Πυγολαμπίδες

Oyl

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Στο νησί των Παξών, όπως και στη Κέρκυρα, μπορείτε να απολαύσετε ένα μοναδικό θέαμα της φύσης την χρονική περίοδο από τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Σμήνη από πυγολαμπίδες κατακλύζουν τους αγρούς και τα ελαιόδεντρα μόλις πέσει η νύχτα.
fireflies (4).jpg fireflies (5).jpg
fireflies (2).jpg fireflies (3).jpg
πηγή
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είναι καταπληκτικό το θέαμα με τις πυγολαμπίδες. Το περσινό Πάσχα που έπεσε 6 Μαίου και κάθισα κι εγώ μια βδομαδούλα ακόμα είχε πάρα πολλές! Το βράδυ έσβηνα τα φώτα και τις χάζευα :).
Φέτος τον Απρίλιο είχε λιγότερες. Παρόλα αυτά κάποιες κατάφεραν να μπουν στο δωμάτιο μας τη νύχτα :lol:
Τελικά η Κέρκυρα είναι υπέροχη την Άνοιξη, μη σου πω καλύτερη κι από το καλοκαίρι!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Τι υπέροχες αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια...
Υπήρχαν άπειρες τότε στο χωριό μου αλλά τώρα νομίζω ότι έχουν εξαφανιστεί. Ή πάλι ίσως να μην πηγαίνω την κατάλληλη εποχή...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Τι όμορφο θέμα που ανοίξατε...Μα τι πλασματάκια είναι αυτά..Δε βλέπουμε πια...η γειτονιά μου γέμισε σπίτια μάλλον και εξαφανίστηκαν...Αχ, όλα τα ωραία πια βρίσκεις στους Παξούς!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και στην Κέρκυρα έχει πάρα πολλές, ειδικά Μάιο-Ιούνιο, αλλά μάλλον παίζει ρόλο η τοποθεσία. Το σπίτι μου δεν είναι μέσα σε χωριό και κάθε βράδυ γινόταν της τρελής από πυγολαμπίδες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom