώθεις σαν τον ήρωα του Μπόρχες στα κυκλικά ερείπια ενώ αναρωτιέσαι πως θα εφορμούες εναντίον του κάστρου. Καταπληκτικά τοπία επίσης, γενικώς μια αίσθηση μεγαλόπρεπης και απροσδιόριστης παλαιότητας στο όλο μέρος. Το μόνο που μου έλειψε ήταν μια επιπλέον αίσθηση πως η ζωή στο νησί συνεχίζεται, αλλά μου φαίνεται όλοι από τον τουρισμό ζουν

Τα Μοχέρ με εντυπωσίασαν λιγότερο- ήμουν και πιο κουρασμένος. Μου έδωσαν πάντως επίσης μερικές αξέχαστες εικόνες. Προτείνω να πάτε νωρίς για νέχετε ώρα, και ντυθείτε καλά γιατί είναι απόλυτα εκτεθειμένο στον καιρό. Το μονοπάτι έχει λάσπη, βατό μεν αλλά νομίζω άνοιξη καλοκαίρι θα το ευχαριστιέσαι περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom