Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Το έχεις κάνει το δρομολόγιο;
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Το συγκεκριμένο όχι, αλλά έχω κάνει διάφορα, Μιλάνο - Τορίνο, Μιλάνο - Γένοβα, διάφορα πιο τοπικά δρομολόγια..
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από 3ετή αποχή από τα ταξίδια στο εξωτερικό επανέρχομαι σιγά σιγά στη δικιά μου κανονικότητα και σχεδιάζω ταξιδάκι για Φλωρεντία την Πρωτοχρονιά (αν δεν έχουμε κάποια αρνητική εξέλιξη με την πανδημία). Ψάχνω να κάνω τη διαδρομή Ρώμη Φλωρεντία με τρένο. Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος (site, τιμές, παροχές... οτιδήποτε);
2 ώρες με το γρήγορο (έγραφε και την ταχύτητα 245χλμ!) από Roma Termini μέχρι τον κεντρικό της Φλωρεντίας, το είχαμε κανει μονοήμερη περίοδο Χριστουγέννων. Αρκετές ώρες για να πιείτε καφέ, να πάτε βόλτα στην Ponte Vechio και να επιστρέψετε προς το βραδάκι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από 3ετή αποχή από τα ταξίδια στο εξωτερικό επανέρχομαι σιγά σιγά στη δικιά μου κανονικότητα και σχεδιάζω ταξιδάκι για Φλωρεντία την Πρωτοχρονιά (αν δεν έχουμε κάποια αρνητική εξέλιξη με την πανδημία). Ψάχνω να κάνω τη διαδρομή Ρώμη Φλωρεντία με τρένο. Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος (site, τιμές, παροχές... οτιδήποτε);
Εκτός από το γρήγορο της trenitalia, υπάρχει και το italotreno.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από 3ετή αποχή από τα ταξίδια στο εξωτερικό επανέρχομαι σιγά σιγά στη δικιά μου κανονικότητα και σχεδιάζω ταξιδάκι για Φλωρεντία την Πρωτοχρονιά (αν δεν έχουμε κάποια αρνητική εξέλιξη με την πανδημία). Ψάχνω να κάνω τη διαδρομή Ρώμη Φλωρεντία με τρένο. Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος (site, τιμές, παροχές... οτιδήποτε);
Εαν θελεις λεωφορειο κοιτα εδω https://global.flixbus.com/
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Καλησπέρα τέλος Απριλίου θα πάμε οικογενειακώς ένα 4 ήμερο Ρώμη και σκέφτομαι να πάμε μια μονοήμερη εκδρομή στην Φλωρεντία.Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την μετακίνηση( τρένο, λεωφορείο,τιμές ...) Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα τέλος Απριλίου θα πάμε οικογενειακώς ένα 4 ήμερο Ρώμη και σκέφτομαι να πάμε μια μονοήμερη εκδρομή στην Φλωρεντία.Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την μετακίνηση( τρένο, λεωφορείο,τιμές ...) Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα .. με τρένο θα σας βγει καπου στα 45 ευρω πηγαινε ελα, 1ωρα και 37 λεπτα η διαδρομη..
με λεωφορειο καπου στα 20 πηγαινε ελα, αλλα 3μιση ωρες η καθε διαδρομή , και δεν αφηνει και σε κεντρικο σημειο.. πρεπει να το κοιτάτε ομως γιατι αλλαζουν οι τιμές..
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Σε ευχαριστώ πολύ...τα 45€ είναι για το ένα άτομο η τιμή; Ή και για τους 4; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο link;
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Έχει τόσα μέρη να δεις στη Ρώμη , να περπατήσεις ,να δοκιμάσεις καφέ , γλυκό, φαγητό ,ζωντανό υπαίθριο μουσείο η πόλη !Εγώ θα πρότεινα να μείνεις στη Ρώμη , 4 μέρες είναι λίγες να χάσεις και μία μέρα ,Φλωρεντία τι να πρωτοδεις ούτε Γκαλερί Ουφίτζι δε προλαβαίνεις .Τζάμπα ο κόπος!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Σε ευχαριστώ πολύ...τα 45€ είναι για το ένα άτομο η τιμή; Ή και για τους 4; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο link;
το ατομο.. στο google αν ψαξεις θα το βρεις, αλλα σου επισυνάπτω ενα που κοιταω εγω..
Trainline | Search, Compare & Buy Cheap Train & Bus Tickets

Κατά τα άλλα, ισχύουν αυτά που είπε ο/η @dammys .. ουτε σε 3 μερες δεν βλεπεις την Ρωμη, αλλα ουτε σε μια μερα (με 4-7 ωρες ταλαιπωρια σε τρενα-λεωφορεία) δεν βλέπεις την πανέμορφη Φλωρεντία..
Πηγαίντε Τίβολι που ειναι πολυ ωραίο μέρος αν θελετε μια μονοήμερη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom