Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kostasz3

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλησπέρα,δεν ξερω αν στεκει η ερώτηση αλλά
στην περιπτωση που δεν χρησιμοποιήσω ΜΜΜ
κατα ποσο συμφέρει η roma pass για χρήση μονο για εισοδο σε αρχαιολογικους χωρους και μουσεία;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλα, πηγαινετε Ναπολη και Αμστερνταμ πρωι μετα τα ξενυχτια και μετα συζηταμε. Τουλαχιστον οι Ιταλοι τα πετανε σε καδους, οχι οπως οι Ολλανδοι που ξερνανε στα πεζοδρομια.
Επειδή παρερμηνευτηκε η διαπίστωση της ασχήμιας και ελειψης καθαριότητας μιας ιστορικής πόλης...όπως η Ρώμη την οποία και λατρεύω και έχω συναισθήματατικη ταύτιση και αγάπη για αυτήν αλλά και έχω τύχει σε πολύ πιο καθαρή και λαμπερή (άνοιξη) θέλω να πω ότι οι μυρωδιές και δυσωδίες από ουρία αλλά και άλλα απορριμμάτα σε στενά αλλά και περιοχές λιγότερο τουριστικές από την di Trevi και Trastevere, δεν κατατάσσει μια πόλη σε περισσότερο καθαρή η βιώσιμη από πόλεις όπως αυτές που προανέφερες.
Είναι ευθύνη και χρέος των δημοτικών αρχών αλλά και πολιτών να διατηρούν μια περίοχη καθαρή, προσβάσιμη σε όλους και επισκέψιμη, είτε είναι η Ρώμη είτε η Ζυρίχη είτε το Δελχί...
Ειδικότερα όταν υποδέχεται εκατομμύρια επισκεπτών και προβάλλει ότι διαθέτει τέτοια ιστορία και πολιτισμό.
Το ίδιο ισχύει κλμάλλον και σε εμας.... Στην Ελλάδα αν θέλουμε να έχουμε τον τίτλο Έλλην (εστιν ουν Έλληνας ου... καταγωγής αλλά μάλλον αγωγής....έλεγαν οι πρόγονοι μας πρώτοι).
Επαναλαμβάνω ότι η Ρώμη όπου και να πέρασα βρωμουσε και είχε σκουπίδια και με απογοήτευσε για την ποιότητα των υπηρεσιών καθαριότητας και επίπεδο των ..θα το σκεφτώ αν ξαναπάω
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Δε ξέρω αν ρωτάω σε σωστό θέμα..
Έχω κάτι voucher από Wizzair και η πτήση προς Fiumicino μου φαίνεται πιο δελεαστική από τους διαθέσιμους προορισμούς στην αν. Ευρώπη.
Αλλά, Ρώμη αρχές Αυγούστου θα είναι καμίνι φαντάζομαι.
Υπάρχει καμιά πρόταση αντί για Ρώμη να πάω σε κάποια άλλη ωραία παραθαλάσσια περιοχή κοντά στο Fiumicino?
Ευχαριστώ.
 

mariachriss

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν το ίδιο εισιτήριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο λεωφορείο 520 από Τσιαμπίνο και στη συνέχεια μετά από 9 στάσεις στο nMA. Ευχαριστώ!
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα σας ,επειδή έχει πολλές ενότητες το θρεντ και δεν βρίσκω αυτό που θέλω.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πολύ ευχαρίστως .Από Τσιαμπίνο προς Βατικανό(μένουμε εκεί κοντά) συμφέρει να πάρω το fl4 για roma termini και μετά το 64?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλησπέρα σας ,επειδή έχει πολλές ενότητες το θρεντ και δεν βρίσκω αυτό που θέλω.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πολύ ευχαρίστως .Από Τσιαμπίνο προς Βατικανό(μένουμε εκεί κοντά) συμφέρει να πάρω το fl4 για roma termini και μετά το 64?
Termini
Μπορείς να πας πολύ εύκολα με την εφαρμογή που σου περιγράφω στο προηγούμενο ποστ..και πολύ οικονομικα και δεν περπατάς πολύ....και αν χάσεις κάποιο δρομολόγιο πας με το επόμενο, αρκεί να βγάλεις το πακέτο λεωφορείο+ τραίνο. Εγώ το έκανα αντίστροφα
Τώρα για Βατικανό εγώ επειδή εμένα κοντά στο σταθμό S. Pietro trenitalia παλι είναι πρόταση μου.... Γρήγορα τραίνα και φτηνά 1€ και καλό κλίματισμο...τώρα αν θες να μπεις μέσα στο Βατικανό νομίζω ότι η στάση του Μετρό που είναι με άλλο όνομα βαπο πάνω από το Βατικανό ταιριάζει καλύτερα
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Πριν λίγες μέρες γύρισα από Ρώμη. Το πιο οικονομικό πακέτο και κάμποσο βολικό θα έλεγα για να πας Τσιαμπινο Ρώμη και το αντίστροφο είναι trenitalia και λεωφορείο. Το εισιτήριο είναι ένα(τραίνο, λεωφορείο)και πληρώνεις 2.7€ το άτομο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Πριν λίγες μέρες γύρισα από Ρώμη. Το πιο οικονομικό πακέτο και κάμποσο βολικό θα έλεγα για να πας Τσιαμπινο Ρώμη και το αντίστροφο είναι trenitalia και λεωφορείο. Το εισιτήριο είναι ένα(τραίνο, λεωφορείο)και πληρώνεις 2.7€ το άτομο.
Και δεν ζοριζεσαι καθόλου βγάζεις στο κινητό το εισητηριο ουδέν άγχος απλά βγάζεις το επόμενο δρομολόγιο τραίνου λεωφορείο....και μπαίνεις σε οποιαδήποτε βρεις διαθέσιμο...
 

kostasz3

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Και εγω πριν λιγες μερες γυρισα απο ρωμη
προτιμησα το λεωφορειο της terravision(12 ευρω με επιστροφη) κυριως για να μην αλλαζω μμμ,πηγα και 4 ωρες νωριτερα στο αεροδρομιο οταν επέστρεφα Ελλάδα ,γιατι οταν είχαμε φτασει είχε τρομερη κινηση απο το τσιαμπινο προς τη ρωμη,και αγχωθηκα μην χάσω την πτηση:haha:
 

jenny21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα! Θα είμαστε Ρώμη (2 άτομα) τον Οκτώβριο και ενδιαφερόμαστε για ξενάγηση στο Βατικανό με ελληνόφωνα ξεναγό, πρωινές ώρες 17 ή18/10. Γνωρίζει κάποιος επιπλέον πληροφορίες(ονόματα, κόστη κλπ)? Επίσης εαν ενδιαφέρεται κάποιος για κοινή ξενάγηση θα μας ενδιέφερε. Ευχαριστώ!!
 

PrBaAn

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Έχουμε κλείσει για Ρώμη 2 άτομα για 1η Οκτώβρη.
Έχω διαβάσει πως την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα υπάρχει δωρεάν είσοδος σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, ισχύει ή όχι; Θα μπορέσουμε δηλαδή να μπούμε στο Κολοσσαίο;
Επίσης εισιτήρια skip the line είναι προτιμότερο να κλείσεις μόνο από το επίσημο σαιτ; Αν δεν σε βολεύει το διάθεσιμο σλοτ (π.χ. είναι πιασμένα όλα τα πρωινά) αξίζει να ρισκάρεις να πας εκεί πρωί πρωί για να βρεις εισιτήριο;
2η ερώτηση γιατί έχουμε αγχωθεί λίγο!

Κλείσαμε εισιτήρια για Βατικάνο από εδώ MuseiVA το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι και το επίσημο σάιτ του μουσείου. Συμπλήρωσα τα στοιχεία Manager (δηλαδή αυτού που κάνει την κράτηση) και στην συνέχεια μου ζήτησε απλά τα ονοματεπώνυμα των 2 Participants. Στο voucher που μου έστειλαν στο μέιλ λέει πως είναι για 2 άτομα αλλά εμφανίζει μόνο τα στοιχεία του Manager (ο ένας participant) και όχι του δεύτερου. Υπάρχει περίπτωση να προκύψει θέμα;
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
2η ερώτηση γιατί έχουμε αγχωθεί λίγο!

Κλείσαμε εισιτήρια για Βατικάνο από εδώ MuseiVA το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι και το επίσημο σάιτ του μουσείου. Συμπλήρωσα τα στοιχεία Manager (δηλαδή αυτού που κάνει την κράτηση) και στην συνέχεια μου ζήτησε απλά τα ονοματεπώνυμα των 2 Participants. Στο voucher που μου έστειλαν στο μέιλ λέει πως είναι για 2 άτομα αλλά εμφανίζει μόνο τα στοιχεία του Manager (ο ένας participant) και όχι του δεύτερου. Υπάρχει περίπτωση να προκύψει θέμα;
Καλησπέρα. Δεν κοιτάνε τα ονόματα να ξέρεις. Το voucher πρέπει να λέει μόνο το όνομα αυτού που τα έκλεισε. Δεν θα γράφει κανένα άλλο όνομα. Το voucher θα το δείξεις στο ταμείο για να πάρεις τα εισιτήρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.684
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom