Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

eug.gianni

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Εγω εκλεισα για Οκτωβρη στο roma resort barberini το ξερει κανείς? τι λεει? εε δεν ηταν και φτηνο μηπως την πατησα?
 

Stylianos

Member
Μηνύματα
56
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
?
Εγω εκλεισα για Οκτωβρη στο roma resort barberini το ξερει κανείς? τι λεει? εε δεν ηταν και φτηνο μηπως την πατησα?
Πολυ καλη περιοχη!κοντα σε ολα!Και με σταθμο μετρο κοντα!
 

kap_

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιρλανδια
Σχεδιάζω ταξίδι για 4 βράδια στη Ρώμη. Τη μία απ αυτές τις μέρες θα επισκεφθούμε και το ορβιέτο και ίσως και Περούτζια. Εκτός απ τα γνωστά αξιοθέατα τι άλλο προτείνετε; Επίσης αν μετακινούμαστε μόνο με μετρό και λεωφορεία είναι καλά για διαμονή Τραβεστέρε; Ή βολεύει μόνο δίπλα στο κέντρο;
 

Christakitos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Χαίρεται, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την Ιταλία, σήμερα έκλεισα εισητήρια για το πρώτο μου ταξιδάκι στην αιώνια πόλη. Απλά σαν πρωτάρης δεν ξέρω τι θα αντιμετοπίσω, έχω κάνει βέβαια την ερευνά μου αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.
1) Από το αεροδρόμιο προς κεντρικό σταθμό μετρό μπορώ να πάρω κάποιο λεωφορείο, έτσι; Διάβασα για την εταιρία Cotral που σε μεταφέρουν στην Anagnina με 6,90 (με επιστροφη).
2) Επειδή από Ιταλία θα φύγω ξημερώματα (06:15) έχω αγχωθεί για τα μέσα. Εννοώ μετρό δουλεύει μέχρι τις 23:30 , και ξεκινάει 05:30 , αρα πως θα πάω ξημερώματα στο αεροδρόμιο;
Για αρχή αυτές είναι οι ανησυχίες μου.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χαίρεται, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την Ιταλία, σήμερα έκλεισα εισητήρια για το πρώτο μου ταξιδάκι στην αιώνια πόλη. Απλά σαν πρωτάρης δεν ξέρω τι θα αντιμετοπίσω, έχω κάνει βέβαια την ερευνά μου αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.
1) Από το αεροδρόμιο προς κεντρικό σταθμό μετρό μπορώ να πάρω κάποιο λεωφορείο, έτσι; Διάβασα για την εταιρία Cotral που σε μεταφέρουν στην Anagnina με 6,90 (με επιστροφη).
2) Επειδή από Ιταλία θα φύγω ξημερώματα (06:15) έχω αγχωθεί για τα μέσα. Εννοώ μετρό δουλεύει μέχρι τις 23:30 , και ξεκινάει 05:30 , αρα πως θα πάω ξημερώματα στο αεροδρόμιο;
Για αρχή αυτές είναι οι ανησυχίες μου.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων.
Καλησπέρα. Σε ποιο αεροδρόμιο πετάς; Επειδή μάλλον θα είναι το Ciampino διάβασε από εδώ και κάτω http://www.travelstories.gr/community/threads/Πώς-θα-πάω-από-το-ciampino-στον-κεντρικό-σταθμό-μετρό-της-Ρώμης-και-αντίστροφα.30110/page-10#post-573345
και επίσης εδώ
http://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en-/pax-cia-to-from
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Χαίρεται, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την Ιταλία, σήμερα έκλεισα εισητήρια για το πρώτο μου ταξιδάκι στην αιώνια πόλη. Απλά σαν πρωτάρης δεν ξέρω τι θα αντιμετοπίσω, έχω κάνει βέβαια την ερευνά μου αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.
1) Από το αεροδρόμιο προς κεντρικό σταθμό μετρό μπορώ να πάρω κάποιο λεωφορείο, έτσι; Διάβασα για την εταιρία Cotral που σε μεταφέρουν στην Anagnina με 6,90 (με επιστροφη).
2) Επειδή από Ιταλία θα φύγω ξημερώματα (06:15) έχω αγχωθεί για τα μέσα. Εννοώ μετρό δουλεύει μέχρι τις 23:30 , και ξεκινάει 05:30 , αρα πως θα πάω ξημερώματα στο αεροδρόμιο;
Για αρχή αυτές είναι οι ανησυχίες μου.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων.
Πες μας από ποιο αεροδρόμιο φεύγεις. Αν φεύγεις από ciampino θα σου πω τις εναλλακτικές και τα θετικά και τα αρνητικά κάθε μίας γιατί το έχω ψάξει αρκετά. Πόσα άτομα θα είστε;

Ευχαριστώ τους προηγούμενους για τις απαντήσεις.
 

Christakitos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πες μας από ποιο αεροδρόμιο φεύγεις. Αν φεύγεις από ciampino θα σου πω τις εναλλακτικές και τα θετικά και τα αρνητικά κάθε μίας γιατί το έχω ψάξει αρκετά. Πόσα άτομα θα είστε;

Ευχαριστώ τους προηγούμενους για τις απαντήσεις.
Θα είμαστε 3 άτομα . Το αεροδρόμιο Ciampino ναι.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Λοιπόν.
1η λύση
Στις 4:30 το πρωί έχουν 2 εταιρίες(terravision και sitbusshuttle) τα πρώτα λεωφορεία της ημέρας από termini για ciampino. H πρώτη λέει ότι το κάνει το δρομολόγιο σε 40 λεπτά ενώ η 2η σε 30 λεπτά... Οπότε υπολόγισε ότι θα είσαι στο αεροδρόμιο γύρω στις 5:00 με 5:10. Μία ώρα δηλαδή πριν την πτήση. Είναι οριακά ο χρόνος. Αν έχετε και βαλίτσα να δώσετε είναι μεγάλο το ρίσκο.(4€ αν κλείσεις από το internet εισιτήριο με την terravision)
2η λύση
Παίρνεις το τελευταίο λεωφορείο της schiaffini στις 23:05 για αεροδρόμιο(από ότι κατάλαβα τουλάχιστον από την σελίδα εδώ)
http://www.schiaffini.it/
Υπάρχει βέβαια και η λύση με το metro μέχρι την στάση anagnina και από εκεί λεωφορείο για αεροδρόμιο. 23:10 το τελευταίο λεωφορείο.
http://www.atral-lazio.com/en/ciampino/anagnina
Το αρνητικό όπως καταλαβαίνεις είναι ότι θα πρέπει να την βγάλεις στο αεροδρόμιο για 6 ώρες και μέσα στην νύχτα.(3,90 € το εισιτήριο εδώ στην 1η περίπτωση και 2,70€(1,5+1,20) το συνολικό κόστος στην 2η)
3η λύση
Παίρνεις taxi οποιαδήποτε ώρα θελήσεις για αεροδρόμιο και εφόσον είστε στο κέντρο θα σας βγει 30 ευρώ και τους 3. Αν δεν είστε οικογένεια 10€ το άτομο.

Διαλέγεις και παίρνεις:)
 
Last edited:

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Θέλω τα φώτα σας, παιδιά. Εχω κλείσει για Ρώμη με Ryan, προ''ι', με επιστροφή απόγευμα. Είμαι με δύο παιδιά, μας συμφέρει ταξί ή μετρό- λεωφορείο? Δεν έκλεισα ακόμα ξενοδοχείο, κοιτάω κάτι στο κέντρο μίας και το Νοέμβρίο οι τιμές είναι καλές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Γνώμη μου είναι αν έχετε μόνο 4 μέρες να μην απομακρυνθείτε από τη Ρώμη. Εκτός από τα γνωστά αξιοθέατα τίποτα, γιατί με τις 3 μέρες που θα μείνουν αν αφαιρέσεις και τις εκδρομές, δεν προλαβαίνετε μάλλον να δείτε ούτε όλα τα γνωστά αξιοθέατα. Κρίμα την Ρώμη να την ξεπετάτε με τόσες λίγες μέρες....
 

Asimina S

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
μπαλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Isla de Pasqua
Ρωμη πηγα πριν 2 χρονια πεντε βραδυα... με σωστη οργανωση κ πολυ περπατημα ειδαμε ολα τα γνωστα αξιοθεατα.. μεναμεε ακριβως στο κεντρο της ρωμης. Το τραστεβερε ειναι στην αλλη μερια του Τιβερη. Εκει υπαρχουν ομως πολλα αξιολαγα εστιατορια και μπαρακια. Γνωμη μου ειναι να μεινετε στο κεντρο.

Να πατε και στο εκπτωτικο χωριο!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
30
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Σίφνος
Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας σε κάτι ακόμα.
Υπάρχει το 3day pass που δίνει δωρεάν μετακίνηση με μετρό κλπ και δύο εισόδους σε μουσεία. Αξίζει να το πάρω;
Και κάτι ακόμα η κράτηση για το Βατικανό online τί διαφορά έχει αν γίνει από εδώ
http://www.rome-museum.com/pro_calcolauno_vatican.php
η αν γίνει από εδώ
http://www.vatican.va

Βλέπω οτι έχει μια μικρή διαφορά στην τιμή στο δεύτερο είναι λίγο ποιο φθηνά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom