1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιταλία Ρώμη - Καλύτερη περιοχή για διαμονή - Προτάσεις οικονομικού ξενοδοχείου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος aggelikh_xr, στις 26 Σεπτεμβρίου 2010.

1. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    1. Δε νομιζω...
    2. Οχι. Η πιο κοντινη σταση ειναι Spagna.
    Εγω θα στο προτεινα. Δεν μου αρεσουν τα φθηνα καταλυματα περιξ των μνημειων. Πολυ φασαρια κ τουριστιλα. Η βια Βενετο κ ειδικα εκει που έκλεισες μου αρεσει. Αξεπεραστη η βραδυνη βολτα στη βια με εσανς 60's..Με κυλιομενες σε λιγα λεπτα με 0 κουραση εισαι piazza di Spagna κ αντιστροφως φυσικα.
    Στην περιοχη σου αχαστο το come il latte. Πολυ καλο το primi e veloci για γευμα κ piccolo Abruzzo, ai fienaroli για δειπνο.

sinefoula, taxidiara and hlhjac like this.
  2. ElinakiK

ElinakiK Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βένετο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Χαβάη
    Συμφωνώ και να προσθέσω καπουτσίνο στο Harry's bar με αέρα άλλης εποχής.
    Ακριβώς η piazza di spagna υπογείως είναι ούτε 5'. Κάθε φορά στη Ρώμη με αυτόν τον τρόπο πάω για καφέ στο Harry's bar και βόλτα στη via Veneto.
    Καλά να περάσεις!

sinefoula likes this.
  3. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Επειδή η @sinefoula ταξιδεύει μόνη το υπογειως για να βγαίνει από την πίσω πλευρά στην πιάτσα Ντι Σπάνια δεν το είχα καν στο μυαλό μου ...Τουλάχιστον για ώρες αιχμής δεν θα έχει πρόβλημα βεβαια, αλλά για αργά βράδυ δεν θα το προτεινα... Επίσης η βία Βενετο είναι γεματη υπουργεία και πρεσβείες και με τόσα που γίνονται δεν θα ήθελα να είμαι κοντά..

sinefoula likes this.
  4. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Neverland
    Αν σκεφτομαστε ετσι, ουτε στην Αθηνα θα κυκλοφορουμε που το κεντρο ειναι γεματο πρεσβειες και υπουργεια. Ας μη δημιουργουμε φοβιες χωρις λογο.

katkats, sinefoula and Samion like this.
  5. ElinakiK

ElinakiK Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βένετο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Χαβάη
    Υπογείως είναι μέσω του σταθμού μετρό της piazza di spagna. Εγώ οσες φορές πήγα δεν αισθάνθηκα φόβο και ανασφάλεια. Βέβαια όντως δεν ήμουν ποτέ μόνη..
    Όντως είναι η αμερικάνικη πρεσβεία πιο χαμηλά αλλά επίσης και τα πιο χλιδάτα 5αστερα ξενοδοχεία της Ρώμης..

vagar78 and sinefoula like this.
  6. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    Μα γι αυτο το λογο εξαλλου ειναι απο τις ασφαλεστερες περιοχες. Καμερες κ βαριά αστυνομευση παντου. Κανενας κινδυνος.
    Οι κυλιομενες ειναι φωτισμενες κ καμερες παντου. Ως το ωραριο μετρο κανενα προβλημα απολυτως.
    Οι μικροκλοπες δεν γινονται εκει...

sinefoula and paefstra like this.
  7. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Ο πιο κυριλέ δρόμος της πόλης είναι όπως τα έγραψες χαμος από υπουργεία χλιδατα ξενοδοχεία ...Είναι θυμαμαι και η πρεσβεία της Ουρουγουάης ψηλά είναι και η Αμερικανική χαμηλα...

ElinakiK and sinefoula like this.
  8. sinefoula

sinefoula Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γαλλία,Ισπανία,Πορτογαλία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
    Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ,μια ερωτηση ακομα,θα χρειαστει να βγαλω εισητηριο απεριοριστων διαδρομων λογικα για 3 μερες,εχει κιοσκι μεσα στο αεροδρομιο;ή εκτος αεροδρομιου;ενα πολυ ενδιαφερον που εχω βρει ειναι αυτο γραφει πολλες πληροφοριες αν βοηθα κανεναν.........https://www.rome2rio.com/ αλλα κι αυτο δεν γραφει απο που θα αγορασω εισητηρια,ή καρτα για 3 μερες[email protected] δε βγαινω μονη το βραδυ,ειδικα οταν ταξιδευω σολο...........που να παω;ουτε Βουδαπέστη πηγα καπου,ουτε μπεργκαμο,ουτε ολλανδια,ουτε παρισι λογω γεγονοτων.........σε γενικες γραμμες ολη μερα περπαταω,βλεπω μνημεια,φωτογραφιζω και πεφτω ξερη νωρις.......και παλι σ ευχαριστω. οπως και ολα τα παιδια εδω.

vagar78 likes this.
  9. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Αυτή η ερώτηση είναι εκτός θεματος εδώ. Διάβασε όμως από αυτό το μήνυμα και κάτω https://www.travelstories.gr/commun...ώμης-και-αντίστροφα.30110/page-35#post-723253

10. ayreonliv

ayreonliv Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΙΤΑΛΙΑ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΜΕΞΙΚΟ
    Καλησπέρα,
    17 με 21 Μαρτιου έχω κλείσει εισιτήρια για Ρώμη. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει μείνει κανείς στο ξενοδοχείο Argentina κοντά στο termini. Ως περιοχή ειναι καλη; Αν έχετε να μου προτείνετε και κάτι άλλο;...

11. Thanos92

Thanos92 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μπρατισλάβα - Πράγα
    Αμα διαβάσεις πίσω θα δεις τι λένε για την περιοχή. Δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Άλλοι την προτιμούν και άλλοι όχι. Κάτι σαν ομόνοια και πάει λέγοντας. Εμείς όταν περάσαμε δεν είδαμε κάτι κακό απλά δεν θα την επιλέγαμε. Δεν μπορεί κανείς να σου προτείνει κάτι όταν δεν λες μέχρι πόσα λεφτά θες.

12. ayreonliv

ayreonliv Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΙΤΑΛΙΑ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΜΕΞΙΚΟ
    Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο μου το δίνει 300 ευρώ για 4 νύχτες... σε αυτά τα λεφτά περιποπ ψάχνω...