Βραζιλία Rio de janeiro

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να σαι καλα βρε Αλμα μου χορτασα τους καταρρακτες απο τις θαυμασιες φωτο σου ..γιατι για να παω δεν το βλεπω. οι μερες μου ειναι λιγες ..θα μεινω 5 γεματες μερες ...ηταν πραγματικα εξαιρετικη η παρουσιαση σου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Να σαι καλα βρε Αλμα μου χορτασα τους καταρρακτες απο τις θαυμασιες φωτο σου ..γιατι για να παω δεν το βλεπω. οι μερες μου ειναι λιγες ..θα μεινω 5 γεματες μερες ...ηταν πραγματικα εξαιρετικη η παρουσιαση σου.

Να περάσεις τέλεια και για ότι δεν δεις μην ανησυχείς. Πάντα θα υπάρχουν λόγοι να επιστρέψεις Λατινική Αμερική.;)
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Διαβάζω για Ρίο ότι ούτε με κινητό δεν είναι ασφαλές να βγάζεις φωτογραφία, για μηχανή ούτε καν. Τόσα ακραία είναι τα πράγματα ή υπερβολές Αμερικάνων-ΔυτικοΕυρωπαίων;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Διαβάζω για Ρίο ότι ούτε με κινητό δεν είναι ασφαλές να βγάζεις φωτογραφία, για μηχανή ούτε καν. Τόσα ακραία είναι τα πράγματα ή υπερβολές Αμερικάνων-ΔυτικοΕυρωπαίων;
Σε κάποιες γειτονιές, ούτε με κινητό, όντως. Σε άλλες, κάνε ότι θες, με τα στανταρντ μέτρα που θα λάμβανες παντού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβάζω για Ρίο ότι ούτε με κινητό δεν είναι ασφαλές να βγάζεις φωτογραφία, για μηχανή ούτε καν. Τόσα ακραία είναι τα πράγματα ή υπερβολές Αμερικάνων-ΔυτικοΕυρωπαίων;
Μπορεί να συμβεί ότιδήποτε οπουδήποτε. Δεν είναι σαν την Κολομβία πχ που η καλή γειτονιά είνια καλή και η κακή είνια δράμα. Έχω δει μαχαίρωμα πάνω στην Κοπακαμπάνα μέρα μεσημέρι, στο πιο τουριστικό σημείο της πόλης, μπροστά σε ένα από τα καλύτερα πεντάστερα της πόλης. Λήστεψαν κάποιον Έλληνα σε άλλο σκηνικό μέσα σε πολυτελές εστιατόριο (με πιστόλι), πήγαμε στο τμήμα και μας έλεγαν οι αστυνομικοί πως έχουν 3-4 περιστατικά την ημέρα, στην πιο ακριβή γειτονιά του Ρίο.

Πρπφανώς και πας, προφανώς και αυτά συμβαίνουν στατιστικά σε λίγους, αλλά έτσι είναι η χώρα. Φίλος μου έλεγε στο Ρεσίφε πριν λίγες εβδομάδες πως δεν έχει ούτε ένα συνάδελφο στο πανεπιστήμιο που να μην έχει γίνει θύμα ένοπλης ληστείας. Ε, δεν είναι και η Βενεζουέλα, αλλά καλό είναι να ξέρεις πως μπρεί να συμβεί οτιδήποτε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά κι εμένα που έχω περάσει συνολικά 3 μέρες στο Ρϊο έχει τύχει να επιχειρήσουν να με ληστέψουν με όπλο εν μέση οδό στην Ipanema, αλλά ντάξει, αυτά είναι οι εξαιρέσεις, κι εν πάσει περιπτώσει για κάτι τέτοιο δεν κάνει διαφορά αν κραδαίνεις κινητό ή φωτογραφική....

Μίλαγα πρόσφατα με ένα αστυνομικό του Ρίο (επί εδάφους Βόρειας Κορέας μάλιστα...), και μου έλεγε ότι έχουν αφήσει το μικροέγκλημα (τύπου πορτοφολάδες αλλά και άλλες μικροληστείες) πρακτικά ανεξέλεγκτο, επειδή έχουν πολλά σοβαρά περιστατικά και λίγους ανθρώπους να τα αντιμετωπίσουν, και γενικώς τραβάνε ομαδική φρίκη (και έχουν και περιοριστική νομοθεσία έλεγε, αλλά αυτό το λένε όλοι οι αστυνομικοί του κόσμου οπότε δεν το παίρνω και πολύ σοβαρά).
Προσέχουμε στα τουριστικά αν δεν υπάρχει εμφανής παρουσία αστυνομίας.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Καλησπέρα σας
Σκεφτόμαστε σιγά σιγά να οργανώσουμε τις επόμενες διακοπές μας τον ερχόμενο Αύγουστο ,είναι λίγο μακριά αλλά πρέπει να κάνουμε τον προγραμματισμό μας,
Λέμε να επισκεφτούμε το Ριο ,η ερώτηση εκτός από πληροφορίες που να ψάξουμε να μείνουμε κτλ θέλω να ξέρω αν ο μήνας Αύγουστος είναι καλός γι αυτόν τον προορισμό !!
Ευχαριστώ
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Είχα μεινει 3μ Ιπανέμα (οπωσδήποτε να μείνεις εκεί, η Κόπακαμπάνα είναι β' κατά τη γνώμη μου) και 1μ Σάντα Τερέζα σε φανταστική βίλα. Τιμές αναλόγως, από φτηνά, street food έως πανάκριβα εστιατόρια, απ'όλα έχει ο μπαξές. Φτηνό είναι το uber και οι καϊπιρίνιες.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Είχα μεινει 3μ Ιπανέμα (οπωσδήποτε να μείνεις εκεί, η Κόπακαμπάνα είναι β' κατά τη γνώμη μου) και 1μ Σάντα Τερέζα σε φανταστική βίλα. Τιμές αναλόγως, από φτηνά, street food έως πανάκριβα εστιατόρια, απ'όλα έχει ο μπαξές. Φτηνό είναι το uber και οι καϊπιρίνιες.
Ωραία θα κάνω την έρευνα μου ..αν έχεις κάποιο άλλο sos πες μου..ευχαριστω !!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Στο άγαλμα του Ιησού γίνεται της πόπης, φοβερά είναι στο Pao de Acucar και ηλιοβασίλεμα στην Urca, φοβερή γειτονιά. Δε ξέρω και πόσες μέρες θα μείνετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.205
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom