Πόσο ανεξάρτητοι ταξιδιώτες είμαστε:

Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Προετοιμαζομαστε μηνες πριν, ξεσκονιζουμε την ιστορια του τοπου που θα παμε καλυτερα κι' απο τους ντοπιους, εστω κι' αν παμε για 10 μερες, ταξιδευουμε με σουπερ σακους και μολις φτασουμε τους κραταμε αγκαλια γιατι οι μισοι απο τους ανθρωπους που πρωτοσυνανταμε μας φαινονται υποπτοι.Κλεινουμε απο την πατριδα δωματια, ξερουμε πληροφοριες οταν γυρναμε περισσοτερες κι' απο τους τουριστικους οδηγους, απολαμβανουμε το διαφορετικο χωρις να το μπορουμε να το ζουμε-αφου δεν γινεται να μην ειμαστε τουριστες(εστω και εναλακτικοι). Δεν αφηνομαστε στη ροη του χρονου ευκολα. Ο ταξιδευτης Καζαντζάκης δεν ξερω ποσο θα καμαρωνε για μας. Μην τα παρεξηγησετε ολα αυτα, κανεναν δεν κατηγορω, πρωτα τα λεω για τον ευατο μου και απλως αναρωτιεμαι φωναχτα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tι άραγε θέλει να πει ο ποιητής?

Οτι δεν πρέπει να προετοιμαζόμαστε πριν κάνουμε ένα ταξίδι, ότι δεν πρέπει να διαβάζουμε την ιστορία του τόπου, ότι δεν πρέπει να προσέχουμε τις βαλίτσες μας, ότι δεν πρέπει να κλείνουμε δωμάτιο πριν πάμε αλλά να γυρνάμε σαν τις άδικες κατάρες και να μην βρίσκουμε, ότι δεν πρέπει να απολαμβάνουμε την μοναδικότητα του ταξιδιού???? Τίποτε δηλαδή απόλα αυτά δεν έκανε ο φίλτατος Καζαντζάκης? Βρε τι μαθαίνει κανένας...

Ποτέ μην πεις ότι τα διάβασες όλα σε αυτό το forum....
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Είναι αδύνατον μέσα σε 3- 10 ημέρες που διαρκεί ένα ταξίδι να νιώσει κάποιος τον παλμό ενός τόπου ειδικά όταν δεν μιλάει και τη γλώσσα των ντόπιων!

Κάπου είχα διαβάσει ότι έχει εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια μια τάση στον τουρισμό όπου άτομα επιλέγουν να περάσουν τις διακοπές τους για μεγάλο χρονικό διάστημα σε μικρές πόλεις ή χωριά προκειμένου να ζήσουν περισσότερο την καθημερινότητα των κατοίκων και με αυτόν τον τρόπο να έρθουν πιο κοντά τους.

Όταν όμως επιλέγει κάποιος μέσα σε 2 εβδομάδες να γυρίσει μια ολόκληρη χώρα -όσο μικρή και αδιάφορη και αν είναι αυτή- αυταπατάται αν πιστεύει ότι θα γνωρίσει έστω και λίγο τον τόπο. Μια μικρή γεύση θα πάρει μόνο για την επόμενη φορά που ίσως επιστρέψει.

Μην ξεχνάμε ότι ακόμα και οι περιηγητές των προηγούμενων αιώνων, που έμεναν για μήνες σε έναν τόπο, περιέγραφαν τους ανθρώπους, τα τοπία και τις καταστάσεις που έβλεπαν σύμφωνα με τη δική τους κουλτούρα.
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Tι άραγε θέλει να πει ο ποιητής?

Οτι δεν πρέπει να προετοιμαζόμαστε πριν κάνουμε ένα ταξίδι, ότι δεν πρέπει να διαβάζουμε την ιστορία του τόπου, ότι δεν πρέπει να προσέχουμε τις βαλίτσες μας, ότι δεν πρέπει να κλείνουμε δωμάτιο πριν πάμε αλλά να γυρνάμε σαν τις άδικες κατάρες και να μην βρίσκουμε, ότι δεν πρέπει να απολαμβάνουμε την μοναδικότητα του ταξιδιού???? Τίποτε δηλαδή απόλα αυτά δεν έκανε ο φίλτατος Καζαντζάκης? Βρε τι μαθαίνει κανένας...

Ποτέ μην πεις ότι τα διάβασες όλα σε αυτό το forum....
Με το μαλακό.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
mikre oyrane.Η αναζήτηση πληροφοριών πρίν απο το ταξίδι είναι όλη η υπόθεση..όλοι μας το κάνομε αυτό,και ειναι ωραίο και γλυκό....ένας σχεδιασμός και μιά ενημέρωση νομίζω είναι απαραίτητα! Η διάρκεια ενός ταξιδιού,όσο μεγάλη και άν είναι με τα στάνταρ του καθενός μας ,αποκλείεται να είναι τόση ώστε να βρεθούμε σε έναν τόπο οπου εκεί θα αρχίσομε απο το τίποτα την εξερεύνηση του.
μακάρι να το κανομε έστω και έτσι,όσο συχνά μπορούμε...εξάλου και η ευρεία χρήση του net σήμερα,μας δίνει φοβερές δυνατότητες να ερχόμαστε απο πρίν ακόμα πιο κοντά!!! όταν σταματήσομε να δουλεύομε και να έχομε άλλες υποχρεώσεις ,εύχομαι για τον εαυτό μου να μπορεί να ζήσω την απόλυτη άγνωστη εμπειρία!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προσπάθησα να το πάρω με το μαλακό αγαπητέ, αλλά μου έπεσε βαρύ...

Είναι βαρύ να διαβάζεις βαθυστόχαστες αναλύσεις, ενδεδημένες με αγωνιώδη ερωτήματα κενού περιεχομένου και πασπαλισμένες με μια δόση Καζαντζάκη για να τους προσδίδουν σοβαροφάνεια... Λυπάμαι...
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
οι εποχες εχουν αλλαξει και οι διακοπες επισης
συμφωνω μαζι σου για το επιμελως ατημελητο των διακοπων αλλα δεν γινεται διαφορετικα αλλιως οντως ο διπλανος που με κοιταει περιεργα(ή που νομιζω πως το κανει ) θα μου κλεψει τη βαλιτσα
πιστευω βεβαια πως τετοιου ειδους ερωτηματα (ποστ) βοηθανε
-να μην νομιζω οτι σκεφτομαι μονο εγω ετσι
-να μας κανουν να αισθανομαστε οτι ειμαστε καπου για καφε και κανουμε μια χαλαρη συζητηση (χωρις νικητες και ητημενους ,χωρις να πρεπει να μου απαντησει καποιος κατι συγκεκριμενο πχ.ποση ωρα κανει το καραβι απο πατρα για μπαρι)
αυτα και μια ερωτηση αυτος ο Καζαντζακης ποιος ειναι :bleh: (γραφει κι αυτος στο φορουμ?)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
κι εμένα μου έπεσε βαρύ.....οπως ειπε και ο traveller......

μηπως εχουμε μπερδεψει τις εννοιες;άλλο πράγμα ο τουρισμός άλλο πράγμα η επίσκεψη σε μια χώρα με σκοπό την φιλοσοφική,ανθρωποκεντρική......ψυχολογική κλπ ανάλυση του τοπου και των κατοίκων σε επίπεδο έρευνας που γίνεται απο κάποιους ειδικούς οι οποίοι και αφιερώνουν χρόνο η μάλλον χρονια ζώντας και περιδιαβαίνοντας απο εναν τόπο σε άλλο για να μπουν στο .....πετσί της εκάστοτε κοινωνίας.
Προσωπικά δηλώνω τουρίστρια όπως νομίζω και οι περισσότεροι ......,αυτο δηλ πρέπει να με κάνει να νοιώσω ένοχη;γιατί ο τρόπος που περιγράφεις τα πράγματα καπου εκεί οδηγεί ..σε ενοχικά συναισθήματα επειδή είμαστε και μένουμε απλοί τουρίστες...
Φυσικά και προετοιμάζομαι για καθε ταξίδι,είναι ίσως τελικά το καλύτερο κομμάτι αυτό της προσμονής για κάτι,φυσικά και ενημερώνομαι και δεν τρέφω αυταπάτες οτι μεσα σε 3 η 5 η 8 μέρες θα ενσωματωθώ στην κουλτουρα του τοπου που επισκέπτομαι,απο κεί και πέρα οι .....προσλαμβάνουσες και τα οφέλη είναι διαφορετικά για τον καθένα.......αλλαγή παραστάσεων,χαλάρωση,μια πρώτη επαφή μεναν διαφορετικό πολιτισμο και τρόπο ζωής κλπ κλπ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. ποση ωρα κανει το καραβι απο πατρα για μπαρι
2. αυτος ο Καζαντζακης ποιος ειναι :bleh: (γραφει κι αυτος στο φορουμ?)
1. 15+ ώρες..
2. το αλησμόνητο Ν. Καζαντζάκης της Μινοαν που τα τελευταία ίχνη του ανακλύφθηκαν μετα από πολλές περιπέτειες στο Χονγκ Κονγκ (τελευταίο όνομα Metropolis..), καζινοκρουαζιέρες..κρίμα για ένα τέτοιο φέρρυ..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ δηλαδή, που δεν φοβήθηκα ποτέ για τα πράγματά μου, είμαι αναίσθητος; :roll:

Όσο για το ταξίδι...νομίζω πως το 50% της χαράς που μας προσφέρει, είναι η προετοιμασία του, οπότε, αν δεν το χαίρεσαι ούτε αυτό, τότε δεν είσαι ανεξάρτητος επισκέπτης.
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Εγώ δηλαδή, που δεν φοβήθηκα ποτέ για τα πράγματά μου, είμαι αναίσθητος; :roll:

Όσο για το ταξίδι...νομίζω πως το 50% της χαράς που μας προσφέρει, είναι η προετοιμασία του, οπότε, αν δεν το χαίρεσαι ούτε αυτό, τότε δεν είσαι ανεξάρτητος επισκέπτης.
+1000000
Αυτες οι στιγμες,οι ωρες οι μερες ειναι "ηδονικες" θα ελεγα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το αλησμόνητο Ν. Καζαντζάκης της Μινοαν που τα τελευταία ίχνη του ανακλύφθηκαν μετα από πολλές περιπέτειες στο Χονγκ Κονγκ (τελευταίο όνομα Metropolis..), καζινοκρουαζιέρες..κρίμα για ένα τέτοιο φέρρυ..
Ε δεν τρώγεσαι.... Ε ναι λοιπόν συμφορουμίτες, ο Samion κάνει λάθος. Ο Ν. Καζαντζάκης είναι ο αερολιμένας της πόλης του Ηρακλείου (HER) :haha:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.242
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom