Ιορδανία Πως θα πας στην Πέτρα?

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε όλους τους πιθανούς τρόπους με τους οποίους μπορούμε να φτάσουμε στην Πέτρα από Αμμάν? Αν γνωρίζετε, συμπεριλάβετε και μέσα που σε πηγαίνουν από την είσοδο του αρχ. χώρου μέχρι τα μνημεία. Μόνο γαϊδουράκια και κάρα τα προσεγγίζουν?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε όλους τους πιθανούς τρόπους με τους οποίους μπορούμε να φτάσουμε στην Πέτρα από Αμμάν? Αν γνωρίζετε, συμπεριλάβετε και μέσα που σε πηγαίνουν από την είσοδο του αρχ. χώρου μέχρι τα μνημεία. Μόνο γαϊδουράκια και κάρα τα προσεγγίζουν?
O Lthanos θα στα πει καλα αυτα :D
 

tsoang

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
πάααρα πολλοί!!!!!
Είχα παει πριν 10 χρόνια, πρόσφατα δηλαδή, αλλά με πρακτορείο.
το μόνο που θυμάμαι είναι ότι περπατούσαμε σε κάτι ανηφορικά μονοπάτια για καμιά ώρα και βάλε...αλλά άξιζε τον κόπο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σπάιρους
Εμείς νοικιάσαμε αμάξι. Ο δρόμος είναι μια χαρά και πρόβλημα οδήγησης δεν είχαμε (ένας είναι όλος κι όλος)
Διανυκτερεύσαμε στη πολη κοντά στον αρχαιολογικό χώρο και μετά με τα ποδαράκια μας κάναμε τη διαδρομή μέσα από το φαράγγι (ο δρόμος είναι στρωτός). Το πρώτο που συναντάς είναι το πασίγνωστο μνημείο του θησαυρού (ή αλλέως Ιντιάνα Τζοουνς, έτσι δυστυχώς το ξέρουν οι περισσότεροι :shock:). Όλο τον αρχαιολογικό χώρο τον κάναμε με τα πόδια και είχαμε ελληνοφωνο ξεναγό που τον βρήκαμε εκεί!!!
Πάντως τη διαδρομή από την αρχή του φαραγγιού έως τον θησαυρό την κάνεις και με κάρο αν βαριέσαι το περπάτημα.
Καλό είναι αναλόγως εποχής να ξεκινήσεις πρωί και να έχεις αντιηλιακό γιατί ο ήλιος βαράει κατακούτελα.
Επίσης μην ξεχάσεις να κάνεις και μια βόλτα γειτονικό στο Wadi Rum, υπέροχα βράχια και κοκκινωπή έρημος. Εγώ προσωπικά μετάνοιωσα που δεν διανυκτερευσα κάτω από τα αστέρια παρέα με τις καμήλες των βεδουίνων.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Το ταξίδι έγινε πριν σχεδόν 11 χρόνια!!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Να προσθέσω στην ερώτηση του Kalspirou και πληροφορίες για μετακίνηση στο Wadi rum.
Ποιος είναι ο καλύτερος και ο οικονομικοτερος τρόπος μετακίνησης μέσα στο Wadi Rum ώστε να δεις όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορείς...Για τι τιμές μιλάμε? Επίσης, αξίζει η διαμονή σε καμια σκηνή βεδουίνων ή η φάση είναι όπως περιγράφει ο gmavro75 στην ιστορία του..δηλαδή βρίσκεσαι κατω από την τέντα στην ερημο με νεον επιγραφες και δυνατή μουσική?Μπορώ να μείνω με το δικό μου sleeping bag μονος στην έρημο? ...και τέλος...Πιο αξιοθέατα αξίζει να δεις περισσότερο?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ποιος είναι ο καλύτερος και ο οικονομικοτερος τρόπος μετακίνησης μέσα στο Wadi Rum ώστε να δεις όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορείς...Για τι τιμές μιλάμε? Επίσης, αξίζει η διαμονή σε καμια σκηνή βεδουίνων ή η φάση είναι όπως περιγράφει ο gmavro75 στην ιστορία του..δηλαδή βρίσκεσαι κατω από την τέντα στην ερημο με νεον επιγραφες και δυνατή μουσική?Μπορώ να μείνω με το δικό μου sleeping bag μονος στην έρημο? ...και τέλος...Πιο αξιοθέατα αξίζει να δεις περισσότερο?
Εμείς πήραμε 4Χ4 για τη διαδρομή στα αξιοθέατα εντός Wadi rum. Άλλωστε λόγω άμμου δεν μπορείς να κινηθείς με συμβατικό αμάξι. Ευτυχώς λόγω κονέ (γνωστός γνωστού) δεν πληρώσαμε τίποτα. Άρα δεν μπορώ να μιλήσω για τη τιμή.
Προσωπικά αν με ρωτάς θα προτιμούσα να μένω στη μέση του πουθενά και να μην ακούω τίποτα. Δεν ξέρω αν αυτό όμως επιτρέπεται. Παντως βλέποντας το τοπίο αυτή η ανάγκη μου γεννήθηκε.
Στην έρημο κάναμε και καμηλάδα (το γνωστό τουριστικό, που κάνεις μερικές γύρες πάνω στην άβολη ράχη αυτού του τζαναμπέτικου ζώου).
Πάντως το Wadi Rum είναι υπέροχο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Δεν μας γνωρίζεις τον γνωστο του γνωστου...?:bleh:
Καλα εννοείται...εαν επιτρέπεται να μείνες μόνος στη μέση της ερήμου, αυτό θα κάνουμε!!:clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πολύ θα το ήθελα φίλε μου, αλλά εγώ καρπώθηκα απλώς την εξυπηρέτηση προς τη γνωστή μου. Δεν θυμάμαι καν ποιό πρακτορείο ήταν. Πάντως τοπικό ήταν στην περιοχή του Wadi Rum. Νομίζω αν γκουκγλάρεις κάτι θα βρεις και ρώτησε αν μπορείτε να μείνετε βράδυ στην έρημο
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε όλους τους πιθανούς τρόπους με τους οποίους μπορούμε να φτάσουμε στην Πέτρα από Αμμάν? Αν γνωρίζετε, συμπεριλάβετε και μέσα που σε πηγαίνουν από την είσοδο του αρχ. χώρου μέχρι τα μνημεία. Μόνο γαϊδουράκια και κάρα τα προσεγγίζουν?
... κατ αρχην με το λεωφορειο δεν παιζει ειναι κομματι μακρυα...ενοικιασε ταξι η αυτοκινητο με οδηγο γυρω στα 100 ευρω πριν 4 χρονια...
Η αποσταση μεχρι την εισοδο του φαραγγιου δεν ειναι μεγαλη , ολοι την κανουν με τα ποδια εκτος και απο την τριτη ηλικία( εισαι? :)δεν εισαι!!!!!:haha:)αλλα αν θες μπορεις να παρεις και αλογο χαμηλων επιδοσεων..!!!!! μεσα στο φαραγγι θα τα παθεις!!!!! ειναι απιστευτο!!!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν μας γνωρίζεις τον γνωστο του γνωστου...?:bleh:
Καλα εννοείται...εαν επιτρέπεται να μείνες μόνος στη μέση της ερήμου, αυτό θα κάνουμε!!:clap:
Εγω πάντως δεν σου έβγαλα ολα αυτά τα εισιτήρια!!!!!:D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Να προσθέσω στην ερώτηση του Kalspirou και πληροφορίες για μετακίνηση στο Wadi rum.
Ποιος είναι ο καλύτερος και ο οικονομικοτερος τρόπος μετακίνησης μέσα στο Wadi Rum ώστε να δεις όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορείς...Για τι τιμές μιλάμε? Επίσης, αξίζει η διαμονή σε καμια σκηνή βεδουίνων ή η φάση είναι όπως περιγράφει ο gmavro75 στην ιστορία του..δηλαδή βρίσκεσαι κατω από την τέντα στην ερημο με νεον επιγραφες και δυνατή μουσική?Μπορώ να μείνω με το δικό μου sleeping bag μονος στην έρημο? ...και τέλος...Πιο αξιοθέατα αξίζει να δεις περισσότερο?
.. οι σκηνες ? στημενα πραγματα τουριστικου ενδιαφεροντος..αν θες κατι αλλο μπορεις απο Πετρα να κανεις trekking (νομιζω 3 μερες διαρκειας )και να κατασκηνωσεις στο wadi rum που μα την αληθεια αν το συγκρινεις με αλλα κομματια της ερημου δεν λεει τιποτα!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom