Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Και τα τρια ξενοδοχεια που αναφερεις φαινονται πολυ ομορφα...ειναι ιδιας κατηγοριας, παρομοιο στυλ δωματιου, πολυ καλες κριτικες, και φαινεται να ειναι σε καλες τοποθεσιες. Ομως αν καταλαβα σωστα θελεις κεντρο...? Γιατι το Vatican Style και το Castel Sant'Angelo ειναι μακρυα απο το κεντρο.
 

jkarakasinio

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
πιστευα πως το βατικανο ειναι καλη περιοχη για να μεινεις κ κοντα στα αξιοθεατα που προκειται να επισκεφτω με τα ποδι καθως θελω να αποφυγω μετρο κτλ!!!δεν ειναι κ τοσο καλη επιλογη οποτε;;;
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
@jkarakasinio Να ξεκινησω λεγοντας οτι για καποιο λογο μου αρεσει ενα τσικ παραπανω το vatican style. Σκεψου οτι απο εκει μεχρι τα βασικα αξιοθεατα ειναι περιπου 3 με 5 χιλιομετρα. Που αυτα τα χιλιομετρα μπορει να γινουν περισσοτερα αν για παραδειγμα παρετε λαθος δρομο, μπειτε σε λαθος στενο κλπ.Μπορει επισης να θελετε να γυρισετε στο ξενοδοχειο το απογευμα να αραξετε για να ξαναβγειτε το βραδυ. Λαμβανοντας υποψιν οτι θελετε να χρησιμοποιησετε οσο το δυνατον λιγοτερο το μετρο η περιοχη του Βατικανου δεν ειναι καλη επιλογη...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας,οπως κ πολλοι απο σας ετσι κ γω εχω κλεισει για ρωμη για 24-25-26/3 που ναι η γιορτη της κοπελας μου κ που σκεφτομαι πολυ σοβαρα στην ρωμη να της ζητησω να γινει κ γυναικα μου!!(no comments)!!!Επειδη εχω να βγω πολλα χρονια εξωτερικο κ πρωτη φορα θα ταξιδεψω με την συντροφο μου εξωτερικο ακομη δεν εχω αποφασισει που θελω να μεινω!!!ψαχνω σιγουρα κατι ομορφο ερωτικο ξεχωριστο κ στο κεντρο καθως εχω σκοπο να την ξεποδαριασω σε μουσεια κτλ!!ψαχνω πολλες μερες μεσω booking κ εχω δει παρα πολλα καταλυματα αλλα δεν ξερω ποιοθελω!!!εχετε καποια γνωμη για καποια που μου εκαναν κλικ οπως το :

Vatican style και το
Castel s ant D angel luxury suits???
καποιοι μου προτειναν κ το babuino 181 αλλα ποστευω παρα πολυ ακριβο για το τιποτα!!!
παρακαλω θα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες!!!!
ευχαριστω εκντων προταιρων!!!

κ αυτο επισης φαινεται υπεροχο
Δείτε το Torre Argentina Relais - Residenze di Charme στην Booking! http://www.booking.com/Share-AxVKMp

γενικοτερα επειδη μου καναν κλικ καποια στην κατηγορια Ξενωνας θα πρεπει να με τρομαζει κατι που δεν ειναι ξενοδοχεια;;;
Με το καλό να πας στη Ρώμη και να περάσετε όμορφα!Πολυ ωραία η ιδέα σου.Το Torre Argentina φαινεται σούπερ ,οχι μην ανησυχείς που δεν ειναι ξενοδοχείο,διάβασε και τα σχόλια στο tripadvisor .Την περιοχή δεν τη θυμάμαι , εγω προτείνω σχεδόν πάντα τη. Via Veneto και τη Spagna αλλά υπάρχουν ωραία μέρη γενικά στην πόλη.
 

jkarakasinio

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
οποτε πιστευεισ δεν θα με βολεψει σαν τοποθεσια το βατικανο??για το torre argentina τι θα ελεγες??γενικα πιστευετε καλτρερα ξενοδοχειο η ξενωνα??κ σαν περιοχη καλυτερα στο πανθεον κ τριγυρω παρα βατικανον ε??

οποτε εσυ ψηφιζεισ το αργεντινικο vickokka??καποια αλλα που εχεις μεινει κ θα μπορουσες να μου προτεινεισ στην σπανια ισως η στην βενετο?πιστευεισ καλυτερα να αποφυγω διαμονη κατα βατικανο μερια??
 
Last edited by a moderator:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
οποτε εσυ ψηφιζεισ το αργεντινικο vickokka??καποια αλλα που εχεις μεινει κ θα μπορουσες να μου προτεινεισ στην σπανια ισως η στην βενετο?πιστευεισ καλυτερα να αποφυγω διαμονη κατα βατικανο μερια??
Έχω μεινει στο hotel Alexandra στη via Veneto, καλη περιοχη χωρις πολυ βαβουρα οπως γυρω απο Trevi και Pantheon, πιο αριστοκρατικη και με πρασινο. Εχει πολλα ωραια ξενοδοχεια. Το Βατικανο απλα το επισκεφτηκα δεν εμεινα για να ξερω αλλα δε βολευει αν δε θελεις να παιρνεισ μετρο. Γνωμη μου φυσικα.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ζωντανη αναμεταδοση από Ρώμη!!!! Η ουρα για δωρεαν εισοδο στο βατικανο εκανε τον γυρο ολου του τοιχους απο τις 08.00 το πρωι!!!!!! Φυσικα κ κλεισαμε απο το κινητο κ θα παμε αυριο στις 12.30. Μας ειπαν να παμε ενα τεταρο νωριτερα. Ισως παμε κατα τις 10.00 μηπως κ μας βαλουν μια κ μενουμε διπλα. Αν οχι θα παμε για κανα καφεδακι κ παλι πισω. Το καλο της υποθεσης ειναι οτι μπηκαμε στο Αγιο Πετρο αμεσως καθως δν ειχε ουρα κ ετσι θα γλυτωσουμε την αναμονη αυριο....
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Για οποιον ψαχνει οικονομικο ξενοδοχειο το royal suites du vatican (bed a breakfast) ειναι σουπερ. 160 με φορους 3μερες. Ομορφα καινουρια δωματια μοντερνα καθαρα κ με επαρκη πρωινο στο δωματιο. Διπλα στο μετρο αλλα απο κεντρο εχει κ λεωφορεια σε 10 λεπτακια εφτασες. Απο το τερμινι προτιμησα την περιοχη αυτη. Απο το λιγο
Που ειδα μ θυμησε μεταξουργειο. Δν πρεπει να παιζει θεμα εγκληματικοτητας γενικως αλλα ειναι ψιλοβρωμικα.. . Αστυνομια παντως εχει παντου!!!

οποτε εσυ ψηφιζεισ το αργεντινικο vickokka??καποια αλλα που εχεις μεινει κ θα μπορουσες να μου προτεινεισ στην σπανια ισως η στην βενετο?πιστευεισ καλυτερα να αποφυγω διαμονη κατα βατικανο μερια??
Εμεις ξεκιναμε το πρωι 8 με 9 δλδ και γυρναμε μεσημερι για υπνο κ παλι εξω. Εαν το μετρο ειναι διπλα απο εκει που μενεις οπως εμας δεν εχεις θεμα να αργεις. Τα αλλα αξιοθεατα στο κεντρο οκ ειναι κοντα αλλα αμα ειναι να ξεπατωθεις κ στο ποδαροδρομο για να μην παρεις λεφορεια ή μετρό κ να εισαι κομματια μετα τι να πω.... οι αποστασεις ειναι καμποσες..... το βατικανο για μενα που το ζω 2 μερες ηδη μια χαρα ειναι σαν περιοχη... αμα μπορεις να διαθεσεις παραπανω κ να πας κεντρο ειναι αλλο θεμα. Οχι ομως οτι ολα ειναι κοντα. Τα βασικα αξιοθεατα ειναι σε μια ακτινα με αντιθετη κατευθυνση. Ολη την ωρα στην γυρα θα σαι....
 
Last edited by a moderator:

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
οποτε εσυ ψηφιζεισ το αργεντινικο vickokka??καποια αλλα που εχεις μεινει κ θα μπορουσες να μου προτεινεισ στην σπανια ισως η στην βενετο?πιστευεισ καλυτερα να αποφυγω διαμονη κατα βατικανο μερια??
Από άποψη τοποθεσίας το Torre Argentina είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από τα άλλα δύο που σας άρεσαν. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και σε αυτό

https://www.booking.com/hotel/it/ir...=0&sb_price_type=total&type=total&#map_closed

Έχω μείνει σε αυτό πριν ένα χρόνο περίπου. Είναι ένα κλικ πιο κάτω σε βαθμολογία (κυρίως επειδή έχει μικρά δωμάτια και δεν έχει 24ωρη reception) αλλά είναι πολύ καθαρό, με πολύ εξυπηρετικό προσωπικό και η τοποθεσία του είναι απίστευτα βολική. Γυρίσαμε όλο το κέντρο της Ρώμης με τα πόδια χωρίς πρόβλημα.
 

sujok

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα και απο μένα! εγω σκεφτομαι αντι για ποδηλατο να ωοικιασω μηχανακι... εχετε καμια γνωμη περι αυτου?
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ζωντανη αναμεταδοση από Ρώμη!!!! Η ουρα για δωρεαν εισοδο στο βατικανο εκανε τον γυρο ολου του τοιχους απο τις 08.00 το πρωι!!!!!! Φυσικα κ κλεισαμε απο το κινητο κ θα παμε αυριο στις 12.30. Μας ειπαν να παμε ενα τεταρο νωριτερα. Ισως παμε κατα τις 10.00 μηπως κ μας βαλουν μια κ μενουμε διπλα. Αν οχι θα παμε για κανα καφεδακι κ παλι πισω. Το καλο της υποθεσης ειναι οτι μπηκαμε στο Αγιο Πετρο αμεσως καθως δν ειχε ουρα κ ετσι θα γλυτωσουμε την αναμονη αυριο....
Αυτο με την ουρα στο Βατικανο αναμενομενο εφοσον ειχε δωρεαν εισοδο...!! Την καλυτερη δουλεια καναατε που κλεισατε αλλη μερα!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ειχε παρα πολλους τυπους οι οποιοι λογω της δωρεαν ημερας σου πουλουσαν την ξεναγηση μονο 25 ευρω το ατομο. Θα εμπαινες με γκρουπ απ ευθειας κ η ξεναγηση στα αγγλικα.
Αφενως τα χαμε κλεισει ηδη τα εισιτηρια. Απο την αλλη το να μπεις με γκρουπ κ οτι πιασεις στην ξεναγηση (ο συζυγος δεν μιλαει αγγλικα καταλαβαινει ομως αρκετα) φαινομενικα ηταν καλη ιδεα. Δεν ξερω αν χασαμε ή αν κερδισαμε παντως τωρα ειμαι απ έξω να μπω με το εισιτηριακι μου.

Εxtra tip : Ακριβως απεναντι απο την εισοδο στην αλλη πλευρα του δρομου εχει κατι σκαλια
Στριβωντας δεξια αμεσως μολις κατεβεις πετυχαινεις ενα μερκαντο. Για οσους θελουν να ψωνισουν τυρια ζυμαρικα κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom