Ρωσία Ρωσία

vassia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα!! Διαβάζω εδώ και πολύ καιρό τις ταξιδιωτικές ιστορίες του site και τώρα νομίζω πως ήρθε η ώρα να γραφτώ.. Μέχρι στιγμής όσα ταξίδια έχουμε κάνει στο εξωτερικό (όλα ήταν στην Ευρώπη) τα κάναμε μόνη μας, χωρίς δηλαδή ταξιδιωτικό πρακτορείο. Τα ψάχναμε όλα από νωρίς αεροπορικά, ξενοδοχεία αγοράζαμε οδηγούς κλπ. Φέτος, όμως, σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι στη Ρωσία και είμαστε σε δίλημμα να πάμε με γκρουπ ή μόνοι μας; Να πάμε μόνο σε μία πόλη Μόσχα ή Αγία Πετρούπολη ή και στις δύο; Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν θετικά και αρνητικά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς τη γνώμη και τις προτάσεις σας!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εξαρταται απο το ποσες μερες διαθετετε.Το συγκεκριμενο ταξιδι το ειχαμε κανει 3 φιλοι το 2005 χωρις γκρουπ.ΟΚ,αγγλικα δεν πολυμιλουσαν αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειχαμε προβληματα.Απο 4 μερες σε καθε πολη ειναι μια χαρα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
4 μερες στη Μοσχα ειναι λιγες . Οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες . 5 γεματες ειναι μια χαρα
 

vassia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Σκεφτόμαστε να πάμε το Πάσχα, είναι νωρίς ακόμα, αλλά για τα αεροπορικά, visa κλπ... καταλαβαίνετε! Λόγω δουλειάς μπορούμε να πάμε μέσα στο στο Πάσχα 7-10 μέρες. Συνήθως στην Ευρώπη πηγαίνουμε 7-8 μέρες σε μία πόλη, έτσι έλεγα μήπως πηγαίναμε Μόσχα για 1 εβδομάδα. Αυτό που σκεφτόμαστε είναι, αφού θα πάμε μέχρι εκεί θα ναι πιο εύκολο να πάμε και Αγία Πετρούπολη, από το να κανονίσουμε άλλο ταξίδι από την αρχή μόνο για εκεί. Μπέρδεμα...:confused:
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Ενα βασικο κριτηριο ειναι το τι θελει να δει ο καθενας παιδια.... Π.χ. εγω που πηγα Μοσχα το καλοκαιρι για 7 μερες γεματες ηθελα 2-3 ακομα..... Και μιλαμε οτι ριξαμε ΠΟΛΥ περπατημα. Απλα ειδαμε αξιοθεατα που δεν ξερω αν τα βαζει σε προτεραιοτητα ο καθενας δεδομενου και των μεγαλων αποστασεων π.χ. Μουσειο των Κοσμοναυτων
 

vassia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ενα βασικο κριτηριο ειναι το τι θελει να δει ο καθενας παιδια.... Π.χ. εγω που πηγα Μοσχα το καλοκαιρι για 7 μερες γεματες ηθελα 2-3 ακομα..... Και μιλαμε οτι ριξαμε ΠΟΛΥ περπατημα. Απλα ειδαμε αξιοθεατα που δεν ξερω αν τα βαζει σε προτεραιοτητα ο καθενας δεδομενου και των μεγαλων αποστασεων π.χ. Μουσειο των Κοσμοναυτων
Ευχαριστώ Varg83 για την απάντηση. Αλήθεια καλοκαίρι στη Ρωσία πώς είναι; Εγώ σκεφτόμουν για Πάσχα αλλά και για καλοκαίρι που θα ναι πιο χαλαρά από άποψη δουλειάς, μου φαίνεται καλή ιδέα....
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Οχι να το παινευτω αλλα την κατεχω καλα τη Μοσχα, χαχα!!!

Για το αν θα προλαβεις να πας και Αγια Πετρουπολη το ξαναλεω, αν θες γρηγορο ταξιδι ή οχι. Για μενα π.χ. στο Ερμιταζ αξιζει να περασεις σχεδον μια μερα!!
Το καλοκαιρι τωρα η Μοσχα ειναι πιο ζεστη απο το Πασχα (προφανως) και ο καιρος ομως εχει σκαμπανεβασματα. Υπαρχει πολυς κοσμος (εσωτερικος τουρισμος κυριως εκτος απο Κινεζο-Ιαπωνες που ειναι παντου!!).
Τα αξιοθεατα ειναι παρα πολλα. Πες μου αν θες βοηθεια σε κατι.

ΑΑΑΑΑ και δεν το συζηταω..... ΝΑ ΠΑΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.
 
Last edited by a moderator:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
600 ευρώ για 10 μέρες Μόσχα(στην τιμή συμπεριλαμβάνονται αεροπορικά,διαμονή στις εστίες ενός πανεπιστημίου-που απ'ότι κατάλαβα είναι περιζήτητες- και κάτι μαθήματα στο Ρωσικό πανεπιστήμιο) τον Ιούλιο είναι καλά;
Κάνω Ρώσικα στο δήμο Θεσσαλονίκης και μας πρότειναν αυτό το πακέτο από γνωστό ταξιδιωτικό γραφείο της πόλης(το οποίο όπως θα μαντέψατε σπονσοράρει το όλο εγχείρημα).Δεν ήταν στα άμεσα σχεδιά μου να πάω Ρωσία,απλά βλέπω πχ ότι άμα τα κλείσω μόνη μου βγαίνουν ξενοδοχεία+αεροπορικά,όλα μαζί πάνω από 800 και σκέφτομαι αν είναι τόσο καλή πια προσφορά!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπορείς να κάνεις αναζήτηση για μαθήματα ρωσικών σε καλοκαιρινά courses σε πολλές πόλεις της Ρωσίας. Το κόστος ποικίλει. Σε 10 μέρες δεν ξέρω τι πρωτοπρολαβαίνετε να κάνετε. Το μίνιμουμ είναι 2 εβδομάδες συνήθως με 20 ώρες τη βδομάδα.
Αν το ενδιαφέρον σου είναι αμιγώς να εξασκήσεις τη γλώσσα, τότε τα φθηνότερα μαθήματα ρωσικών (ιδιαίτερα παρακαλώ) έναντι 6$ την ώρα (!) γίνονται στο London School of Bishkek… στο Κιργιστάν
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Κάνω εδώ ταχύρρυθμα μαθήματα και απλά μας είπαν το πακέτο και σκέφτηκα αν αξίζει.Δεν είναι προτεραιότητά μου η γλώσσα.Θα έχουμε μας είπαν 3 ώρες/μέρα κυρίως για να δούμε πώς θα γίνονται τα μαθήματα εκεί.
Απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει γενικά το πακέτο για το ταξίδι,δηλαδή για διαμονή και αεροπορικά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
очень хорошо!
Να ελέγξεις το πακέτο τι ακριβώς περιλαμβάνει (φόρους αεροδρομίου, στέγη και μαθήματα σε ποιό εκπαιδευτικό ίδρυμα). Η τιμή δεν είναι άσχημη δεδομένου ότι τον Ιούλιο η τιμή του αεροπορικού εκτινάσεται
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
спасибо:):)

κάτι τελευταίο
очень хорошо!
τον Ιούλιο η τιμή του αεροπορικού εκτινάσεται
η ίδια τιμή για Οκτώβρη ή Νοέμβρη πχ θα ήταν καλή;
ρωτάω επειδή όπως είπα και πριν,δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου η Ρωσία,ειδικά για καλοκαίρι,θα προτιμούσα να δώσω (τα λιγότερα από τα μισά) λεφτά μου σε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος και γενικά Ρωσσία έχω σκοπό να πάω όταν τύχει,φθινόπωρο ή άνοιξη
απλά αν ήταν τέτοια ευκαιρία πια,έλεγα να προσπαθούσα να το κλείσω;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom