Ρώμη - Ιαματικές πηγές & λουτρα

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Καλησπέρα!

Είμαι φυσικοθεραπεύτρια, και ενδιαφέρομαι για τον τομέα της υδροθεραπείας. Εν'όψη λοιπόν ενος μικρού ταξιδιού (9-14/11) στη Ρώμη, και μια που έχω ακούσει ότι η Ρώμη έχει μεγάλη ιστορία, όσο αφορά τις ιαματικές πηγές και τα λουτρά, θα με ενδιέφερε πολύ να επισκεφτώ κάποιο τέτοιο μέρος, αν υπάρχει..
Από μία σύντομη αναζήτηση στο διαδύκτιο, και προς μεγάλη μου έκπληξη, δεν βρήκα κάποιο τέτοιο μέρος. Βρήκα βέβαια κάποια σύγχρονα spa, αλλά όχι αυτό που περίμενα, (όπως για παράδειγμα στην Ελλάδα είναι τα λουτρά του Πόζαρ, του Αγκίστρου κτλ..).

Ξέρει κανένας βρε παιδιά κάποιο τέτοιο μέρος στη Ρώμη;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα!

Είμαι φυσικοθεραπεύτρια, και ενδιαφέρομαι για τον τομέα της υδροθεραπείας. Εν'όψη λοιπόν ενος μικρού ταξιδιού (9-14/11) στη Ρώμη, και μια που έχω ακούσει ότι η Ρώμη έχει μεγάλη ιστορία, όσο αφορά τις ιαματικές πηγές και τα λουτρά, θα με ενδιέφερε πολύ να επισκεφτώ κάποιο τέτοιο μέρος, αν υπάρχει..
Από μία σύντομη αναζήτηση στο διαδύκτιο, και προς μεγάλη μου έκπληξη, δεν βρήκα κάποιο τέτοιο μέρος. Βρήκα βέβαια κάποια σύγχρονα spa, αλλά όχι αυτό που περίμενα, (όπως για παράδειγμα στην Ελλάδα είναι τα λουτρά του Πόζαρ, του Αγκίστρου κτλ..).
Ξέρει κανένας βρε παιδιά κάποιο τέτοιο μέρος στη Ρώμη;
ιταλικά μιλάς? όρεξη να χεις να ψάχνεις..
Terme di Roma - Acque Albule - Tivoli Terme (Roma). Terme benessere lazio, spa benessere, terme lazio, terme vicino roma, terme in italia
www.lazioterme.it - Benessere Termale - Provincia Di Roma - Dettagli
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όχι, δυστυχώς δεν μιλάω Ιταλικά..:(
ε κάνε την αναζήτησή σου λίγο καλύτερα στα αγγλικά τότε. υπάρχουν δεκάδες σαιτ. λυπάμαι δεν έχω πάει προσωπικά πάντως.
Relaxing at the Thermal Springs - Rome Central - Companion Guide for visitors and residents
Tour of Tivoli: sulphur springs and thermal baths, Hadrian's Villa Adriana tour Villa d'este, Day trip from Rome
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
ε κάνε την αναζήτησή σου λίγο καλύτερα στα αγγλικά τότε. υπάρχουν δεκάδες σαιτ. λυπάμαι δεν έχω πάει προσωπικά πάντως.
Relaxing at the Thermal Springs - Rome Central - Companion Guide for visitors and residents
Tour of Tivoli: sulphur springs and thermal baths, Hadrian's Villa Adriana tour Villa d'este, Day trip from Rome
Ευχαριστώ πολύ!
Αν βρώ κάτι, θα το παραθέσω εδώ..
Samion, επειδή έχω καταλάβει ότι ξέρεις καλά την πόλη, ρίξε μια ματιά αν θέλεις και στο άλλο μου θεματάκι (με το αερόστατο..)..:roll::roll:
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Το Τίβολι, απ' ότι είδα, είναι στις προποδες βουνών και είναι γνωστό για τα νερά και τους κατταράκτες. Έχει όμως θερμές πηγές-ιαματικά λουτρα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Τίβολι, απ' ότι είδα, είναι στις προποδες βουνών και είναι γνωστό για τα νερά και τους κατταράκτες. Έχει όμως θερμές πηγές-ιαματικά λουτρα;
έχει. δες τα λινκ του ποστ ν.4
 

mar1anta

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη..
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
έχει. δες τα λινκ του ποστ ν.4
Ανεξάρτητα όμως από αυτό, φαίνεται να είναι υπέροχη περιοχή.. Και πρέπει να είναι και κοντά σχετικά στη Ρώμη.
Άλλη μια πόλη κατάλληλη για μονοήμερη..;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom