Βιετνάμ Πληροφοριες για Βιετναμ....

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Παιδιά παράκληση και κάτι άλλο! Σχετικά με την σαπα θα φτάσω το πρωί με τρένο από το Ανοι και θα φύγω το επόμενο βράδυ πάλι με τρένο! Απλά είμαι σε δίλλημα.. που να μείνω; Σε κάποιο ξενοδοχείο ή home stay?
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπέρα σας, ετοιμάζω ένα ταξίδι στο Βιετνάμ και θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με ένα πρόγραμμα που έχω κάνει. Τα παρακάτω αφορούν μέρες ολόκληρες που θα έχω σε κάθε πόλη και όχι διανυκτερεύσεις. Θεωρείτε ότι πρέπει να κάνω αλλαγές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


4 Hanoi
1 Ha Long Bay
2 Pu Luong
2 Hoi An
2 Hue
3 HCM
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Για Pu Luong δεν έχω προσωπική άποψη, δεν έχω πάει. Προφανώς το προτιμάς σε σχέση με Sapa.
Βάλε σίγουρα διανυκτέρευση Halong (στο σκάφος), στην ανάγκη βγάλε ένα βράδυ από αλλού.
Επίσης από Hanoi έχεις κανονίσει ημερήσιες εκδρομές? 4 μέρες ολόκληρες είναι υπεραρκετές. Όπως και οι 3 HCM, αλλά από κει φαντάζομαι πως θα πας Mekong κλπ.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.005
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Να ρωτησω και εγω την αποψη σας για το νησι Phu-Quoc? Αξιζει να αφιερωσουμε 1-2 βραδια? Μ' αρεσει το τροπικο σκηνικο, δεν εχω επισκεφτει ποτε παρομοιο προορισμο, ομως το προγραμμα γενικα του Βιετναμ θα μας βγει πολυ σφιχτο, καθως ειναι πολλα αυτα που θελουμε να δουμε, Ανοι-Χοι Αν-Χο Τσι Μινγκ...Ομως αν πραγματικα αξιζει το συγκεκριμενο νησι , να το στριμωξουμε καπου βρε αδερφε!!!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Να ρωτησω και εγω την αποψη σας για το νησι Phu-Quoc? Αξιζει να αφιερωσουμε 1-2 βραδια? Μ' αρεσει το τροπικο σκηνικο, δεν εχω επισκεφτει ποτε παρομοιο προορισμο, ομως το προγραμμα γενικα του Βιετναμ θα μας βγει πολυ σφιχτο, καθως ειναι πολλα αυτα που θελουμε να δουμε, Ανοι-Χοι Αν-Χο Τσι Μινγκ...Ομως αν πραγματικα αξιζει το συγκεκριμενο νησι , να το στριμωξουμε καπου βρε αδερφε!!!
Δεν θυμαμαι περιοδο που θα πατε οποτε δεν ξέρω αν σας ευνοει ο καιρός. Επειδη πήγαμε στο phu quoc, δεν ξερω πως το εννοεις το τροπικο νησι. Εαν λεγοντας τροπικο νησι εννοεις ομορφες παραλιες με φοινικες και τετοιου ειδους σκηνικά οι παραλιες του νησιου δεν αξίζουν ιδιαιτερα. Εαν λοιπον ζητάτε κατι τετοιο θα πρεπει να πατε σε οργανωμενες εκδρομες που γίνονται απο το phu quoc σε διαφορες τετοιες παραλιες με υπέροχα νερα, κοραλλιογενείς υφάλους, φοινικες κλπ. Αν ειναι για 1 με 2 μερες δεν αξίζει. Μου φαίνονται λίγες. Εμεις ειχαμε παει για 4 μερες και μας φανηκαν νορμάλ. Δεν θα θελαμε ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.005
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Δεν θυμαμαι περιοδο που θα πατε οποτε δεν ξέρω αν σας ευνοει ο καιρός. Επειδη πήγαμε στο phu quoc, δεν ξερω πως το εννοεις το τροπικο νησι. Εαν λεγοντας τροπικο νησι εννοεις ομορφες παραλιες με φοινικες και τετοιου ειδους σκηνικά οι παραλιες του νησιου δεν αξίζουν ιδιαιτερα. Εαν λοιπον ζητάτε κατι τετοιο θα πρεπει να πατε σε οργανωμενες εκδρομες που γίνονται απο το phu quoc σε διαφορες τετοιες παραλιες με υπέροχα νερα, κοραλλιογενείς υφάλους, φοινικες κλπ. Αν ειναι για 1 με 2 μερες δεν αξίζει. Μου φαίνονται λίγες. Εμεις ειχαμε παει για 4 μερες και μας φανηκαν νορμάλ. Δεν θα θελαμε ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο.
Θα παμε απριλιο...Για 4 μερες χλωμο το κοβω να μας βγει.Εσεις κάνατε καποια τετοια οργανωμένη εκδρομη?Την κλεισατε απο εδω η απο εκει?
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Θα παμε απριλιο...Για 4 μερες χλωμο το κοβω να μας βγει.Εσεις κάνατε καποια τετοια οργανωμένη εκδρομη?Την κλεισατε απο εδω η απο εκει?
Ναι καναμε τετοιες εκδρομες... Τις κλείσαμε οταν φτασαμε εκεί. Αν οντως αποφασισετε να πατε για δυο μέρες τοτε ισως ειναι καλύτερα να κανονισετε την εκδρομη σας απο εδώ.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπέρα σας έχω μια ερώτηση σχετικά με την visa. Στην διαδικασία visa on arrival είδα ότι προσφέρεται και μια υπηρεσία 'confidential letter'. Απότι κατάλαβα κάθε letter που σου στέλνουν περιέχει 10-15 ονόματα και αν δεν θες να διαρευσσουν τα στοιχεία σου κάνεις αυτό το confidential letter με έξτρα 10 ευρώ περίπου. Πιστεύετε ότι αξίζει να το κάνω; Επίσης έχετε κάποιο service για έκδοση visa on arrival έμπιστο;

Ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας έχω μια ερώτηση σχετικά με την visa. Στην διαδικασία visa on arrival είδα ότι προσφέρεται και μια υπηρεσία 'confidential letter'. Απότι κατάλαβα κάθε letter που σου στέλνουν περιέχει 10-15 ονόματα και αν δεν θες να διαρευσσουν τα στοιχεία σου κάνεις αυτό το confidential letter με έξτρα 10 ευρώ περίπου. Πιστεύετε ότι αξίζει να το κάνω; Επίσης έχετε κάποιο service για έκδοση visa on arrival έμπιστο;

Ευχαριστώ
Σαφώς και όχι.

By default βγάζουν approval letters που έχουν πάνω τα ονόματα 10-15 τουριστών που έχουν κλείσει βίζα για την ίδια μέρα. Η υπηρεσία είναι να σου βγάλουν ξεχωριστό δικό σου letter, για να μη δει κανένας άλλος τουρίστας το όνομά σου γραμμένο στο δικό του. Τρίχες, νομίζω χε....ατε αν δει ή δε δει το όνομα σας ο Hans από τη Στουτγκάρδη ή η Mary από την Alabama.
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους και καλά και ασφαλή ταξίδια να έχουμε! Αναζήτηση πληροφοριών και οργάνωση ταξιδιού με προορισμό το Βιετνάμ μαζί με την κοπέλα μου!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους και καλά και ασφαλή ταξίδια να έχουμε! Αναζήτηση πληροφοριών και οργάνωση ταξιδιού με προορισμό το Βιετνάμ μαζί με την κοπέλα μου!
Καλώς ήρθες και καλά ποστ.
Θα βρεις αρκετά μεγάλη πληροφόρηση εδώ για τον υπέροχο προορισμό που λέγεται Βιετνάμ!
Μη ξεχάσεις να μας γράψεις εντυπώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom