Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Όχι όχι, να μας πεις τη γνώμη σου εσύ. Άσε τις υπεκφυγές. Λιγότερα από 5 βράδια στη Βενετία είναι απαράδεκτο ή να μην ποινικοποιηθεί;
Για να τη δεις καλά κάπου τόσα θες, ίσως και λίγο παραπάνω, απλά καλύτερα να μην είναι όλα στο ίδιο ταξίδι γιατί κουράζει εύκολα. Από κει και πέρα, έχει τόσα μέρη πιο κοντά στη Βενετία απ' ότι η Μπολόνια, κάποια εκ των οποίων και πιο ωραία. Δε θα ήταν η Μπολόνια η πρώτη μου επιλογή για ημερήσια εκδρομή, δύσκολα θα έμπαινε στην πρώτη δεκάδα καν.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Προσφατα ημουνα Βενετία .
Σε τρεις μέρες ειδα οτι είδα (χρυσο)πλήρωσα τα πάντα και μια χαρά .
Προσωπικά δεν ηθελα άλλο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ακόμα και με το χαμό που γίνεται (το λέω γιατί την επισκέφτηκα πέρσι το Μάιο κατά τη διάρκεια της Bienalle), η μαγεία αυτής της πόλης δε χάνεται, γιατί εκεί που είσαι μέσα στα selfοκόνταρα, θα μπεις σε ένα στενάκι και ξαφνικά θα είσαι μόνος σου, πάνω σε μια γεφυρούλα δίπλα σε ένα κανάλι ή μπορεί να βρείς και μια παραμυθένια πλατεία. Είχα κλείσει για έξι μέρες Βενετία, και το σχέδιο ήταν να κάνουμε και μια διανυκτέρευση Βερόνα, αλλά τελικά αποφασίσαμε να μην απομακρυνθούμε και χάσουμε αυτή τη μαγεία και να συνεχίσουμε να περπατάμε και να χανόμαστε στα στενάκια της Βενετίας, σταματώντας σε μικρά μαγαζάκια να πίνουμε τον καφέ μας και aperol΄s. Προτείνω να κάνεις το ίδιο, ξεκίνα για Βενετία χωρίς να έχεις κλείσει κάτι άλλο, και εκεί -ανάλογα και με το πως περνάς- να αποφασίσεις αν θα πας και κάπου αλλού. Το πόσο με είχε συνεπάρει αυτή η πόλη, το κατάλαβα πολύ καλά μόλις έφτασε η ώρα της επιστροφής όπου φτάνοντας στο σταθμό piazzale Roma για να πάρουμε το λεωφορείο για το αεροδρόμιο, είδαμε μετά από έξι μέρες πάλι αυτοκίνητα, δρόμους, λεωφορεία, φασαρία (όχι από ανθρώπους) αφήνοντας μας την άσχημη αίσθηση της επιστροφής στην καθημερινότητα
Η φωνή της λογικής . Συμφωνώ.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Εγώ από ωτα ταξίδια που έχω κάνει μέχρι στιγμής καταλαβαίνω ότι ένα μέρος δεν μου αρέσει να το εξαντλώ. Νομίζω μου αρέσει να νιώθω ότι έχω αφήσει έστω κάτι λίγο ακόμα να δω ώστε να έχω την αίσθηση, το κίνητρο ότι θα ξαναπάω κάποια στιγμή.. για αυτό και νομίζω ότι θα αφιερώσω τρεις μέρες στην Βενετία.
Τώρα τις άλλες δύο μέρες η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πως να τις διαχειριστώ που να πάω γιατί οι απόψεις είναι πολλές για το κάθε μέρος. Σίγουρα θα πρέπει να ψάξω πολύ και να αποφασίσω ανάλογα με τα γούστα μου.
Άσχετο αλλά η τιμή για την γόνδολα είναι 70€ το άτομο ή πχ μπορείς να την μοιραστείς και να πληρώσεις λιγότερα;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Εγώ από ωτα ταξίδια που έχω κάνει μέχρι στιγμής καταλαβαίνω ότι ένα μέρος δεν μου αρέσει να το εξαντλώ. Νομίζω μου αρέσει να νιώθω ότι έχω αφήσει έστω κάτι λίγο ακόμα να δω ώστε να έχω την αίσθηση, το κίνητρο ότι θα ξαναπάω κάποια στιγμή.. για αυτό και νομίζω ότι θα αφιερώσω τρεις μέρες στην Βενετία.
Τώρα τις άλλες δύο μέρες η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πως να τις διαχειριστώ που να πάω γιατί οι απόψεις είναι πολλές για το κάθε μέρος. Σίγουρα θα πρέπει να ψάξω πολύ και να αποφασίσω ανάλογα με τα γούστα μου.
Άσχετο αλλά η τιμή για την γόνδολα είναι 70€ το άτομο ή πχ μπορείς να την μοιραστείς και να πληρώσεις λιγότερα;
Εμείς το καλοκαίρι την γόνδολα την πληρώσαμε 80€ τη "βαρκάδα" (περίπου μισή ώρα) όχι το άτομο. Το βράδυ νομίζω πάει στα 100€.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άσχετο αλλά η τιμή για την γόνδολα είναι 70€ το άτομο ή πχ μπορείς να την μοιραστείς και να πληρώσεις λιγότερα;
Μπορεις να πληρωσεις 13€/ατομο..
Κατεβασε το kishare.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ μόλις γύρισα από Βενετία. Εννοείται όμορφη, διαφορετική, must see σίγουρα. Προσωπικά δεν σοκαρίστηκα από την ομορφιά, γούστα είναι αυτά. Φυσικά όμως την προτείνω. Έμεινα δύο βράδια που μου φάνηκαν αρκετά. Σίγουρα θα μπορούσα να επιστρέψω για κάποιες γειτονιές που άφησα.
Αν είχα όμως και τρίτο βράδυ, μάλλον θα δοκίμαζα εκδρομή στην Πάντοβα.

Επίσης παίζει και σημαντικό ρόλο σε τι κατάσταση θα πετύχεις την παλίρροια. Αν το νερό είναι μέχρι το γόνατο πχ σε μέρη που θες να πας, ε δεν είναι και ιδανικό. Και στο λέω γτ το τελευταίο βράδυ βγαίνοντας από το μπαρ που πίναμε τα απερόλ μας (ναι είχαμε και στο χωριό μας) μπήκαμε μέχρι τον αστράγαλο στο νερό....Γενικά όμως πέσαμε σε χαμηλή στάθμη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας!
Θα ταξιδέψω 23-27 Μαρτίου στην Βενετία. Θέλω τα φώτα σας για άλλες ημερήσιες εκδρομές γιατί πιστεύω 5 μέρες για Βενετία είναι αρκετές και ότι ίσως να αξίζει να δω και κάτι άλλο.
Ευχαριστώ πολύ!
Δεν ξέρω εάν από τις πτήσεις σου προκύπτουν 4 διανυκτερεύσεις στη Βενετία και 4 καθαρές μέρες ή λιγότερες...
Σε αυτήν την περίπτωση, και αναλόγως της ώρας άφιξης σου, η δική μου πρόταση είναι να μείνεις το 1ο βράδυ στην Πάντοβα ή να της αφιερώσεις τουλάχιστον μισή μέρα και στη συνέχεια να μείνεις για 3 βράδια μέσα στη Βενετία.
Στην Πάντοβα μπορείς να δεις το ιστορικό πανεπιστήμιο της μέσα στην πόλη και να επισκεφτείς το παλαιότερο θέατρο ανατομίας στον κόσμο που είναι πολύ εντυπωσιακό! Πρόσεξε μόνο γιατί γίνονται οργανωμένες ξεναγήσεις σε συγκεκριμένες ώρες για τις οποίες πρέπει να κλείσεις ραντεβού.
Η πόλη είναι πολύ όμορφη και της αξίζει μια ημερήσια εκδρομή ή έστω κάποιες ώρες επίσκεψη.

https://www.unipd.it/en/university/cultural-heritage/visiting-university/guided-tours-palazzo-bo

Στη δε Βενετία νομίζω ότι αρκούν 3 μέρες. Μία ημέρα σίγουρα να την αφιερώσεις στα νησιά Murano και Burano. Θα κλείσεις ημερήσιο εισιτήριο για μετακινήσεις με τα βαποράκια εκείνη την ημέρα και θα τα δεις μαζί. Είναι καταπληκτικά και πάρα πολύ γραφικά!
Τις άλλες δύο μέρες θα δεις τα σημαντικότερα αξιοθέατα της Βενετίας και θα την απολαύσεις χωρίς να τρέχεις...
Ημερήσια σε άλλη πόλη δεν συνιστώ γιατί είναι κρίμα να "κλέψεις" και άλλη μέρα από τη Βενετία. Εξάλλου πηγαίνεις Μάρτιο και η διάρκεια της μέρας είναι μικρή.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Δεν ξέρω εάν από τις πτήσεις σου προκύπτουν 4 διανυκτερεύσεις στη Βενετία και 4 καθαρές μέρες ή λιγότερες...
Σε αυτήν την περίπτωση, και αναλόγως της ώρας άφιξης σου, η δική μου πρόταση είναι να μείνεις το 1ο βράδυ στην Πάντοβα ή να της αφιερώσεις τουλάχιστον μισή μέρα και στη συνέχεια να μείνεις για 3 βράδια μέσα στη Βενετία.
Στην Πάντοβα μπορείς να δεις το ιστορικό πανεπιστήμιο της μέσα στην πόλη και να επισκεφτείς το παλαιότερο θέατρο ανατομίας στον κόσμο που είναι πολύ εντυπωσιακό! Πρόσεξε μόνο γιατί γίνονται οργανωμένες ξεναγήσεις σε συγκεκριμένες ώρες για τις οποίες πρέπει να κλείσεις ραντεβού.
Η πόλη είναι πολύ όμορφη και της αξίζει μια ημερήσια εκδρομή ή έστω κάποιες ώρες επίσκεψη.

https://www.unipd.it/en/university/cultural-heritage/visiting-university/guided-tours-palazzo-bo

Στη δε Βενετία νομίζω ότι αρκούν 3 μέρες. Μία ημέρα σίγουρα να την αφιερώσεις στα νησιά Murano και Burano. Θα κλείσεις ημερήσιο εισιτήριο για μετακινήσεις με τα βαποράκια εκείνη την ημέρα και θα τα δεις μαζί. Είναι καταπληκτικά και πάρα πολύ γραφικά!
Τις άλλες δύο μέρες θα δεις τα σημαντικότερα αξιοθέατα της Βενετίας και θα την απολαύσεις χωρίς να τρέχεις...
Ημερήσια σε άλλη πόλη δεν συνιστώ γιατί είναι κρίμα να "κλέψεις" και άλλη μέρα από τη Βενετία. Εξάλλου πηγαίνεις Μάρτιο και η διάρκεια της μέρας είναι μικρή.
Στην ουσία προκύπτουν 4 διανυκτερεύσεις και 5 μέρες αλλά φυσικά όχι γεμάτες. Δηλαδή την πρώτη μέρα φτάνω στη 1 το μεσημέρι και την πέμπτη μέρα φεύγω 8 το απόγευμα.
Δεν έχω αναφέρει κάτι πολύ σημαντικό βέβαια δικό μου λάθος αλλά δεν επισήμανα ότι θα φτάσω στο αεροδρόμιο της Μπολόνια και μετά θα κατευθύνθω με λεωφορείο προς Βενετία απλά σίγουρα η βάση μου θέλω να είναι η Βενετία. Δηλαδή θέλω σίγουρα οι 3 διανυκτερεύσεις να είναι Βενετία και ας πούμε η 1 διανυκτέρευση κάπου αλλού.
Η Πάντοβα είναι η αλήθεια πως από όσο την έψαξα δεν ταιριάζει πολύ στα γούστα μου οπότε σκέφτομαι εντέλει την μία διανυκτέρευση να την κάνω Μπολόνια και τις άλλες τρεις Βενετία.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αφού θα κάνεις διανυκτέρευση κάπου αλλού, και μάλλον δεν θα είναι η Πάντοβα, τσέκαρε και Βιτσέντζα. Πολύ κοντά και αυτή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom