Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ερώτηση.πεταω απο ρωμη(τσιαμπινο) 6 και 45 το πρωι ryanair.το πρωτο bus ειναι 4 και προλαβαίνω η πρεπει να παρω ταξι.αν ειναι για ταξι υπαρχει ευκολος τροπος να βρω εκεινη την ωρα?thanks......
Γι αυτό το λόγο είναι και τέτοια ώρα το λεωφορείο, για τις πρώτες πρωινές πτήσεις. Το είχαμε χρησιμοποιήσει.
Θεωρητικά 4:45 θα είσαι στο αεροδρόμιο!
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλημερα σε ολους, το Μαιο ταξιδευουμε 10 ατομα για Ρωμη. Θα ηθελα λοιπον τη συμβουλη σας για καποιον ξεναγο στα ελληνικα. Τον θελουμε μαλλον μονο για το Βατικανο.Διαβασα ολα τα μηνυματα σας και ειμαι σιγουτη οτι εχετε να μου προτινεται κατι καλο. Ευχαριστω για το χρονο σας.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα.Θα είμαστε και εμείς Ρωμη 24-29 Μαΐου και ενδιαφέρομαστε για την ελληνόφωνη ξενάγηση σε Βατικανό και Αγ.Πετρο. Έχεις βρει κάποιον ξεναγό;
Ξερεις οι τιμές που κυμαίνονται;
Καλησπέρα ,βρήκαμε ξεναγό, ενδιαφέρεστε ακομη?

Καλησπέρα σας. Εμεις έχουμε κλεισει για τις 26 του μήνα . Ελληνα ξεναγο εχετε βρει; Μήπως καταφερουμε και τα αλλαξουμε
Μυρσίνη καλησπέρα. Για 26 του μηνα έχουμε βρει ελληνίδα ξεναγό .Ενδιαφέρεστε ακομη ?
 
Last edited by a moderator:

StathisD

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους
έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες της ενότητας και δεν είδα πουθενα να προτείνετε ως επιλογη το λεοφωρειο 520 απο Ciampino και κατόπιν τρένο από CAPANNELLE/CASTROREGIO γαι Termini
υπάρχει κάποιο θέμα ή μου έχει ξεφύγει. φιανεται να είναι ο πιο οικονομικός τροπος μετάβασης με 1,50€ για Termini
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σε όλους
έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες της ενότητας και δεν είδα πουθενα να προτείνετε ως επιλογη το λεοφωρειο 520 απο Ciampino και κατόπιν τρένο από CAPANNELLE/CASTROREGIO γαι Termini
υπάρχει κάποιο θέμα ή μου έχει ξεφύγει. φιανεται να είναι ο πιο οικονομικός τροπος μετάβασης με 1,50€ για Termini
Εχει αναφερθει. Τελευταια φορα ποστ 401.
 

StathisD

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
έχεις δίκιο.... το πήρα από την αρχή... παρολαυτα όλοι λένε να κατέβεις cinecitta και μετά μετρό ενώ έμενα μου προτείνει CAPANNELLE/CASTROREGIO και μετα fl4 που είναι τρένο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
έχεις δίκιο.... το πήρα από την αρχή... παρολαυτα όλοι λένε να κατέβεις cinecitta και μετά μετρό ενώ έμενα μου προτείνει CAPANNELLE/CASTROREGIO και μετα fl4 που είναι τρένο...
Αλλο τραινο αλλο μετρο. Το τραινο δεν εχει συχνες αναχωρησεις. Πρωι κ βραδυ μπορει να εχει 1, μαξ 2/ωρα. Ειναι το ιδιο που παει Ciampino.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Δεν έχω μείνει ποτέ στην περιοχή γύρω από το termini, οπότε πρακτικά δεν γνωρίζω, βλέποντας όμως τον χάρτη θα προτιμούσα κοντά στη Santa Maria Maggiore.
Ευχαριστώ πολύ. Βρήκα κάποιο πολύ οικονομικό βόρεια του σταθμού. Εάν αποδειχθεί αξιόλογο θα το προτείνω.

Μολις γύρισα από τη Ρώμη και από ένα πέρασμα που κάναμε από Τερμινι ,δε συνιστώ την περιοχή.
Βρώμικοι δρόμοι,άσχημα ξενοδοχεία,έχει και πολυ καλα αλλά σίγουρα θα είναι ακριβα.
Προτείνω λίγο πιο κάτω ,κοντά στο μετρο Cavour,στη γειτονιά Rione Monti.
Έχει ομορφα ξενοδοχεία και ξενώνες και σε καλές τιμές.Εμεις μείναμε στο Residenze Argileto,πολυ καλό αλλά υπάρχουν παρά πολλά εκεί γύρω.
Σε ευχαριστώ πολύ. Έκλεισα βόρεια του σταθμού λόγω χαμηλής τιμής και κοντινής απόστασης με το Τέρμινι.
 
Last edited by a moderator:

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Καλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλό μήνα. Προσπαθώ να κλείσω εισιτήρια για Κολοσσαίο αλλά έχουν εξαντληθεί τις πρωινές ώρες που ήθελα και οι επιλογές μου είναι μετά το μεσημέρι. Από τη στιγμή που θα έχω αγοράσει από το νετ το εισιτήριο και η ώρα θα είναι καθορισμένη μόνο για το Κολοσσαίο μπορώ να πάω νωρίτερα στην Αγορά ή και στον λόφο;
Επίσης, η Αγορά και ο λόφος έχουν ενιαία είσοδο (εννοώ τοποθεσία) ή δεν είναι αναγκαίο να τα δεις μαζί; Π.χ αν κλείσω στο Κολοσσαίο στις 3 μπορώ να πάω νωρίτερα στον λόφο και τελευταία στην Αγορά; Προσπαθώ να υπολογίσω πόσο χρόνο θα χρειαστεί το καθένα.
Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα με τη σειρά, ποιο βολεύει να αφήσω τελευταίο για να συνεχίσουμε με καφέ στο μουσείο του Καπιτωλίου; Στον χάρτη φαίνεται πιο κοντά η Αγορά.
Τέλος, σε προηγούμενο σχόλιο διάβασα ότι ο λόφος κλείνει νωρίτερα. Ισχύει κάτι τέτοιο τον Μάιο;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom