Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Το 520 κάνει τέρμα στην στάση του metro cinecitta και το 720 στην στάση laurentina. Ανάλογα με το αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την γραμμή του metro Α η Β παίρνεις και το ανάλογο λεωφορείο
You can now travel from Ciampino to Rome city centre for €1.50!

Για μεγαλύτερη ευκολία μπορείς να κατεβάσεις στο κινητό την εφαρμογή citymapper. Αυτήν την φορά που την είχα μας διευκόλυνε πάρα πολύ. Σου δείχνει όλες τις επιλογές για το μέρος που θέλεις να πας, πόσο κοστίζει η κάθε επιλογή, την διαδρομή στον χάρτη,τις στάσεις που θα κάνεις,τον χρόνο που θα κάνεις με την κάθε επιλογή και μπορείς να το αποθηκεύσεις όλο αυτό για να το χρησιμοποιήσεις και χωρίς ιντερνετ
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Το 520 κάνει τέρμα στην στάση του metro cinecitta και το 720 στην στάση laurentina. Ανάλογα με το αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την γραμμή του metro Α η Β παίρνεις και το ανάλογο λεωφορείο
You can now travel from Ciampino to Rome city centre for €1.50!

Για μεγαλύτερη ευκολία μπορείς να κατεβάσεις στο κινητό την εφαρμογή citymapper. Αυτήν την φορά που την είχα μας διευκόλυνε πάρα πολύ. Σου δείχνει όλες τις επιλογές για το μέρος που θέλεις να πας, πόσο κοστίζει η κάθε επιλογή, την διαδρομή στον χάρτη,τις στάσεις που θα κάνεις,τον χρόνο που θα κάνεις με την κάθε επιλογή και μπορείς να το αποθηκεύσεις όλο αυτό για να το χρησιμοποιήσεις και χωρίς ιντερνετ

Κατέβασα και την εφαρμογή και μου δίνει οδηγίες για τρένο FL4 μέχρι termini, αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν είναι ακριβώς στο αεροδρόμιο ο σταθμός του.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Δεν το έχω ψάξει για τραίνο. Η εφαρμογή αυτή συνήθως σου δείχνει και πόσο πρέπει να περπατήσεις μέχρι την στάση. Πρόσεξα ότι σε κάποιες περιπτώσεις έδινε διαθέσιμες μεν κάποιες επιλογές αλλά όχι όλες με την πρώτη αναζήτηση. Σε 2 περιπτώσεις όμως που άλλαξε το αρχικό πρόγραμμα και έπρεπε να βρούμε πως θα πάμε από το σημείο που ήμασταν σε ένα άλλο μας έσωσε.

Συμβουλή δική μου να αγοράσεις και αρκετά εισιτήρια από πριν από το αεροδρόμιο αν δεν θέλεις να βγάλεις εισιτήριο για μία η δύο μέρες κτλ. γιατί δεν μπορείς να βγάλεις πάνω στο λεωφορείο και ορισμένες στιγμές είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να βρεις συν ότι χάνεις χρόνο και την υπομονή σου έτσι
 
Last edited:

giannisdro

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Το Πάσχα που πήγα Ρώμη ειχαμε κλείσει εισητηρια για Βατικανο απο Ίντερνετ!! Οταν λοιπόν πήγαμε μας εκανε έλεγχο ενας τύπος οπου το καρτελάκι του έλεγε ενα ελληνικό επίθετο!! Τον ρωτάμε λοιπόν Έλληνας είστε και μας λεει ναι και προσφέρθηκε να μας ξεναγήσει δωρεάν άσχετα αν τον πληρώσαμε!! Τα στοιχεία του ειναι
...........................
Ο άνθρωπος ηταν ξεναγός του Βατικανού και η ξενάγηση ηταν τέλεια!! Μετα προσφερθήκαμε να του δώσουνε λεφτά ετσι για το καλο και αφου τον πιέσαμε να μας πει μιας και δεν ήθελε να μας χρεώσει μας ειπε οτι κανονικά ειναι 70€ ολα μεσα!! Αλλα του δώσαμε 50
Γραψτου μαϊλ και προτημησε τον!! Έλπιζω να βοήθησα!!
μπορείτε να μου στείλετε τα στοιχεία τα ου ξεναγού για το βατικανό;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Επιβεβαιώνω αυτό που γράφει ο samion για τον τουρισμό τον Οκτώβριο στην Ρώμη. Έχω πάει Ρώμη και Σεπτέμβριο προ covid αλλά τέτοιο κόσμο που είδα το προηγούμενο ΣΚ δεν είχα δει
 
Last edited:

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν αγοράσω ένα εισιτήριο για το Βατικανό από εδώ πρέπει να αγοράσω και άλλο εισιτήριο για να αποφύγω την ουρά (skip the line)?
Με τα 23€ θα έχω πληρώσει την είσοδο στο Βατικανό και το skip the lines? ή θα περιμένω τις ατελείωτες ουρές?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν αγοράσω ένα εισιτήριο για το Βατικανό από εδώ πρέπει να αγοράσω και άλλο εισιτήριο για να αποφύγω την ουρά (skip the line)?
Με τα 23€ θα έχω πληρώσει την είσοδο στο Βατικανό και το skip the lines? ή θα περιμένω τις ατελείωτες ουρές?
Αγοράζεις από το επίσημο site εδώ MuseiVA που το έχει πιο φθηνά.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αγοράζεις από το επίσημο site εδώ MuseiVA που το έχει πιο φθηνά.
Αγοράζω το Vatican Museums - Admission tickets ? Με αυτό αποφεύγω τις ουρές?
Επίσης βλέπω οτι αν επιλέξω οτι είμαστε group μου βγάζει διαθεσιμότητα ενώ αν επιλέξω οτι είμαστε οικογένεια δεν βγάζει διαθεσιμότητα. Εμείς είμαστε ζευγάρι με 11χρονο παιδί, αν επιλέξω group, να ανησυχώ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αγοράζω το Vatican Museums - Admission tickets ? Με αυτό αποφεύγω τις ουρές?
Επίσης βλέπω οτι αν επιλέξω οτι είμαστε group μου βγάζει διαθεσιμότητα ενώ αν επιλέξω οτι είμαστε οικογένεια δεν βγάζει διαθεσιμότητα. Εμείς είμαστε ζευγάρι με 11χρονο παιδί, αν επιλέξω group, να ανησυχώ?
εισαι σιγουρος για τη διαθεσιμοτητα? αυτη δεν αλλαζει ειτε δηλωσεις γκρουπ ειτε οικογενεια. ειναι ακριβως το ιδιο. μηπως κοιτας την εισοδο με ξεναγηση? μονο αυτη εχει διαφορετξκη διαθεσιμοτητα. τεσπα πες την ημερομηνια να βλεπουμε τα ιδια. κ ναι με κρατηση αποφευγεις τις ουρες, εχει αλλη εισοδο.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
εισαι σιγουρος για τη διαθεσιμοτητα? αυτη δεν αλλαζει ειτε δηλωσεις γκρουπ ειτε οικογενεια. ειναι ακριβως το ιδιο. μηπως κοιτας την εισοδο με ξεναγηση? μονο αυτη εχει διαφορετξκη διαθεσιμοτητα. τεσπα πες την ημερομηνια να βλεπουμε τα ιδια. κ ναι με κρατηση αποφευγεις τις ουρες, εχει αλλη εισοδο.
Κατ' αρχήν ευχαριστώ.
Θα είμαι εκεί 26/10 μεσημέρι έως 30/10, οπότε 27 ή 28 ή 29
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom