Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Τραστέβερε εχει σταθμο τραινου νομιζω.:?:
Για βραδυ μην κανονιζεις και πολλα πραγματα γιατι θα εχετε ψοφησει στον ποδαροδρομο ολη μερα ,τρεις μερες στη ρωμη ισα ισα που προλαβαινεις τα απολυτως βασικα οποτε θα πηγαινετε τρέχοντας.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Τελικα εκλεισα ενα τριαστερο ξενοδοχειο στο κεντρο με 300 ευρω για τρια βραδια. Modiglianni λεγεται. Εντυπωσεις στο γυρισμο! Θα περπαταω που θα περπαταω ολη μερα μη σκεφτομαι και την απογευματινοβραδινη βολτα! Να παραταω και τους γκρινιαριδες (αν υπαρξουν) στο ξενοδοχειο και τσουπ! Μεσα στο νταβαντουρι! Ειναι και κοντα σε μετρο για παν ενδεχομενο!

Μενουν τα εισιτηρια για το Βατικανο και να ξαναδω αυτο το shuttle bus γιατι δεν εβγαλα ακρη απο την ιστοσελιδα τους...
 

Anamela

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκοτια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβαη
the Mexican Οταν λετε αλλου φθηνα αλλου ακριβα δηλαδη τι περιπου τιμες κυμαινεται επειδη σκοπευω να παω τα Χριστουγεννα αλλα θελω να ψωνισω πολλα ρουχα..εχει original italika ρουχα φθηνα η μηπως τα φθηνα ειναι κινεζικα;;;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
the Mexican Οταν λετε αλλου φθηνα αλλου ακριβα δηλαδη τι περιπου τιμες κυμαινεται επειδη σκοπευω να παω τα Χριστουγεννα αλλα θελω να ψωνισω πολλα ρουχα..εχει original italika ρουχα φθηνα η μηπως τα φθηνα ειναι κινεζικα;;;
Έχει κάτι πράντα στη μισή τιμή, αρκεί να το ψάξεις!!
 

Anamela

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκοτια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβαη
παρακαλω οποιος ξερει ας μου απαντησει ενδιαφερομαι να φερω ρουχα απο την Ρωμη και θελω να ξερω τι ρουχα εχει και αν αξιζει να παρω απο εκει, και που βρισκεται αυτη η αγορα με τα φθηνα ρουχα στη Ρωμη
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γεια σας, επειδή και εγω ενδιαφέρομαι για ταξιδι στη Ρώμη για πρωτο δεκαημερο του Δεκεμβρη και διαβασα αρκετα μεσα στο forum με αποτελεσμα να μπερδευτώ περισσσότερο για αυτό θα ήθελα απο τους γνωρίζουν μερικες διευκρινήσεις ως προς την τοποθεσία που θα εχει το ξενοδοχειο που θα κλεισω. Δεδομενο είναι οτι απαιτείται αρκετο περπατημα... σωστα? αρα είναι προτιμότερο να μην εισαι κοντα στο Βατικανο γιατι τα αξιοθεατα είναι απο την αλλη μεριά, για το μετρο αν είναι πρακτικό όπως σε άλλες μεγάλες πόλεις δεν ακουσα(διάβασα) πολλά αν και παντα κοιτας να είσε κοντα σε σταση του να μην εισε και πολυ ψηλά Βίλα Μποργκεσε, επομένως που ψαχνουμε?
Δώστε καμια ιδέα και για τιμες λογικές δεν είμαστε και για πολλα μετα απο τοσες περικοπες....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Το μετρό εξυπηρετεί εν μέρει, το ιστορικό κέντρο όμως θέλει περπάτημα. Γενικώς η συγκοινωνία είναι καλή, για να πας μακριά όμως χρειάζεται να αλλάξεις πολλά μέσα, ή να είσαι διατεθειμένος να περπατήσεις.

Η καλύτερη περιοχή από άποψη συγκοινωνιών είναι κοντά στο Τέρμινι, έχει και τις δύο γραμμές μετρό και κάνουν τέρμα πολλά λεωφορεία. (βλ. κάτι σαν Ακαδημίας δική μας).
Οι περιοχές κοντά στην piazza Navona-campo dei fiori, που προτιμώ εγώ, είναι κοντά σχεδόν σε όλα, πας με τα πόδια σχεδόν σε όλο το ιστορικό κέντρο και στο Τrastevere, ενώ με λεωφορείο πολύ εύκολα Άγιο Πέτρο-Βατικανό.

Γύρω από το Termini όμως θα βρείτε πιο φτηνές λύσεις.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Όσες φορές έχω πάει επέλεξα την περιοχή γύρω απο το Τέρμινι. Βασικά κάτω απο το Τέρμινι, στην Cavour. Πολυ βολική και σχετικά οικονομική περιοχή. Βέβαια θα έμενα και οπουδήποτε αλλού υπήρχε δίπλα στάση Μετρό. (Μιλάμε πάντα για Κέντρο,έτσι??) Το θεωρώ πολύ βασικό, μιας και σε λίγα λεπτά πας Τέρμινι και παίρνεις οποιοδήποτε ΜΜΜ χρειάζεσαι!
Δηλαδή δεν θα με χάλαγε Πιάτσα ντι Σπάνια, Κολοσσέο, Πόπολο. Απλά εκεί τα καταλύματα είναι πιο λίγα και πιο ακριβά.
Για Τραστέβερε, αν και πολλοί θα διαφωνίσουν, δεν με ενθουσιάζει για διαμονή...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω με τη nera ,βεβαια το Τερμινι ακουγεται ως λιγον κακοφημο ,ωστοσο οικονομικο ..οποτε διαλεγεις και παιρνεις.
Οπως ανοιγει το Τερμινι προς την Piazza Republica ,εκεινη η περιοχη δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη η κακοφημη.
Παντως μην ανησυχεις.Το ιστορικο κεντρο περπατιεται ανετα ..αν βεβαια περπατας και δεν εισαι της ρεκλας.
Εμεις ειχαμε παει ακομα και απο το Βατικανο-Piazza del Popolo-κατηφορισαμε τη Via del Corso και βρεθηκαμε στα κεντρικα αξιοθεατα.
Και οπως ειπαν και παραπανω στην περιοχη γυρω απο τη Spagnia εισαι μεσα στα κεντρικα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πανω κάτω συμφωνούμε όλοι..1η επιλογή Τερμινι αλλά δυτικά της Cavour, προς Repubblica δηλ. βολικά και οικονομικά. η περιοχή Navona-Campo dei Fiori ωραία αλλά ενίοτε με φασαρία και μακριά από μετρό. το ίδιο ισχύει και για Τραστέβερε που εκτός συγκοινωνιών και υψηλών τιμών είναι η ν.1 επιλογή. (παραβλέπω την ιεροσυλία του sdoe..;))
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
το ίδιο ισχύει και για Τραστέβερε που εκτός συγκοινωνιών και υψηλών τιμών είναι η ν.1 επιλογή. (παραβλέπω την ιεροσυλία του sdoe..;))
:lol: Έχω άσχημη εμπειρία απο Τραστέβερε...και αυτό μάλλον με επηρεάζει!
Πέρσι τον Νοέμβριο πήγαμε για βόλτα με συνεφιά ένα πρωινό, και με το που φτάνουμε ανοίγουν οι ουρανοί! Μιλάμε για καρέκλες!!! Μόνο με κανό που δεν πηγαίναμε στην Βιάλε Τραστεβερε!! Παπιά σκέτα. Και μετά περιμέναμε αρκετή ώρα να περάσει το Η (νομίζω), επειδή είχε κίνηση λόγω της βροχής! Αλλά φέτος έχω βάλει στοίχημα να το συμπαθήσω!!

Και για να μην είμαι οφ τόπικ, πράγματι έχει ωράιο "κλίμα" το Τραστέβερε...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Trastevere και ξερό ψωμί:bleh: Ατμοσφαιρικά, όμορφα και αν σταθείς τυχερός βρίσκεις και νορμάλ τιμές.
Προς Reppublica πάντως όταν έμενε η αδελφή μου, είναι και οικονομικότερα αλλά και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα τα βράδια.

Όπου κι αν μείνεις στη Ρώμη, όμορφα είναι ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom