Γενικά Πρώτη φορά στη Λατ. Αμερική. Εκτός από Περού, που?

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Γεια σας, γεια σας!
Ζητώ τα φώτα απ' όσους έμπειρους ταξιδιώτες - αναζητητές περιπέτειας έχουν βρεθεί στη Λατινική Αμερική.
Συγκεκριμένα, σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι με αφετηρία, είτε ενδιάμεσο σταθμό, είτε και τελευταίο, το Περού. Δεν έχω ψάξει τι θα δω εκεί, αισθάνομαι όμως ότι αυτή η χώρα έχει να μου προσφέρει πολλά (θα κοιτάξω σχετικές αναρτήσεις. Ωστόσο, αν κάποιος έχει προτάσεις και δεν βαριέται να τις καταθέσει, θα το εκτιμήσω).
Στο δια ταύτα, λοιπόν, θέλω να αρπάξω την ευκαιρία, και αναλόγως συνθηκών, να επισκεφθώ και 2η ή ακόμα και 3η χώρα της Λατινοαμέρικας.
Το ερώτημα είναι ποιες χώρες να είναι αυτές; Υπάρχει κανείς που να μπορεί να προτείνει κάτι; Σίγουρα είναι αναλόγως του τι θέλω να δω και του τι με ενδιαφέρει, αλλά επηρεάζομαι εύκολα (κάνα δυο ιστορίες εδώ μέσα είναι υπεύθυνες, και καταπληκτικοί τουριστικοί οδηγοί, για κάποια από τα ταξίδια μου).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Χωρίς να έχω τη βαθειά γνώση της περιοχής, απλά από τις προσωπικές μου εμπειρίες θα σου πρότεινα Βολιβία
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Ακριβώς αυτό ζητάω... έχεις καταθέσει τις εμπειρίες σου εδώ; Θα σε "ψαξω"
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Χωρίς να έχω τη βαθειά γνώση της περιοχής, απλά από τις προσωπικές μου εμπειρίες θα σου πρότεινα Βολιβία
Ναι ο κύριος γνωρίζει μόνο από 'ευαίσθητες' περιοχές.

Θα συμφωνήσω με το γουρούνι. Ίσως η Βολιβία είναι η ευκολότερη από την άποψη του συνδυασμού με τα κύρια τουριστικά αξιοθέατα του Περού.
Αλλά αν μας δώσεις και λίγα παραπάνω στοιχεία για διάρκεια, κόστος, ενδιαφέροντα και περιοχές που θα επισκεφτείς στο Περού, ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πόσο χρόνο θα έχεις στη διάθεσή σου; Αν έχεις λιγότερο από 20 ημέρες δε θα σου πρότεινα να βγεις από το Περο΄πυ, είναι ανεξάντλητο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ακριβώς αυτό ζητάω... έχεις καταθέσει τις εμπειρίες σου εδώ; Θα σε "ψαξω"
Eπειδή δεν φημίζομαι για την συνέπειά μου στη συγγραφή ιστοριών, εδώ είναι μια που αφορά τη περιοχή και είναι σχεδόν στο τέλειωμα
Το ότι πήγα μια φορά δεν με κάνει και γκουρού. Απλώς μπορώ να εκφέρω μια γνώμη. Πάντως ο Yorgos μπορεί να σου δώσει πολλές πληροφορίες για το Περού και τις όμορες χώρες. Εγώ έλαβα πολύ σοβαρά υπόψιν μου ότι μου πρότεινε και κυρίως για τον Περουβιανό Βορρά.
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Γενικά, το Περού το έχω ακούσει από τους περισσότερους της παρέας σε δύο από τις συναντήσεις των μελών στο παρελθόν. Ήταν και δική μου επιθυμία, ε.. και ήρθε η ώρα να την πραγματοποιήσω.
Hydronetta σε ευχαριστώ για την διευκόλυνση του συνδέσμου που έβαλες (και γενικότερα).
FRIDA08 και YORGOS, αφού σας ευχαριστήσω για την πρόθεσή σας να βοηθήσετε, να πω τα εξής:
Το badget μου σίγουρα θα είναι όσο το δυνατόν λιγότερο. Σκοπεύω να ψάξω φθηνά καταλύματα και μέσα μεταφοράς επίσης.
Με ενδιαφέρει πολύ ό,τι έχει να κάνει με πολιτισμό, κουλτούρα και φύση. Όχι τουριστικά πράγματα....
Σκεφτόμουν και την Αργεντινή, αλλά μου βάζετε την Βολιβία και είναι ένα δίλημμα.
Από χρόνο, έχω από 20 έως 25 ημέρες. Έχω δυνατότητα (air miles) να ταξιδέψω έως μία χώρα της Νότιας Αμερικής (με επιστροφή από την ίδια ή διαφορετική), καθώς και ενδοηπειρωτικά μέχρι δύο διαφορετικές χώρες.
Θέλω, λοιπόν, να κάνω μέσα σε 20 - 25 ημέρες το ταξίδι που θα μου δώσει δυνατότητα να γνωρίσω όσο το δυνατόν περισσότερα (απίστευτο, ε?) :)
Και πάλι χίλια ευχαριστώ όλους σας!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εκτός του βορρά που είναι αντιτουριστικός αλλά θα σου προσφέρει πολλά από πλευράς κυρίως μελέτης πολιτισμών προ-Ινκας, μην περιμένεις ότι οπουδήποτε αλλού δεν έχει τουρίστες. Μachu Picchu χωρίς ορδές δεν γίνεται πλέον. Μόνο αν πας προς το μεσημέρι που τα γκρουπ την κάνουν. Εμένα η Βολιβία μου άρεσε πολύ και γι'αυτό τη συνιστώ. Αν έχεις περιορισμένο προϋπολογισμό μπορείς να πάρεις τα φθηνά πακέτα για το Salar de Uyuni. Εμπειρία που δεν πρέπει να χάσεις για μένα αφού πας που πας εκεί. Μετακινήσεις με λεωφορεία είναι φθηνές, δεν ξέρω τι παίζει στη Βολιβία όπου θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και εσωτερικές πτήσεις για κέρδος χρόνου.
Στη θέση σου θα το συζήταγα με το Yorgos που ξέρει και αγαπά το Περού. Η δική μου συνεισφορά είναι οι εικόνες κι οι εντυπώσεις μου μέσω της ιστορίας
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Η Βολιβία κερδιζει το ενδιαφερον μου για τη Salar de Uyuni. Θα πρέπει να ψάξω τρόπο μετακίνησης προς τα εκεί από Περού (Λίμα ή κάποια άλλη περιοχή) ή από Λα Πας (?)
Υπάρχει άραγε κάτι άλλο ενδιαφέρον στη Βολιβία? Και, αναλόγως το χρόνο που θα υπολείπεται, αξίζει και η Αργεντινή ή κατι άλλο?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Η Αργεντινή είναι τεράστια και θέλει χρόνο από μόνη της πολύ. Εκτός κι αν σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο μέρος της και πας εκεί για λίγες μέρες. Νομίζω και Περού και Βολιβία και Αργεντινή σε 20-25 μέρες λίγο δύσκολο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η Βολιβία κερδιζει το ενδιαφερον μου για τη Salar de Uyuni. Θα πρέπει να ψάξω τρόπο μετακίνησης προς τα εκεί από Περού (Λίμα ή κάποια άλλη περιοχή) ή από Λα Πας (?)
Υπάρχει άραγε κάτι άλλο ενδιαφέρον στη Βολιβία? Και, αναλόγως το χρόνο που θα υπολείπεται, αξίζει και η Αργεντινή ή κατι άλλο?
Θα σε μαλώσω…:) Δεν διάβασες την ιστορία για τα κομμάτια που αναφερονται στη Βολιβία. Από Titicaca θα πας La Paz (κι αυτή ιδιαίτερη) κι από κει Uyuni. Εκεί μπορείς να κλείσεις φθηνό tour (συνήθως 3ήμερα). Εμείς μετά συνεχίσαμε Potosi & Sucre κι επιστρέψαμε αεροπορικώς La Paz (κάπου 50 ευρώ το εισιτήριο)
Αν δεν θες να κάνεις μπρος πίσω, η λύση είναι να συνεχίσεις Χιλή μέσω του πάρκου Eduardo Avaroa για να φτάσεις στο San Pedro de Atacama κι από κει Santiago (και Lima) και να επιστρέψεις στα πάτρια (αν και είναι τεράστια απόσταση και στις δύο περιπτώσεις)
Το ευκολότερο είναι να κάνεις in Lima & out La Paz
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Ναι...μάλωσέ με! Ομολογώ πως δεν τη διάβασα και καθομαι και σε/σας κουράζω με ερωτήσεις που πιθανόν να απέφευγα αν το έκανα.
Αλλά μεταξύ δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων έχω ελάχιστο χρόνο και περιμένω το ΣΚ για να κάτσω να ψάξω περισσότερα.
Η alma με κάνει και σκέφτομαι το ενδεχόμενο επιπλέον άδειας άνευ αποδοχών :)
Αν και θα με ικανοποιούσε έστω η επίσκεψη σε ένα μόνο ενδιαφέρον μέρος που έχει να προσφέρει η (κάθε) χώρα.
Η δυνατότητα να επιστρέψω στα πάτρια, νομίζω (θα πρέπει να επικοινωνήσω με star alliance) πως υπάρχει απ' οπουδήποτε βρεθώ. Οπότε, ίσως μπορώ να αποφύγω τα μπρος πίσω και να κερδίσω έτσι χρόνο για κάτι περισσότερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom