Πόρος Πόρος

Ophelia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum, αλλά τώρα μου δόθηκε η αφορμή να εγγραφώ.

Ψάχνοντας πληροφορίες στο forum σχετικά με τον Πόρο, βρήκα μόνο κάποιες σκόρπιες αναφορές σε topics άλλων νησιών. Νομίζω λοιπόν πως είναι καλό να συγκεντρωθούν εδώ όποιες προτάσεις σχετικά με τον Πόρο.

Τον Ιούλιο θα επισκεφτώ τον Πόρο, μαζί με το έτερο ήμισυ, για ένα 3ημερο. Είναι η τέταρτη φορά που τον επισκέπτομαι, ωστόσο, αφενός έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία επίσκεψη, αφετέρου επρόκειτο για μονοήμερες εκδρομές κι έτσι δεν έχω συγκρατήσει τίποτα (ταβέρνες, παραλίες κτλ). Θα μείνουμε στο Ασκέλι. Όποιες προτάσεις για παραλίες, φαγητό (διάβασα ήδη πως κάποιοι προτείνουν το "Καθεστώς", τη Σπανιάδα και το Ναύτη), μπαράκια και γενικότερα οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Προσωπικά μου άρεσαν όλες οι παραλίες του Πόρου όταν ειχα πάει.Μιας και θα είσαι με το αμόρε, ωραία παραλία είναι το λιμανάκι της αγάπης (love bay) αλλά σχετικά μικρή,τίγκα στον κόσμο και τσιμπημένες οι ξαπλώστρες, η τοποθεσία όμως είναι όμορφη,και η παραλία στον Ρώσικο Ναύσταθμο μου άρεσε αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν οργανωμένη η συγκεκριμένη.Για φαγητό η Matinas Tavern στην Πέρλια είχε ωραίο φαγητό και στην προτείνω. Καλά να περάσετε..
 

Ophelia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη :)

Γνωρίζει κανείς πόση ώρα είναι με τα πόδια από Ασκέλι μέχρι Νεώριο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη :)

Γνωρίζει κανείς πόση ώρα είναι με τα πόδια από Ασκέλι μέχρι Νεώριο;
Υπάρχουν τακτικότατα λεωφορεία. Που σταματούν όπου τα πετύχεις, αν σηκώσεις το χέρι σου, όχι μόνο στις στάσεις. Έχεις λόγο να το κάνεις με τα πόδια;
 

Ophelia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Όχι, απλώς μας αρέσει το περπάτημα και συνήθως το προτιμάμε για διαδρομές που δεν είναι πολύ μεγάλες. Άλλωστε δε νομίζω να είναι πάνω από 3 χιλιόμετρα η απόσταση...
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η απόσταση είναι περίπου 10- 15 λεπτά το πολύ με τα πόδια, πολύ ευχάριστη διαδρομή! Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα την ταβέρνα της Όλγας! Μπορεί να μην σας γεμίσει το μάτι αλλά το φαγητό "λέει"!Μπανάκι στο Ασκέλι που έχει και μπαράκι και γενικά είναι οργανωμένη παραλία ή λιμανάκι της αγάπης για relax και έχει και μια μικρή καντίνα για καφεδάκι ή σνάκ! Επίσης πολύ καλό φαγητό στο Νεώριο έχει στην ταβέρνα Θεανώ (τεράστιες μερίδες και καλή ποιότητα και τιμή) και στον Άσπρο Γάτο!
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα!Μια και έχω σπίτι εκεί και πάω πολύ συχνά, προτείνω ανεπιφύλακτα φαγητό στην ταβέρνα Θεανώ στο Νεώριο που αναφέρθηκε και παραπάνω. Εμείς πια τρώμε σχεδόν μόνο εκεί.Σπανιάδα κατά τη γνώμη μου μην πλησιάσεις!Τόσα χρόνια δεν είχα πάει ποτέ κι επειδή το διάβασα σ' ένα ταξιδιωτικό περιοδικό, λέω ας πάμε να δούμε!Μέγα λάθος!Φάγαμε μόνο κατεψυγμένα με απαίσια γεύση και τα χρυσοπληρώσαμε!Απο παραλίες τα είπαν πιο πάνω απλά να ενημερώσω ότι φέτος ακούστηκε πως υπάρχει πρόβλημα με το βιολογικό καθαρισμό του νησιού και πιθανώς οι παραλίες του Νεωρίου μέχρι Ρώσικο να μην είναι ιδανικές για μπάνιο ειδικά για τα κοριτσάκια αν με καταλαβαίνετε!Από Κανάλι μέχρι Μοναστήρι κολυμπάτε άφοβα!Για μένα Μοναστήρι είναι ούτως ή άλλως από τις καλύτερες παραλίες!Για το βράδυ υπάρχουν πάντα τα μπαράκια στην παραλία και φυσικά το Sirocco Club που μια ζωή αλλάζει όνομα και από πέρυσι γύρισε στο πρώτο του!Υπέροχη θέα ειδικά αν σε βρει εκεί η αυγή!Αχχχχ!Τι θυμήθηκα πάλι!Καλά να περάσεις!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για την παραλία στο Νεώριο είχα κι εγώ τις ίδιες πληροφορίες φέτος, οπότε καλο θα ήταν να το αποφύγετε..Εαν πετύχετε πάντως νότιο άνεμο μπορείτε να επισκεφτείτε την παραλία Βαγιονιά, με μεταφορικό μέσο αναγκαστικά, αλλά προσοχή στον αέρα. Όταν φυσάει βόρειος άνεμος η παραλία γεμίζει σκουπίδια και δεν μπορείς ούτε να κολυμπήσεις, ούτε καν να λιαστεις!:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Για την παραλία στο Νεώριο είχα κι εγώ τις ίδιες πληροφορίες φέτος, οπότε καλο θα ήταν να το αποφύγετε..Εαν πετύχετε πάντως νότιο άνεμο μπορείτε να επισκεφτείτε την παραλία Βαγιονιά, με μεταφορικό μέσο αναγκαστικά, αλλά προσοχή στον αέρα. Όταν φυσάει βόρειος άνεμος η παραλία γεμίζει σκουπίδια και δεν μπορείς ούτε να κολυμπήσεις, ούτε καν να λιαστεις!:D
καλα, βαγιονία θεωρώ ότι δεν κολυμπάς ούτως ή άλλως..εχει κοτρώνες..δεν αξίζει να πας μέχρι εκεί!το beach bar παντως ειναι όμορφο!!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι κάτι διαφορετικό από τις υπόλοιπες παραλίες πάντως!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Είναι κάτι διαφορετικό από τις υπόλοιπες παραλίες πάντως!
ναι, μ αυτη τη λογικη πηγαμε κ εμεις μεχρι εκει!!αλλα για καποιον που παει 3ημερακι στο νησι, δεν αξιζει σε καμια περιπτωση να τραβιέται..
εγω παντως δηλωνω φαν του νησιου..
για διαμονη επιλέγω σταθερα το ασκελι και απο παραλίες η αγαπημένη μου ειναι το λιμανάκι της αγάπης!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom