Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
καμμία αντίρρηση. κι εμένα ο αγαπημενος μου τρόπος μετακίνησης στη Ρώμη είναι το ταξί αλλά δεν το προτείνω κιόλας.
η περιοχή που είπες είναι πολύ καλή, δεν είπα το αντίθετο, απλά δεν είναι καν 2' με τα πόδια από μετρό. οι περιοχές που πρότεινα είναι ιδανικές από άποψη συγκοινωνιών για κάποιον που ψάχνει κατι οικονομικό και πάει 1η φορά στη Ρώμη όπως αφορά το θέμα που γράφουμε. άσχετα αν ήδη έκλεισε..
Απ την άλλη όμως είναι καλή τοποθεσία για κάποιον που πάει πρώτη φορά στη Ρώμη, μιας και τα βασικά μνημεία στο κέντρο μπορεί να τα γυρίσει με τα πόδια, να βγεί να διασκεδάσει το βράδυ την ώρα που θα έχει κλείσει το μετρό και να επιστρέψει στο ξενοδοχείο με τα πόδια χωρίς να χρειαστεί να πάρει ταξί...Αν μια φορά χρειαστεί να πάρει μετρό ,θα περπατήσει και λίγο παραπάνω...Δεν έγινε και τίποτα...
Εκτός αν μιλάμε για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας...γκούχου γκούχου...:bleh:
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Απ την άλλη όμως είναι καλή τοποθεσία για κάποιον που πάει πρώτη φορά στη Ρώμη, μιας και τα βασικά μνημεία στο κέντρο μπορεί να τα γυρίσει με τα πόδια, να βγεί να διασκεδάσει το βράδυ την ώρα που θα έχει κλείσει το μετρό και να επιστρέψει στο ξενοδοχείο με τα πόδια χωρίς να χρειαστεί να πάρει ταξί...Αν μια φορά χρειαστεί να πάρει μετρό ,θα περπατήσει και λίγο παραπάνω...Δεν έγινε και τίποτα...
Εκτός αν μιλάμε για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας...γκούχου γκούχου...:bleh:
ισως ο samion χρειαστεί το μετρο:haha:, εγω αντέχω ακόμη το περπάτημα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απ την άλλη όμως είναι καλή τοποθεσία για κάποιον που πάει πρώτη φορά στη Ρώμη, μιας και τα βασικά μνημεία στο κέντρο μπορεί να τα γυρίσει με τα πόδια, να βγεί να διασκεδάσει το βράδυ την ώρα που θα έχει κλείσει το μετρό και να επιστρέψει στο ξενοδοχείο με τα πόδια χωρίς να χρειαστεί να πάρει ταξί...Αν μια φορά χρειαστεί να πάρει μετρό ,θα περπατήσει και λίγο παραπάνω...Δεν έγινε και τίποτα...
Εκτός αν μιλάμε για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας...γκούχου γκούχου...:bleh:
ενδιαφέρουσα η οπτική σου γωνία..εγώ δεν είχα στο μυαλό μου καθολου τη νύχτα. σαν nightlife-expert εδωσες μια άλλη γνωμη. δεν συνδυάζονται τα 2? νύχτα κ μετρό? γίνεται κι αυτό.
πάντως η καλύτερη περιοχή χωρίς να λάβουμε υπόψη το μετρό είναι το Τραστέβερε. και με περισσότερες επιλογές, από B&B ως λουσάτα χοτέλ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ισως ο samion χρειαστεί το μετρο:haha:, εγω αντέχω ακόμη το περπάτημα
δεν με προσεξες..είπα εγώ για μετρό? μόνο με ταξί. που να ανεβοκατεβαίνω σκάλες με τέτοια αρθριτικά και αρχόμενο Alzheimer..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
ενδιαφέρουσα η οπτική σου γωνία..εγώ δεν είχα στο μυαλό μου καθολου τη νύχτα. σαν nightlife-expert εδωσες μια άλλη γνωμη. δεν συνδυάζονται τα 2? νύχτα κ μετρό? γίνεται κι αυτό.
Φυσικά και συνδιάζονται αν σκοπεύεις να το ξημερώσεις....;)
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραιβικη
Επειδη στο Λυκειο που εργαζομαι προκειται να πραγματοποιησουμε μια 7μερη εκδρομη στη Ρωμη την ανοιξη,υπαρχει κοποια προταση για πραγματικα αξιοπιστο πρακτορειο για να μην εχουμε δυσαρεστες περιπετειες απο αφερεγγυοτητα?ευχαριστω εκ των προτερων...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Το ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ | ΡΩΜΗ | ΜΙΛΑΝΟ | ΒΕΝΕΤΙΑ | ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ | ΣΙΚΕΛΙΑ | ΤΟΣΚΑΝΗ | INTERITALIA TOURS είναι το κατ' εξοχήν πρακτορείο που ειδικεύεται σε πακέτα οργανωμένα στην Ιταλία. Προσωπική άποψη δεν έχω, αλλά γενικώς έχω ακούσει καλά λόγια.
Βέβαια εκδρομές στην Ρώμη κάνουν σχεδόν όλα τα πρακτορεία, οπότε παρτε αρκετές προσφορές. Ας μιλήσουν και οι δεκάδες Ιταλόφιλοι του φόρουμ.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Για ρωτα και το travelpath στη Γερακαρη πισω απο τον ΟΤΕ
Συνεργάζεται με πολλα πρακτορεια στην Αθηνα...
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Planet Tours & Aviation - Σας ταξιδεύει παντού.
το εχω χρησιμοποιησει για το γαμηλιο που ειχα παει, επισης αλλος ενα γνωστος μου και μειναμε πολυ ευχαριστημενοι. συνεργαζοτανε μ'αυτο και η εκπομπη της στεφανιδου απ'οτι θυμαμαι. η αλεξια που ειναι στο τμημα κρατησεων ειναι απιστευτα ευγενικη και εξυπηρετικη.
 
Last edited by a moderator:

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Τελικα ναι! Δεν θα παμε με γκρουπ! Τα εβαλα κατω τα εξηγησα στον αντρα μου ( δεν εχει ιδεα απο ιντερνετ και προσφορες) ειδε οτι μας βγαινει μιση τιμη συμφωνησε και η παρεα και... αποφασιστηκε! Κλεισαμε για 4/11 εως 7/11 (πανε και οι εκλογες!!!).
Γι αυτο το λεωφορειο κοριτσια να κοιταξω στο επισημο σιαιτ της Ρωμης???
Επισης, σημαντικη ερωτηση, να απαντησετε please...
Σε ποια περιοχη να κλεισω για να ειμαι κοντα στο κεντρο οχι ομως μες την βαζουρα. Αναμεσα κεντρο και termini η Πρατι???
Κανενα ξενοδοχειο? Μονο καθαριοτητα μας ενδιαφερει και να ειναι κοντα σε καμια σταση μετρο. Μεχρι 400 τα δινουμε! Ακουωωωωωωωω!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom