Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

D

Delmem38110

Guest
Δεν ειναι αργια στην Ιταλια.
είναι τεράστια αργία τον 15αυγουστο. Ferragosto.
Ferragosto
τα πάντα κλειστά αλλά στις τουριστικές περιοχές αλλάζει.
στη Ρώμη δεν έχω βρεθεί για να ξέρω τι παίζει.
λεωφορεία για αεροδρόμιο θα βρείτε σίγουρα. δεν. κλείνουν αυτά.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
είναι τεράστια αργία τον 15αυγουστο. Ferragosto.
Ferragosto
τα πάντα κλειστά αλλά στις τουριστικές περιοχές αλλάζει.
στη Ρώμη δεν έχω βρεθεί για να ξέρω τι παίζει.
λεωφορεία για αεροδρόμιο θα βρείτε σίγουρα. δεν. κλείνουν αυτά.
Πιο πολύ το λέω για την μετάβαση μας στο αεροδρόμιο. Θα έχει πχ λεωφορεία και μετρό για να φτάσω?
 
D

Delmem38110

Guest
Πιο πολύ το λέω για την μετάβαση μας στο αεροδρόμιο. Θα έχει πχ λεωφορεία και μετρό για να φτάσω?
φυσικά κάνε μετάφραση να δεις τι γράφει.
Per il week end di Ferragosto 2021, tram, metro e bus a Roma saranno attivi. Domenica 15 agosto, la rete del trasporto pubblico seguirà i consueti orari di un giorno festivo. Le metropolitane manterranno i normali orari della domenica, con la prima partenza dai capolinea alle 5,30 e l'ultima dalle 23,30.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Είναι αργία! Εμείς είχαμε ένα θέμα 13/8 με το νοικιασμένο αυτοκίνητο και στα χωριά που ψάχναμε για συνεργείο μας έλεγαν ότι τα πάντα είναι κλειστά λόγω της επικείμενης αργίας, στα τουριστικά όμως μέρη δεν υπήρχε κανένα θέμα.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Είναι αργία! Εμείς είχαμε ένα θέμα 13/8 με το νοικιασμένο αυτοκίνητο και στα χωριά που ψάχναμε για συνεργείο μας έλεγαν ότι τα πάντα είναι κλειστά λόγω της επικείμενης αργίας, στα τουριστικά όμως μέρη δεν υπήρχε κανένα θέμα.
Στη Ρώμη πως ήταν τα πράγματα? Ήταν κλειστά τα μαγαζιά τον Αύγουστο όπως διαβάζω λόγω διακοπών?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Στη Ρώμη τον Αύγουστο του ‘19 υπήρχαν αρκετά εστιατόρια που ήταν κλειστά. Κυρίως πιο παραδοσιακά ταβερνάκια και περισσότερα όσο απομακρυνόσουν από τα πολύ τουριστικά μέρη. Όχι όμως σε βαθμό να μην βρίσκεις να φας.
Στις 15/8 που είμασταν στην Πομπηία ήταν αρκετά περισσότερα καταστήματα κλειστά, ακόμη και καφετέριες. Παρόλα αυτά, επειδή χρειαστήκαμε οδική βοήθεια, δεν υπήρχε θέμα στο να μας εξυπηρετήσουν και μάλιστα ταχύτατα.
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χάιλαντς, Σκωτία
Καλησπέρα σε όλους!! Κλείσαμε κι εμείς για Ρώμη 30/04-04/05!! Η αναζήτηση ξενοδοχείου αποδείχθηκε λίιιγο δυσκολότερη από όσο θα περίμενα για αυτό και ζητώ βοήθεια από τους ειδικούς!!
Σε μια προσπάθεια περιορισμού των επιλογών έχω κρατήσει τα εξής:

Magister, Ρώμη, Ιταλία

★★ Hotel Marcantonio, Ρώμη, Ιταλία

Eden Luxury Suites, Ρώμη, Ιταλία

Re Monti, Ρώμη, Ιταλία

A Roman Tale B&B, Ρώμη, Ιταλία

LHG Comfy Rooms, Ρώμη, Ιταλία

https://www.booking.com/hotel/it/qu...eq_children=0&sb_price_type=total&type=total&

Αν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει κυρίως από πλευράς τοποθεσιών. Ή αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση δοκιμασμένου ξενοδοχείου, εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη! Γενικά στα ταξίδια προτιμάμε να κινούμαστε με τα πόδια από το να χρησιμοποιούμε τα ΜΜΜ. Ιδανικά το ίδιο θα θέλαμε να κάνουμε και στη Ρώμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Καλησπέρα σας μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν δέχονται πληρωμες με κάρτα στα περισσότερα στη Ρώμη;
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα σας μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν δέχονται πληρωμες με κάρτα στα περισσότερα στη Ρώμη;
Η τελευταία φορά που είμουν στη Ρώμη ήταν το Φεβρουάριο του 2020, και παντού πλήρωνα με κάρτα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Καλησπέρα σε όλους!! Κλείσαμε κι εμείς για Ρώμη 30/04-04/05!! Η αναζήτηση ξενοδοχείου αποδείχθηκε λίιιγο δυσκολότερη από όσο θα περίμενα για αυτό και ζητώ βοήθεια από τους ειδικούς!!
Σε μια προσπάθεια περιορισμού των επιλογών έχω κρατήσει τα εξής:

Magister, Ρώμη, Ιταλία

★★ Hotel Marcantonio, Ρώμη, Ιταλία

Eden Luxury Suites, Ρώμη, Ιταλία

Re Monti, Ρώμη, Ιταλία

A Roman Tale B&B, Ρώμη, Ιταλία

LHG Comfy Rooms, Ρώμη, Ιταλία

Quality in Rome, Ρώμη, Ιταλία

Αν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει κυρίως από πλευράς τοποθεσιών. Ή αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση δοκιμασμένου ξενοδοχείου, εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη! Γενικά στα ταξίδια προτιμάμε να κινούμαστε με τα πόδια από το να χρησιμοποιούμε τα ΜΜΜ. Ιδανικά το ίδιο θα θέλαμε να κάνουμε και στη Ρώμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Καλύτερες περιπτώσεις θεωρώ το τέταρτο και το τελευταίο.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα. Τι παραδοσιακά φαγητά προτείνετε να δοκιμάσω στην Ρώμη και σε ποια σημεία να πάω να τα βρω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom