Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλο το ανεκδοτο..."οι ελληνες ξερουν απο πιτσα"...ζυμαρια κανουν με αθλια κιτρινα τυρια που χωνευονται με αντιοξινα.
Υποψη η πιτσα εχει παραλλαγες απο μερος σε μερος. Αλλη στη Ρωμη, αλλη στη Ναπολη, αλλη στη Σικελια. Αν θες ζυμαρι παρε φοκατσα.
Ελπιζω να σταματησει εδω η συζητηση περι πιτσας. Δεν πας στη Ρωμη για πιτσα (πανευκολο να βρεις καλη). Πας για το καλο και εξαιρετικο φαγητο. Κριμα να αναλωσεις χρονο κ χρημα σε πιτσεριες.
Sam με είδες να αναφέρω πουθενά πως μόνο εμείς ξέρουμε από πίτσα? Μην δημιουργείς θέμα εκ του μη όντος. Απλά παρέθεσα μια προσωπική άποψη και προέτρεψα τον συμφορουμίτη να δοκιμάσει προκειμένου να δει τις διαφορές.

Συμφωνω να σταματήσει εδώ το θέμα πίτσα αφου εξάλλου είναι καθαρά υποκειμενικό και ο καθένας κρίνει με το προσωπικό του γούστο.
 

dimitrisdsg7

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Ήρεμα ρε παιδιά, εγώ φταίω ίσως που κάνω και πολλές ερωτήσεις! Μην αρπαζόμαστε τσάμπα. Εγώ είμαι ο φταίχτης που σας ζαλίζω:).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Οπότε πιτσούλα θα φάμε μόνο στα σοκάκια του trasteverre έτσι όπως το κόβω.
Στα σοκάκια του Τραστέβερε έχεις και σοβαρές πιθανότητες να βρεις έντιμη νόστιμη Ρωμαϊκή κουζίνα σε λογικές τιμές. Μην κολλάτε με τις πίτσες μόνο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Sam με είδες να αναφέρω πουθενά πως μόνο εμείς ξέρουμε από πίτσα? Μην δημιουργείς θέμα εκ του μη όντος. Απλά παρέθεσα μια προσωπική άποψη και προέτρεψα τον συμφορουμίτη να δοκιμάσει προκειμένου να δει τις διαφορές.

Συμφωνω να σταματήσει εδώ το θέμα πίτσα αφου εξάλλου είναι καθαρά υποκειμενικό και ο καθένας κρίνει με το προσωπικό του γούστο.
Δεν αρπαζομαι με κανενα, αλιμονο..για ποιο θεμα μιλας? Ανυπαρκτο. Δεν θα συμφωνησω ομως οτι το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο. Υπαρχει αντικειμενικο προτυπο της μεσης ελληνικης πιτσας, με το γνωστο ζυμαρι κ τα αθλια κιτρινα τυρια που ανεφερα. Καλυτερα να το αποφευγουμε. Ουτε και αξιζει να περασει καποιος τοσα λιγα βραδυα στη Ρωμη σε πιτσεριες. Απο εστιατορια εχουν αναφερθει δεκαδες, ακομα και σε αυτο το θεμα. Εχω γραψει κι εγω αρκετα. Οταν εχω κατι νεο (οπως εγραψα προσφατα για τις τζελατεριες) το γραφω. Μη λεμε τα ιδια κ τα ιδια..
Ανατρεξτε στα ηδη πλουσιοτατα γραπτα..
 

dimitrisdsg7

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Παιδιά διάβασα τώρα δυο μέρες αρκετά posts και πήρα πολλές πληροφορίες για φαγητό και άλλα διάφορα. Έχω όμως δύο ερωτήσεις που δε μπόρεσα να τις απαντήσω με αυτά που διάβασα και τις γράφω μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
1. Η κάρτα εκπαιδευτικού που έχουμε από το υπουργείο πολιτισμού είμαστε και οι δύο αρχαιολόγοι) περνάει κάπου πχ μουσεία κτλ; Για το Βατικανό από ότι είδα στο site που κλείνεις online τα εισιτήρια δεν πρέπει να έχει ισχύ. Για τα υπόλοιπα μουσεία όμως ξέρουμε κάτι;
2. Τα 30 ευρώ ταξί ισχύουν για αεροδρόμιο - κέντρο και τούμπαλιν; Δηλαδή εμείς που θέλουμε την Πέμπτη να είμαστε στο αεροδρόμιο 5:30 το πρωί και σκεφτόμαστε να πάρουμε κατευθείαν ταξί από το ξενοδοχείο θα είναι στάνταρ 30 ευρώ;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
καλησπέρα! Φίλε Δημήτρη στο Βατικανό δεν νομίζω να έχεις θέμα αν κλείσεις για τις 11 και τελικά πας 10:30 ας πούμε! Εμάς δεν κοίταξαν καν για τι ώρα είχαμε κλείσει κτλ και είχαμε φτάσει πιο νωρίς!
Για borghese να θυμάσαι ότι πρέπει να κλείσεις και για εκεί εισιτήρια από πριν για συγκεκριμένη ώρα και μέρα! Αν φυσικά αναφέρεσαι στην gallery και όχι απλά στο πάρκο! Κατά τη γνώμη μου αξίζει να πάτε!
Για Κολοσσαίο πάλι καλό θα ήταν να τα έχετε από πριν για να γλυτώσετε και εκεί τις ουρές! Έχετε σχετικά λίγες μέρες οπότε κρίμα είναι να χάνετε χρόνο στις ουρές!
Το πρόγραμμα σας πιστεύω είναι αρκετά καλό , το μόνο που θα σας συμβούλευα είναι να μην παραλείψετε να πάτε και σε κάποιες Εκκλησίες που πραγματικά αξίζουν!
Όπως σου είπαν και άλλα παιδιά αν τελικά πάτε πρώτα προς Άγιο Πέτρο και ανεβείτε στον τρούλο..να έχετε σίγουρα στο πρόγραμμα ένα καλό διάλειμμα ενδιάμεσα!
 

dimitrisdsg7

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Όπως σου είπαν και άλλα παιδιά αν τελικά πάτε πρώτα προς Άγιο Πέτρο και ανεβείτε στον τρούλο..να έχετε σίγουρα στο πρόγραμμα ένα καλό διάλειμμα ενδιάμεσα.
Έτσι σκέφτομαι να κάνω. Να κλείσω on line για Βατικανό κατά τις 12 οπότε να ξεκινήσω νωρίς από το ξενοδοχείο ώστε να έχω χρόνο νωρίτερα να πάω στη Βασιλική του Αγίου Πέτρου και να ανεβούμε και τον τρούλο αν δεν έχει πολύ ουρά. Και βέβαια να κάνουμε ένα μικρό διάλειμμα προτού κατευθυνθούμε για μουσεία Βατικανού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παιδιά διάβασα τώρα δυο μέρες αρκετά posts και πήρα πολλές πληροφορίες για φαγητό και άλλα διάφορα. Έχω όμως δύο ερωτήσεις που δε μπόρεσα να τις απαντήσω με αυτά που διάβασα και τις γράφω μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
1. Η κάρτα εκπαιδευτικού που έχουμε από το υπουργείο πολιτισμού είμαστε και οι δύο αρχαιολόγοι) περνάει κάπου πχ μουσεία κτλ; Για το Βατικανό από ότι είδα στο site που κλείνεις online τα εισιτήρια δεν πρέπει να έχει ισχύ. Για τα υπόλοιπα μουσεία όμως ξέρουμε κάτι;
2. Τα 30 ευρώ ταξί ισχύουν για αεροδρόμιο - κέντρο και τούμπαλιν; Δηλαδή εμείς που θέλουμε την Πέμπτη να είμαστε στο αεροδρόμιο 5:30 το πρωί και σκεφτόμαστε να πάρουμε κατευθείαν ταξί από το ξενοδοχείο θα είναι στάνταρ 30 ευρώ;
1. Να δεις τα σαιτ των μουσειων που σε ενδιαφερουν.
2. 30 ναι. Εννοειται αν καλεσεις ραδιοταξι χρεωνεσαι το κοστος μεταβασης του στο χωρο σου που σε καθε περιπτωση θα το μαθεις αμεσα. Κ οταν λεμε κεντρο εννουμε εντος των τειχων του Αυρηλιου.
 

Nikos_krl

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Θα πάω Ρώμη 10-13 ιουλίου και θελω να μου προτείνετε 1 κάλο ξενοδόχειο στο κέντρο κέντρο..να ειναι ευκολα ολα με τα ποδια...περιπου 800€ σύνολο
 

Nikos_krl

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Επειδη με μπερδεψε το "συνολο"...τι εννοεις;το ξενοδοχειο να κοστισει περιπου 800 ευρω;
Εννοω για 3 βραδια το κοστος ν ειναι τ πλ ως 800€
Για το ξενοδοχειο μιλαω..θελω κατι καλο αλλα στο κεντρο
 
Last edited by a moderator:

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
260 € το βράδυ βρίσκεις 15* ξενοδόχειο!! Ψάξε λιγό στο booking... τι ακριβώς να σου προτείνουμε. Ακόμα έχει πάρα πολλά διαθέσιμα και μέσα στο ιστορικό κέντρο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom