Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

christiana1979

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Διαβάζω τις προηγούμενες αναρτήσεις και δεν βρήκα όνομα και στοιχεία ελληνόφωνου ξεναγού στη Ρώμη...εκτός από τη Μαρία Ταμουριδου...όσοι πήγατε πρόσφατα τί προτείνετε???
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Καλησπέρα ταξιδεύουμε 26/4 για Ρώμη είμαστε 4 Μελής οικογένεια με παιδιά 16 και 14 ετών.Τι θα μου προτείνατε για την μεταφορά μας από το Φιουμιτσίνο στο termini; δεδομένου ότι το ξενοδοχείο βρίσκεται στην piazza Barberini. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ταξι. φιξ ταριφα 50€.
αλλιως ψιλοταλαιπωρια: λεωφορειο για τερμινι 6€+ μετρο.
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Πολύ εύκολο τραίνο Leonardo express από το αεροδρόμιο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πολύ εύκολο τραίνο Leonardo express από το αεροδρόμιο
το τραινο δεν το ανεφερα καν γιατι δεν αξιζει στην περιπτωση αυτη που δεν πανε τερμινι κ απαιτειται και μετρο μετα. και δεν ειναι μονο το leonardo (40€/4ατομα) αλλα κ ο προαστιακος (32€/4 ατομα). σε σχεση με την ανεση του ταξι, χανει κατα κρατος το τραινο που εχει κ υψηλο κοστος. βεβαια γουστα ειναι αυτα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα ταξιδεύουμε 26/4 για Ρώμη είμαστε 4 Μελής οικογένεια με παιδιά 16 και 14 ετών.Τι θα μου προτείνατε για την μεταφορά μας από το Φιουμιτσίνο στο termini; δεδομένου ότι το ξενοδοχείο βρίσκεται στην piazza Barberini. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Δες κ την μεταφορα taxi μεσω booking. Εκλεισα μεταφορα απο & προς αεροδρομιο 80Ε ( με εκπτωση genious), αρκετα οικονομικοτερο απο το απλο ταξι μιας κ η πτηση της επιστροφης ηταν πολυ πρωι.
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλησπέρα σας,

εντέλει έκλεισα για αρχές Ιουνίου στο Hotel King, νομίζω σε κεντρικό σημείο και έχω κλείσει και αεροπορικά :)

Είμαι πανέτοιμος! Ευχαριστώ για την βοήθεια και τον χρόνο σας :)
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
προλαβαινετε ανετα. αν το ξενοδοχειο σας ειναι σε αλλη περιοχη πηγαινετε απευθειας στα μουσεια κ αφηστε τις αποσκευες σε ενα λοκερ. σιγα το κοστος.
Συμφωνώ με τον @Samion. Προλαβαίνετε.
Επίσης, στην γκαρνταρομπα του Μουσείου που βρίσκεται στην είσοδο, κρατάνε βαλίτσες. Πριν κατι χρόνια που τις αφησαμε εμείς, ήταν χωρίς κόστος.

Μονο που η έξοδος ηταν απο αλλη μεριά του κτίσματος και έπρεπε να γυρίσουμε απ' εξω στην είσοδο που ηταν η γκαρνταρόμπα, με πολύ άγχος, γιατί μας είχαν πει να είμαστε πριν την ώρα που κλείνει το Μουσείο.
 
Last edited:

Saida

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Παιδιά άλλη μια κρίσιμη ερώτηση θα είμαστε 4 μέρες Ρώμη με τον μικρό μας 2 ετών και θα έχουμε και αμάξι τι συμφέρει πιο πολύ να μείνουμε λόγο έξω από την Ρώμη και να έχουμε το αμάξι μας σε πάρκινγκ χωρίς πληρωμή ή να μείνουμε στο κέντρο και να πληρώνουμε το πάρκινγκ …;;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Παιδιά άλλη μια κρίσιμη ερώτηση θα είμαστε 4 μέρες Ρώμη με τον μικρό μας 2 ετών και θα έχουμε και αμάξι τι συμφέρει πιο πολύ να μείνουμε λόγο έξω από την Ρώμη και να έχουμε το αμάξι μας σε πάρκινγκ χωρίς πληρωμή ή να μείνουμε στο κέντρο και να πληρώνουμε το πάρκινγκ …;;
Είναι δύσχρηστο το αμάξι στην Ρώμη. Ειδικά στο ιστορικό κέντρο. Ασχέτως αυτοκινήτου και τοποθεσίας νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να μείνεις κάπου που μπορείς να επιστρέψεις σχετικά γρήγορα και εύκολα είτε με τα πόδια είτε με μετρό.
 
Last edited by a moderator:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Διαβάζω τις προηγούμενες αναρτήσεις και δεν βρήκα όνομα και στοιχεία ελληνόφωνου ξεναγού στη Ρώμη...εκτός από τη Μαρία Ταμουριδου...όσοι πήγατε πρόσφατα τί προτείνετε???
Επαναφέρω την ερώτηση γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom