Πτήση από Βόλο με Ryanair

maryntltz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Γεια σε όλους!Είμαι η Μαίρη και έχω κολλήσει εδώ και ώρες μέσα στο φόρουμ!
Επί του θέματος, αγόρασα εισητήριο από Βόλο για Ρώμη και πέτυχα αρκετά καλή τιμή σε σχέση με αυτές που μου έδινε Alitalia, Aegean ακόμα και η EasyJet. Το θέμα μου είναι ότι αφού κατάφερα μετά από ώρες να πιάσω γραμμή στα Κτελ Μαγνησίας είναι 47ευρώ πήγαινε έλα (Αθήνα-Βόλος) και μου φαίνεται πολύ ακριβό.Και από Κτελ για αεροδρόμιο πόσο θα πάει....Με 40 πηγαινοέρχομαι Ρώμη!!!
Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει καλά τη διαδρομή ας με ενημερώσει...

  1. Πόσες ώρες κάνει:

  • Αθήνα-Βόλο

  • από Κτελ για αεροδρόμιο
2. Πόσο κοστίζει το εισητήριο Κτελ αεροδρόμιο


3. Το τρένο παίζει;Πόσο πάει το απλό;
εγώ πετάω Σάββατο 6/5 στις 12.50, είδα τα δρομολόγια της προηγούμενης μέρας και σκέφτηκα ότι ίσως βόλευε το βραδινό..αλλά κάνει 10 ώρες με αλλαγή στη Λάρισσα..έλεος....

Τι θα κάνατε στη θέση μου;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
.

  1. Πόσες ώρες κάνει:

  • Αθήνα-Βόλο

  • από Κτελ για αεροδρόμιο
2. Πόσο κοστίζει το εισητήριο Κτελ αεροδρόμιο


3. Το τρένο παίζει;Πόσο πάει το απλό;
εγώ πετάω Σάββατο 6/5 στις 12.50, είδα τα δρομολόγια της προηγούμενης μέρας και σκέφτηκα ότι ίσως βόλευε το βραδινό..αλλά κάνει 10 ώρες με αλλαγή στη Λάρισσα..έλεος....

Τι θα κάνατε στη θέση μου;

Για Βολο κανει 4.15 ωρες περιπου... Το πρωτο φευγει απο αθηνα 6.30, δηλαδη φτανεις γυρω στις 10.45) Το αεροδρομιο ομως ειναι πολυ κοντα στην Αγχιαλο δηλαδη ενα τεταρτο πριν το Βολο( για την ακριβεια 25 χιλιομετρα) οποτε μηπως πρεπει να σταματησεις εκει???? Βρισκω ασκοπο να πας βολο....Απο αγχιαλο με ενα ταξακι ειναι πολυ κοντα.


Το τρενο ξεχνα το, δεν θες να περασεις το βραδυ σου στο στα8μο της Λαρισας! ( επισης η διαδρομη αθηνα λαρισα ειναι με ιντερσιτυ δηλαδη θα σου βγει πιο ακριβα μαλλον σε σχεση με κτελ)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
τα αστικα κτελ Βολου υποτι8εται επισης οτι εχουν λεωφορειο για αεροδρομιο, 2 ωρες περιπου πριν απο καθε πτηση, νομιζω με αφετηρια το σταθμο των τρενων, περναει και απο τα υπεραστικα κτελ,λογικα και απο Αγχιαλο, παρε τηλεφωνο να το επιβεβαιωσεις ομως!

24210 24232
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα το ακύρωνα και θα πέταγα σαν άνθρωπος από Αθήνα... πόσα λεφτά ρε αδερφέ γλιτώνεις δηλαδή στο σύνολο? ένα εισιτήριο για Ρώμη με την Α3 κοστίζει από 98?, με την Easy από 55? και με την ΑΖ από 139?... εσύ το πλήρωσες 40? από Βόλο και θέλεις άλλα 47? + 20? το ταξί + την ταλαιπορία για να φτάσεις και να γυρίσεις από την Αγχίαλο... είσαι σίγουρη ότι στη σούμα γλίτωσες τίποτε?αν βάλεις και καμιά βαλίτσα θα πληρώσεις το όλο ταξίδι χρυσό.. πραγματικά απορώ πως σκέφτεστε...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πράγματι, το εισιτήριο του ΚΤΕΛ είναι πανάκριβο... με πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα, αφού πλήρωσες 40e για τα 1800km μέχρι τη Ρώμη, για τα 650 μέχρι το Βόλο έπρεπε να σε χρεώσει το ΚΤΕΛ το πολύ 7.5e τη διαδρομή...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πράγματι, το εισιτήριο του ΚΤΕΛ είναι πανάκριβο... με πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα, αφού πλήρωσες 40e για τα 1800km μέχρι τη Ρώμη, για τα 650 μέχρι το Βόλο έπρεπε να σε χρεώσει το ΚΤΕΛ το πολύ 7.5e τη διαδρομή...
Που την έμαθες αυτή τη μέθοδο υπολογισμού;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο Δημοτικό... λέγεται μέθοδος των τριών:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και σου δίνει αποτέλεσμα 7,5;

Μέχρι ποιά τάξη πήγες;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για ρίξε το δικό σου αποτέλεσμα... ίσως να μη μας τα έμαθαν καλά...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αφού υπολογίζει τα 40? και τα 1800km που είναι πηγαινέλα Ρώμη και ύστερα λέει για 650km που είναι πηγαινέλα Βόλος,από που προκύπτει ότι το αποτέλεσμα αναφέρεται στην απλή μετάβαση;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αφού λύσαμε αυτό το μεγάλο μαθηματικό πρόβλημα ας επιστρέψουμε στο θέμα μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.100
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom