Ρεντίνα, Σταυρός, Βόλβη

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αφού πήρα τις πληροφορίες για το δρόμο(γιατί είχα πάρα πολλά χρόνια να πάω πρός τα κεί)ξεκίνησα..
Κυριακή μεσημέρι,Εγνατία οδός,λίγη κίνηση..,έξοδος πρός Ρεντίνα και μόλις βγήκα στον παλιό δρόμο στροφή δεξιά...Πανέμορφη η περιοχή της Ρεντίνας η αλλιώς Μακεδονικών Τεμπών,βουνά,πλατάνια,εκτάσεις πράσινου,ρυάκι,καλά την άνοιξη θάναι χαρά θεού!!Νάσου και η γραφική βυζαντική εκκλησία της Αγ.Μαρίνας Μοδίου,λιτή,μικρή,μέσα σε αυλόγυρο,και γύρω γύρω αυτό το όμορφο τοπίο...ησυχία,αγαλλίαση,τέλεια(αυτές τις λέξεις τις είπα πολλές φορές μέσα στη μέρα).
Φεύγω απο την εκκλησία,α υπάρχει τελικά και εκκλησία Αγ.Ειρήνης αλλά πρέπει νάναι στην Αρέθουσα γύρω στα 15 χλμ από κει...,βλέπω ταμπέλα που έλεγε πρός κάστρο Ρεντίνας,δεξιά:roll:,μπαίνω σένα χωματόδρομο,βρε παιδιά έψαχνα το κάστρο αλλά κάστρο πουθενά,εκεί δεξιά έπεσα πάνω σένα φράκτη ιδιωτικού χώρου,αγρόκτημα με κάτι άλογα και δεν υπήρχε άλλος δρόμος ούτε φαινόταν κάστρο πουθενά!
Απογοητευμένη έφυγα,άλλη φορά θα ξαναπάω μόνο για την ανίχνευση του κάστρου:haha:και πήρα δρόμο για το Σταυρό,αυτό το παραλιακό χωριό που το καλοκαίρι σφύζει από ζωή...
Απίστευτη ησυχία,να περπατάω κατά μήκος της παραλίας,τα μπαράκια κλειστά,ατενίζω τη θάλασσα,δεξιά μου τα βουνά,το Στρατονικό όρος,ένας βαρκάρης ταχτοποιούσε τα πράγματα του,τον προσπερνάω,ερημιά,μόνη με τις σκέψεις μου και τις αναμνήσεις από κάτι δεκαετίες πρίν εκεί..,τι ομορφιά και τόσο δίπλα μας(περίπου 45 λεπτά από Θεσνίκη),νάσου και το πλατανόδασος!!κι ένα ζευγάρι ηλικιωμένων να μαζεύουν χόρτα,μου χαμογέλασαν,τους χαιρέτησα ευγενικά...έφερα μια γύρα στο χωριό,κεντρική πλατεία,καναδυό ταβέρνες ανοιχτές με λίγο κόσμο,στο πάρκο μια κυρία μένα παιδάκι...
ρωτάω τον περιπτερά πως πάει κανείς στον Αν.Σταυρό...αριστερά πάνω,700 μέτρα περίπου,ανηφορικός δρόμος αλλά με ωραία φαρδιά πεζοδρόμια,μιά επίσης ευχάριστη περιπατητική διαδρομή ατενίζοντας μπροστά μου καταπράσινα τα βουνά!!αφού το χωριό είναι χτισμένο στη βουνοπλαγιά του Στρατονικού όρους και από κάτω μου να φαίνεται η θάλασσα,από ησυχία δε δεν το συζητάμε!νέκρα σχεδόν,αφού φοβόμουν από τα σκυλιά που ξεπετιόντουσαν που και που!χαλαρωτική διαδρομή,όχι ιδιαίτερα γραφικό σαν χωριό,άναρχη δόμηση,εκτός από την κορυφή,πάνω πάνω,όπου γίνεται προσπάθεια οικοδόμησης παραδοσιακού οικισμού και υπάρχει καφεναί,πλατείτσα,γραφικά σοκάκια,πολιτιστικός σύλλογος...
Συνεχίζω ακόμα πιο πάνω ακολουθώντας μια ταμπέλα για μιά ταβέρνα-καφέ στο πιό ψηλό σημείο,καλά η θέα από κεί μαγεία!!είσαι ακριβώς στο βουνό κι έχεις πιάτο κάτω τον Στρυμονικό κόλπο!!!Τονωτική ένεση στο νευρικό σύστημα:haha:,ξεχνάς προβλήματα,σε συνεπαίρνει το τοπίο σε συνδιασμό με την απίστευτη ησυχία,ούτε στην ταβέρνα είχε κόσμο....
επιστροφή κάτω,ξανά βόλτα θάλασσα,αμάξι και πίσω....
Εγνατία οδός και αποφασίζω κοντά στη δύση του ηλίου ....έξοδο για Βόλβη
Άλλη ομορφιά εκεί και εκεί κι άν είχε ησυχία!!Αφήνω το αμάξι στο δρόμο και κατηφορίζω πρός τη λίμνη,πάλι με φόβισαν κάτι σκυλιά βρε παιδιά σκυλιά -γομάρια!!φύλακες ακατοίκητων;;νόμισα θα σπάσουν το φράχτη και θάρθουν πάνω μου:haha:...πρός τη λίμνη λοιπόν,στις όχθες.
Τι να πώ,τύφλα νάχουν κάτι διάσημα ηλιοβασιλέματα τύπου Σαντορίνης,
αχχχχ να βλέπω τον ήλιο να δύει χωρίς να με στρουμώχνουν άλλοι τουρίστες,να τον βλέπω λοιπόν μόνη,ήρεμα κι ωραία,να τον παρατηρώ,να βλέπω τις ξεροκαλαμιές στη λίμνη,τα πουλιά που πήγαιναν κι έρχονταν,το άδειο κιόσκι παραδίπλα,την έρημη παιδική χαρά,νάχω χαιδέψει σχεδόν τα νερά,λίγο ακόμα και θάμουν μέσα,να μούρχονται και οι μυρωδιές από καυσόξυλο σπιτιών...ένα όνειρο!!μιά αίσθηση ΖΩΗς διαφορετικής,ένοιωσα την ένταση που είχα τις προηγούμενες μέρες να φεύγει από πάνω μου,ένοιωσα συγκίνηση γιατί τούτες τις εικόνες τίς είχα ξαναγευτεί αλλά με άλλες συνθήκες,σε άλλο χρόνο,ένοιωσα τυχερή που μπόρεσα και ξαναπήγα γερή δυνατή,ένοιωσα χαρά γιατί ταπολάμβανα μόνη,ένα ταχτοποίημα σκέψεων χωρίς φωνές δίπλα μου,ένα ηλιοβασίλεμα καταδικό μου!!Κι όλα αυτά τόσο κοντά!!
 

Attachments

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Κοίτα που θα χαλαρώσω κ εγώ με τις εικόνες που μεταφέρεις!!!!
θα μείνω λίγο στην τελευταία σου πρόταση...ναι η Εγνατία έχει κάνει την Β.Ελλάδα μικρότερη:clap:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πράγματι!Πρώτη φορά πήρα το δρόμο αυτό και ξετρελλάθηκα!!Βόλβη-Δυτ.Θεσνίκη γύρω στο εικοσάλεπτο,τίποτε!!
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Αν και παραθερίζω εκεί κάθε καλοκαίρι, μ΄έκανες και ζήλεψα που δεν το απόλαυσα ποτέ τον τόπο χειμώνα, μέσα στην απόλυτη ησυχία.
Είμαι σίγουρη πως έκανες καλό τακτοποίημα σκέψεων με τέτοιο τοπίο ;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Νefeli,αυτό κυρίως ήθελα να μεταφέρω,πέραν της ομορφιάς των περιοχών που είναι δεδομένη,το πόσο διαφορετικές εικόνες μάς δίνουν,άλλη αίσθηση,άλλες εντυπώσεις κι έχουν σαφώς άλλη επίδραση στον ψυχισμό μας όταν τις επισκεφθούμε εκτός τουριστικής εποχής...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Μα είναι δυνατόν μία ρομαντική γυναίκα να μη νοιώθει έτσι; Σε καταλαβαίνω απόλυτα...σε παρόμοια τοπία νοιώθω και γω τόσο μαγεμένη που όταν το λέω σε άλλους-μη ρομαντικούς-με βλέπουν καλά καλά!Είναι τόσο ρηχοί που δυσκολεύονται να αντλήσουν χαρά, αγαλίαση και ευτυχία από τέτοια μικρά και καθημερινά πράγματα.Για μένα το σκηνικό που περιγράφεις θα αποτελούσε μία στιγμή ευτυχίας...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.878
Likes
26.709
Η ομορφια ειναι διπλα μας και εμεις πολλες φορες τρεχουμε μακρια να την βρουμε.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τι όμορφη ιστορία! Γέμισες το μυαλό μου εικόνες romantic woman! Μιας και μένω στο νότο δεν έχω επισκεφθεί ιδιαίτερα τη Βόρεια Ελλάδα και τις ομορφιές της όμως η διαδρομή σου ακούγεται μαγευτική!
 

kostinos

Member
Μηνύματα
25
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
περιήγηση
καστρο ρεντινας

ωραία η περιγραφή σου, εκει που έφτασες στο αγρόκτημα με τα αλογα την άλλη φορά θα πάς αριστερά θα περάσεις γέφυρα πάνω απο ποταμάκι προχωράς καμιά 200 μέτρα και φτάνεις καστρο. Η πόρτα είναι κλειδωμένη (σύνηθες για τα περισσότερα των μνημείων), αλλά σκαρφαλώνεις εύκολα και επισκέπτεσαι το κάστρο.
Παρεπιμπτόντως μήπως έχεις το βιβλίο "η μυστική ιστορία της Θεσσαλονίκης" του Χαραλάμπους ή μηπως γνωρίζεις κάποιον που το έχει?
Φιλικά
Κώστας
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ωραία η περιγραφή σου, εκει που έφτασες στο αγρόκτημα με τα αλογα την άλλη φορά θα πάς αριστερά θα περάσεις γέφυρα πάνω απο ποταμάκι προχωράς καμιά 200 μέτρα και φτάνεις καστρο. Η πόρτα είναι κλειδωμένη (σύνηθες για τα περισσότερα των μνημείων), αλλά σκαρφαλώνεις εύκολα και επισκέπτεσαι το κάστρο.
Παρεπιμπτόντως μήπως έχεις το βιβλίο "η μυστική ιστορία της Θεσσαλονίκης" του Χαραλάμπους ή μηπως γνωρίζεις κάποιον που το έχει?
Φιλικά
Κώστας
Κώστα σ ευχαριστώ πολύ!αλλά αν είναι να..σκαρφαλώνω φράχτες για να επισκεφθώ ένα κάστρο άσε καλύτερα:haha:,
το βιβλίο αυτό όχι δεν το έχω,είναι αυτό που αναφέρεται και σε ιστορίες με στοιχειωμένα σπίτια,"φαντάσματα"κλπ;;γιατί ένας γνωστός μου παλιά μου διάβασε ένα απόσμασμα-αληθινό γεγονός πολύ ανατριχιαστικό...
φαντάζομαι στα βιβλιοπωλεία το βρίσκεις έυκολα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.120
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom