Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα. Τι παραδοσιακά φαγητά προτείνετε να δοκιμάσω στην Ρώμη και σε ποια σημεία να πάω να τα βρω?
Από ζυμαρικά τα παραδοσιακά της Ρώμης (ή της ευρύτερης περιοχής του Λάτσιο) είναι η Καρμπονάρα και η Αματριτσιάνα. Και τις τις 2 τις έχω φάει στο Τραστέβερε (La Scala in Trastevere, Piazza Della Scala, 58-61 και Tonnarello - Piazza della Scala 29-21 αντίστοιχα). Επίσης το Fettuccine Alfredo (Il Vero Alfredo, Piazza Augusto Imperatore 30).
Επίσης έχω ευχαριστηθεί το Spaghetti alle vongole που παρόλο που δεν είναι παραδοσιακό της Ρώμης το φτιάχνουν καλό (Il Tempio di Minerva, Viale Manzoni 64-68).
Από παραδοσιακά κρεατικά της περιοχής πολύ ωραία είναι η Porchetta (πορκέτα). Η καλύτερη που έχω φάει ήταν εκτός της πόλης στην περιοχή της Lago Albano.
Άλλο τοπικό φαγητό είναι η Trippa alla romana (πατσάς κοκκινιστός). Αν και θεωρώ ότι ο δικός μας είναι κλάσεις ανώτερος θα τον βρεις στην Osteria La Sol Fa, Vía Germano Sommeilier 19.
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλησπέρα σας,

θα ταξιδέψω 1η φορά Ρώμη 24/5 - 27/5 και αναζητώντας ξενοδοχείο, αφού έχω δει δεκάδες, έχω μπερδευτεί και ζητώ την βοήθεια σας.

Διαβάζοντας εδώ, όσα περισσότερα μπορώ, αποφάσισα να μείνω κέντρο κάπου ανάμεσα σε Piazza Di Spagna, Pantheon, Piazza Navona με budget 120 ευρώ το βράδυ, δεν ξέρω εάν αρκούν για αυτές τις περιοχές.

Οποιαδήποτε πρόταση/βοήθεια ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
καλησπερα και καλη κυριακη παιδια!εχω βρει ενα καλο ξενοδοχειο στην περιοχη Via Veneto..ειναι διπλα στα αξιοθεατα απο οτι εχω δει...αξιζει σαν περιοχη?εχετε να προτεινετε καποια καλυτερη?

Ναι αν ειναι στην περιοχη της via Veneto ειναι τελειο location.Κατι λιγοτερο απο 10 λεπτο με ποδια απο piazza de spana και fontana di trevi.Ειναι το αντιστοιχο Κολονακι της Ρωμης ,κυριλε δρομος και ακριβα μαγαζια ,αν και θεωρειται διπλα κεντρο ειναι αρκετα ησυχα σαν περιοχη καθως δεν ειναι μεσα στα στενα του ιστορικου κεντρου με τις ορδες τουριστων.Εκει εμενα και εγω.
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Η καλύτερη περιοχή για ξενοδοχεία στη Ρώμη κατά τη γνώμη μου είναι η Via Palermo , κεντρικότατη με καλά ξενοδοχεία , μαγαζιά , εστιατόρια , πολύ κοντά σε Piazza Venezia , Κολοσσαίο , Piazza Republica και σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια από τη Φοντάνα ντι Τρέβι και 15 λεπτά με τα πόδια από τη Piazza Di Spagna ...
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Η καλύτερη περιοχή για ξενοδοχεία στη Ρώμη κατά τη γνώμη μου είναι η Via Palermo , κεντρικότατη με καλά ξενοδοχεία , μαγαζιά , εστιατόρια , πολύ κοντά σε Piazza Venezia , Κολοσσαίο , Piazza Republica και σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια από τη Φοντάνα ντι Τρέβι και 15 λεπτά με τα πόδια από τη Piazza Di Spagna ...
Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου, θα κοιτάξω και εκεί!!

Η περιοχή PRATI αξίζει να κοιτάξει κάποιος;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@VasilisTravel Να είσαι καλά , χαίρομαι που σου άρεσε η πρότασή μου !!!

@VasilisTravel Ναι αξίζει να τη ψάξει κάποιος , αλλά έχε υπόψη σου πως σε αυτή τη περιοχή είσαι κοντά στο Βατικανό , στο κάστρο Sant Angelo και στη Τραστέβερε ...
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Σε συνέχεια της αναζήτησης για ξενοδοχείο, έχω βρει πάρα πολλά και δεν έχω αποφασίσει ακόμα, θα γίνει τις επόμενες ημέρες.

Η άποψη σας για αυτό στα 90 ευρώ το βράδυ με πρωινό; Ο ενδοιασμός μου είναι ότι είναι λίγο μακριά από το κέντρο από ότι βλέπω
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Σε συνέχεια της αναζήτησης για ξενοδοχείο, έχω βρει πάρα πολλά και δεν έχω αποφασίσει ακόμα, θα γίνει τις επόμενες ημέρες.

Η άποψη σας για αυτό στα 90 ευρώ το βράδυ με πρωινό; Ο ενδοιασμός μου είναι ότι είναι λίγο μακριά από το κέντρο από ότι βλέπω
Γεια χαρα, το Prati ειναι ομορφο αλλα θα ελεγα για κάποιον που πάει πρωτη φορα, καλύτερα στο κέντρο.... via Veneto, Piazza Navona αλλα και Rione Monti... φυσικα Spagna k Piazza Barberini...

Eπίσης εκείνες τις μέρες είναι αργία στην Ιταλία 25/4 οποτε ισως είναι λίγο ανεβασμένες οι τιμές

Εκανα ενα ψάξιμο και βρήκα αυτα στο κεντρο που ισως σας αρεσουν

Relais Frattina, Rome, Italy
Vite 99 spanish steps room, Rome, Italy
 
Last edited by a moderator:

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Εκανα ενα ψάξιμο και βρήκα αυτα στο κεντρο που ισως σας αρεσουν

Relais Frattina, Rome, Italy
Vite 99 spanish steps room, Rome, Italy
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!

Οι ημερομηνίες που θα πάω είναι τέλος Μαϊού (λάθος μάλλον έβαλα στο link που έστειλα πριν), δεν έχω συγκεκριμένες ημερομηνίες, μάλλον μέσα στην εβδομάδα πχ 24/5 με 27/5

Το 1ο που μου στείλατε είναι αρκετά ακριβό για τα δικά μου δεδομένα σε αντίθεση με το 2ο που είναι μια εξαιρετική επιλογή, οριακά στο budget που έχω max 110-120 το βράδυ (με πρωϊνό)
Για αυτό κοίταζα λίγο πιο μακριά από το κέντρο, όπου βρίσκω αρκετά με το budget που έχω

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!

Οι ημερομηνίες που θα πάω είναι τέλος Μαϊού (λάθος μάλλον έβαλα στο link που έστειλα πριν), δεν έχω συγκεκριμένες ημερομηνίες, μάλλον μέσα στην εβδομάδα πχ 24/5 με 27/5

Το 1ο που μου στείλατε είναι αρκετά ακριβό για τα δικά μου δεδομένα σε αντίθεση με το 2ο που είναι μια εξαιρετική επιλογή, οριακά στο budget που έχω max 110-120 το βράδυ (με πρωϊνό)
Για αυτό κοίταζα λίγο πιο μακριά από το κέντρο, όπου βρίσκω αρκετά με το budget που έχω

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
Συγγνωμη κοιτουσα λαθος μερες...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Κανένα καλό update έχουμε ; 😊
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom