Ρωσία Ρωσία

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου

Αγία Πετρούπολη και Μόσχα, Ρωσία

Τα αρχικά σχέδια ήταν για ένα πολύ πιο περιπετειώδες ταξίδι με τον υπερσιβηρικό σιδηρόδρομο, καταλήγοντας στη Μογγολία και στη Κίνα! Δυστυχώς δεν υπήρχε δυνατότητα για ταξίδι 3 εβδομάδων (τόσο θα χρειαζόμασταν με σχετικά σφιχτό πρόγραμμα), οπότε αρκεστήκαμε σε μια βόλτα μιας εβδομάδας στις δύο μεγαλύτερες πόλεις της Ρωσίας, τη Μόσχα και την Αγία Πετρούπολη. Άλλωστε είχαμε μάθει και λίγο τη ρώσικη γλώσσα, κάτι που τελικά μας βοήθησε αρκετά στη συνεννόηση. Τα διαδικαστικά για να ταξιδέψει κάποιος στη Ρωσία δεν είναι απλή υπόθεση. Χρειάζεται ταξιδιωτική βίζα, για την έκδοση της οποίας απαιτείται πρόσκληση από κάποιο επίσημο ταξιδιωτικό πρακτορείο στη Ρωσία. Πρακτικά, επειδή κανείς δε θέλει να δεσμευτεί με ένα οργανωμένο πρόγραμμα ενός τοπικού πρακτορείου, υπάρχουν websites στο internet που φροντίζουν να σου εκδώσουν μια τέτοια πρόσκληση με μια εικονική κράτηση σε κάποιο ξενοδοχείο. Η αποστολή της πρόσκλησης έγινε με email και την προσκόμισα στο ρώσικο προξενείο μαζί με μερικά ακόμη έγγραφα. Τα κατέθεσα και σε μερικές μέρες πέρασα για να παραλάβω το διαβατήριό μου με τη βίζα. Όλη αυτή η διαδικασία σε κάνει να αισθάνεσαι ότι θα επισκεφθείς κρυφά και μυστικά μέρη. Το τελικό πλάνο του ταξιδιού περιελάμβανε πτήση προς Αγία Πετρούπολη μέσω Μόσχας, επιστροφή στη Μόσχα με τρένο και ξανά πτήση προς Αθήνα. Κλείσαμε εισιτήρια με τις ρώσικες αερογραμμές, βρήκαμε ανθρώπους να μας φιλοξενήσουν (couchsurfing) και περιμέναμε εναγωνίως το ταξίδι.

Η πρώτη μέρα ήταν μια πραγματική οδύσσεια και ταλαιπωρία μέχρι να καταλήξουμε στην Αγ. Πετρούπολη. Λόγω των δικών μου ξεχωριστών εισιτηρίων για τις δύο πτήσεις, έπρεπε να παραλάβω τη δική μου αποσκευή από το αεροδρόμιο της Μόσχας. Αυτό όμως σήμαινε να περάσουμε από το immigration control. Δε μπορούσαμε να φανταστούμε πόση ώρα αναμονής θα σήμαινε αυτό. Η ουρά προχωρούσε με πολύ αργούς ρυθμούς, καθώς οι τελωνειακοί ρώσοι υπάλληλοι έκαναν αργά αργά και σχολαστικά τον έλεγχο των διαβατηρίων. Είχαμε ήδη μια μικρή καθυστέρηση και όλα έδειχναν ότι δε θα προλαβαίναμε να πάμε στο διπλανό terminal που ήταν η επόμενη πτήση μας. Αφού περάσαμε τον έλεγχο, τρέξαμε να πάρουμε τις αποσκευές, αλλά η αποσκευή του φίλου μου δεν ερχόταν. Προσπαθούσαμε να ρωτήσουμε κάποιους υπαλλήλους, καθώς είχαμε ελάχιστα χρονικά περιθώρια για να προλάβουμε την επόμενη πτήση. Τα ρώσικα μας δεν ήταν και τόσο καλά και δεν ήμασταν σίγουροι τι ακριβώς μας λένε. Αγγλικά δε μιλούσε κανείς. Το μόνο που καταλάβαμε ήταν ότι δε θα πετούσαμε για Αγ. Πετρούπολη με την προγραμματισμένη πτήση μας. Μάλλον ακυρώθηκε, ή απλώς προσπαθούσαν να μας πουν ότι δεν προλαβαίνουμε. Εν τω μεταξύ πηγαινοερχόμασταν από το γκισέ πληροφοριών στον ιμάντα αποσκευών για να βρούμε τη χαμένη αποσκευή. Τελικά μια ευγενική υπάλληλος μας βοήθησε, βρήκαμε την αποσκευή και μας οδήγησε στο γραφείο της εταιρείας για να κανονίσουμε την επόμενη πτήση μας. Ευτυχώς μας έβαλαν στην επόμενη πτήση μετά από αρκετή ώρα αναζήτησης στα τερματικά τους. Με ένα εσωτερικό λεωφορείο μεταφερθήκαμε στο άλλο terminal για τις τοπικές πτήσεις, όπου η ατμόσφαιρα είχε πολύ πιο έντονο το σοβιετικό στοιχείο. Φθάσαμε στην πύλη αναχώρησής μας, χωρίς καμία ενημερωτική ταμπέλα. Κάθε φορά που μαζευόταν κόσμος για να περάσει, πηγαίναμε και μεις, αλλά οι ελεγκτές μας έλεγαν "όχι ακόμη, αργότερα". Η ώρα περνούσε, κόντευε να φθάσει μεσάνυχτα και εμείς περιμέναμε σε έναν υποτυπώδες χώρο αναμονής, χωρίς να ξέρουμε τίποτα. Τελικά ήρθε η στιγμή που επιβιβαστήκαμε και εμείς. Το αεροπλάνο αντί για Boeing που ήταν στην κανονική μας πτήση, ήταν ένα Tupolev και μάλιστα ο λόγος της νέας καθυστέρησης ήταν κάποια τεχνικά προβλήματα. Ήμουν αρκετά κουρασμένος για να ανησυχήσω και πολύ γρήγορα αποκοιμήθηκα στο αεροπλάνο, παρατηρώντας ότι οι χειραποσκευές πάνω από τα καθίσματα ήταν ελεύθερες να πέσουν με το πρώτο τράνταγμα ή κλίση. Περίπου 2 τα ξημερώματα φθάσαμε στον προορισμό μας. Είχαμε όμως ένα πρόβλημα. Τέτοια ώρα πώς θα πηγαίναμε στο κέντρο της πόλης. Ρωτήσαμε και μάθαμε για ένα νυχτερινό λεωφορείο, όμως και εδώ υπήρχε πρόβλημα, το επόμενο έφευγε σε 2 ώρες! Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τις γέφυρες της πόλης που ανοίγουν το βράδυ, κατά τις λευκές νύχτες στην Αγ. Πετρούπολη. Λευκές νύχτες. Πράγματι, αν και τόσο αργά ο ουρανός δεν ήταν εντελώς σκοτεινός, σα να είχε δύσει ο ήλιος πριν λίγη ώρα. Τελικά η μόνη μας επιλογή ήταν ένα (πανάκριβο) ταξί και αναζήτηση του διαμερίσματος που θα μέναμε. Κάπου εκεί τέλειωνε η πιο κουραστική μέρα και άρχιζε η γνωριμία με μια πιο καλή πλευρά της ρώσικης κουλτούρας.

Η συνέχεια ακολουθεί. Όλο το κείμενό μου εδώ:
http://www.periplanisi.com/travel/world/russia.html
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ρωσία!!! Σούπερ! Τέλεια! Απίθανα!! :clap:

Προσκυνώ ταπεινά ipanag
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ipanag, μας έφτιαξες. Αυτή η περίφημη λίστα επόμενων προορισμών αναπροσαρμοζέται με την ταχύτητα του φωτός. Λάθος, με την ταχύτητα καταγραφής ταξιδιωτικών ιστοριών.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_applause.gif
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_applause.gif
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_applause.gif
καταπληκτικοs :D!
Επειδη η δικη μου λιστα δεν αλλαζει , χαιρομαι που θα με ταξιδεψει το αρθρο σου μεχρι τη Ρωσια!!
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
Το αρθρο δεν το διαβασα ολο αλλα ενα ταξιδι στην Ρωσια αξιζει,ρωτα και μενα που την επισκευτηκα 5 φορες και μια πολυ ωραια εμπειρια ειναι να ταξιδευεις με τρενο μεσα στην χωρα,την μεγαλυτερη διαδρομη που εκανα ηταν 23 ωρες και ηταν πολυ ευχαριστες.Τον υπερσιβηρικο Μοσχα-βλαδιβοστοκ θελω να τον κανω οπως και δηποτε,αλλωστε με περιμενουν φιλοι στην Σιβηρια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραίος.
Κανε το ταξίδι και πες μας εμπειρίες.
Αλλωστε κι αυτό ειναι στο top 10
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Tip: Αν πάτε Αγία Πετρούπολη και επιλέξετε(όπως έκανα εγώ) τρένο με βάση το onboard wifi, ΜΗΝ το δοκιμάσετε, ΔΕΝ υπάρχει wifi όπως το διαφήμιζαν στο site, παρόλ`αυτά το τρένο είναι καλό, εκτός απο την ταχύτητά του που κυμαινόταν απο 125-195km, απαράδεκτο.
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
Εγω που εκανα την διαδρομη με τρενο Μοσχα-Αγ.πετρουπολη μια χαρα μου φανηκε και το τρενο πηγαινε κανονικα
 

takisb

New Member
Μηνύματα
3
Likes
16
Αγία Πετρούπολη και Μόσχα, Ρωσία
Τα διαδικαστικά για να ταξιδέψει κάποιος στη Ρωσία δεν είναι απλή υπόθεση. Χρειάζεται ταξιδιωτική βίζα, για την έκδοση της οποίας απαιτείται πρόσκληση από κάποιο επίσημο ταξιδιωτικό πρακτορείο στη Ρωσία. Πρακτικά, επειδή κανείς δε θέλει να δεσμευτεί με ένα οργανωμένο πρόγραμμα ενός τοπικού πρακτορείου, υπάρχουν websites στο internet που φροντίζουν να σου εκδώσουν μια τέτοια πρόσκληση με μια εικονική κράτηση σε κάποιο ξενοδοχείο. Η αποστολή της πρόσκλησης έγινε με email και την προσκόμισα στο ρώσικο προξενείο μαζί με μερικά ακόμη έγγραφα.
Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες καθώς σκέφτομαι να το κάνω το ταξίδι προς τα βόρεια!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες καθώς σκέφτομαι να το κάνω το ταξίδι προς τα βόρεια!
Αν θες κάτι συγκεκριμένο ρώτα
Για την "πρόσκληση" εγώ χρησιμοποίησα αυτό:
http://www.realrussia.co.uk/visa/visa_support2.asp
Υπάρχουν πολλά sites που παρέχουν τέτοια υπηρεσία.

Registration εκεί δεν έκανα (έμενα σε σπιτι, αν μείνεις σε ξενοδοχείο το κάνουν αυτοί), αλλά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
 

vasilis mou

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
πραγα για χριστουγεννα !
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
τελικα εισαι ο δευτερος .. που περιγραφει την αγια πετρουπολη ως υπερτιμημενη ελπιζω να αποκτησω συντομα προσωπικη αποψη..
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
ξερετε καποιο πρακτοριο για μοσχα-πετρουπολη καλο να μην μπλεξω λεω να παω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom