Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Επί τούτου έκλεισα και το συγκεκριμένο. Λόγω της στάσης.

Όντως και αυτό θα έχει την πλάκα του. Μπουρμπουλήθρες να μην κάνουμε, κατά τα άλλα θα αντέξουμε πιστεύω.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση και περιμένω να δω τι έχουν να πουν και τα άλλα μέλη (αν πουν!)

Νομίζω ότι η @Dina Z έγραψε ιστορία για την επίσκεψη της στην πλημμυρισμένη Βενετία.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αυτές τις ημέρες τα πράγματα δείχνουν χειρότερα από την κατάσταση που αντιμετώπισα εγώ και περιμένουν νέο κύμα κακοκαιρίας.
Όμως τα ΜΜΕ ενίοτε υπερβάλλουν. Εμείς δεν τα βρήκαμε τόσο τραγικά όσο τα παρουσίαζαν.
Οι αρχές όμως λαμβάνουν μέτρα και σίγουρα δεν κινδυνεύει κανείς.

Θα σου πρότεινα να πας αλλα να έχεις εναλλακτικό σχέδιο.
Tip: Απαραίτητο υπόδημα οι ψηλές γαλότσες για να μην χρυσοπληρώσετε τις μπότες μιας χρήσης. ;)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
και περιμένω να δω τι έχουν να πουν και τα άλλα μέλη
Το φαινόμενο των πλημμυρών στην Βενετία ,αν το έχω αντιληφθεί σωστά, δεν εξαρτάται πάντα από τις βροχοπτώσεις. Μπορεί κάποιος να πάει και με καλό καιρό και το πετύχει. Κάτι σαν παλίρροια δηλαδή που συμβαίνει όμως αραιά και που. Από κει και πέρα αν ψάξεις στο google με την αναζήτηση venice alta quota forecast θα βρεις το site με την πρόγνωση του φαινομένου.
Καλά να περάσετε ότι και αν επιλέξετε.:)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Tip: Απαραίτητο υπόδημα οι ψηλές γαλότσες για να μην χρυσοπληρώσετε τις μπότες μιας χρήσης
Επειδή γαλότσες δεν έχω και γενικά δεν φοράω ποτέ, θα προτιμήσω μάλλον να πάρω αυτές που φοράνε εκεί όλοι. Γύρω στα 10 ευρώ έχουν.

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ο ξενοδόχος μου έστειλε ένα Mail με όλα τα χρήσιμα Site που πρέπει να παρακολουθώ αλλά και τι σημαίνει το κάθε ύψος νερού σε κάποια κεντρικά σημεία. Ας πούμε στη Ριάλτο για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις το νερό πρέπει να φτάσει στο 1.30. Αυτό βέβαια αλλάζει σε πιο χαμηλά σημεία.

Οπότε παραμένουμε στο πλάνο Βενετίας. Πάμε και δεν μασάμε!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Επειδή γαλότσες δεν έχω και γενικά δεν φοράω ποτέ, θα προτιμήσω μάλλον να πάρω αυτές που φοράνε εκεί όλοι. Γύρω στα 10 ευρώ έχουν
Αυτά που αναφέρεσαι με τα 10 ευρω στη πραγματικότητα είναι καλύμματα για τα παπούτσια με λεπτή σόλα (σε αυτά αναφερόμουν). Τα πήρα κι εγώ 10 ευρώ στο Ριάλτο κι ήταν το τελευταίο ζευγάρι. Λόγω ζήτησης τα πουλούσαν κι ακριβότερα. Υπόψην ότι μου χάλασαν γρήγορα.
Υπο αυτές τις συνθήκες θα επιμείνω στο στυλ γαλότσες! :p :cool:
Θα δώσεις λίγα ευρώ παραπάνω, θα κάνεις την δουλειά σου τέλεια και θα σου μείνουν. Μου έκαναν εντύπωση οι καλοντυμένοι ντόπιοι/ες που τις συνδυάζουν άψογα με τα ρούχα τους. :)
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπέρα σας!
Θα ταξιδέψω 23-27 Μαρτίου στην Βενετία. Θέλω τα φώτα σας για άλλες ημερήσιες εκδρομές γιατί πιστεύω 5 μέρες για Βενετία είναι αρκετές και ότι ίσως να αξίζει να δω και κάτι άλλο.
Ευχαριστώ πολύ!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ναι 5μερες πολλες ειναι μπορεις να κανεις verona η Bologna
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπολόνια και Μιλάνο πως σας φαίνονται;
Χαλια. Εχεις δει τις αποστασεις κ το κοστος? Θα πατε στην, κατα πολλους, ωραιοτερη πολη του κοσμου για 5 μερες, με τις ημερες αξιξης-αναχωρησης μεσα, για να ταξιδεψετε σε αλλες πολεις εκατονταδες χιλιομετρα μακρια? Για να δειτε τι σε μερικες ωρες κ κατακοποι απο το ταξιδι?
Μεινετε στη Βενετια, εξερευνηστε τη καλα, επισκεφθειτε τα μουσεια, τα νησια κ απολαυστε τη. Αν βαρεθειτε (πρωτοφανες στον κοσμο....) επιτοπου κ μονο, αποφασιστε μια συντομη εκδρομη κοντα πχ Παντοβα.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Χαλια. Εχεις δει τις αποστασεις κ το κοστος? Θα πατε στην, κατα πολλους, ωραιοτερη πολη του κοσμου για 5 μερες, με τις ημερες αξιξης-αναχωρησης μεσα, για να ταξιδεψετε σε αλλες πολεις εκατονταδες χιλιομετρα μακρια? Για να δειτε τι σε μερικες ωρες κ κατακοποι απο το ταξιδι?
Μεινετε στη Βενετια, εξερευνηστε τη καλα, επισκεφθειτε τα μουσεια, τα νησια κ απολαυστε τη. Αν βαρεθειτε (πρωτοφανες στον κοσμο....) επιτοπου κ μονο, αποφασιστε μια συντομη εκδρομη κοντα πχ Παντοβα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση απλά έχω διαβάσει και μου έχουν πει πολλοί γνωστοί ότι στη Βενετία μετά από τρεις μέρες δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο για αυτό και είχα την απορία. Οπότε μάλλον εάν νιώσουμε ότι θέλουμε να δούμε και κάτι άλλο θα κάνουμε κάποια κοντινή εξόρμηση.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Samion θα βρεθώ στην Βενετία τις ημερομηνίες που είναι οι απόκριες (9 - 13 Φεβρουαρίου) , δεν γράφεις κανένα καλό μαγαζί για φαγητό?

Επίσης το ξενοδοχείο που έχουμε κλείσει είναι
https://www.booking.com/hotel/it/palazzo-san-lorenzo-venezia.el.html (στα 110€ με πρωινό το έχω κάνει κράτηση)
Θα βολέψει για βόλτες στο κέντρο ή προτείνεις κάποιο άλλο?

Budget έως 120€ το δίκλινο με πρωινό / νύχτα / κεντρικό είναι αυτό που ψάχνω
Π.χ. πριν πάω Μιλάνο θυμάμαι είχες γράψεις luini και κάτι άλλα μαγαζάκια τρομερά.

Γράψε κανένα ωραίο μαγαζάκι που γνωρίζεις, είσαι master για την Ιταλία.

Σε ευχαριστώ πολύ,
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom