Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Κάποιο εστιατόριο στη Ρώμη, αυθεντικό, που να μην πρέπει να χάσει κανείς;

Είχα πάει ξανά στη Ρώμη το 2015 αλλά θυμάμαι ότι δεν είχα φάει καλά, ακόμα και σε εστιατόρια που είχαν προτείνει ντόπιοι που υποτίθεται δεν ήταν τουριστικά.... αλλά βασικά ήταν....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάποιο εστιατόριο στη Ρώμη, αυθεντικό, που να μην πρέπει να χάσει κανείς;

Είχα πάει ξανά στη Ρώμη το 2015 αλλά θυμάμαι ότι δεν είχα φάει καλά, ακόμα και σε εστιατόρια που είχαν προτείνει ντόπιοι που υποτίθεται δεν ήταν τουριστικά.... αλλά βασικά ήταν....
da felice. η αποθεωση της cucina povera. cacio e pepe για μουσειο.
 

arisrtidis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θα είμαστε στη Ρώμη 1 Ιουλίου με 5 Ιουλίου με τη γυναίκα μου. Υπαρχουν κάποια άλλα ζευγάρια που θα ήθελαν να μοιραστούμε τα έξοδα των ξεναγήσεων?
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Καλησπέρα σας,

Θα είμαι με την κοπέλα μου 21-24/05 στην Ρώμη.
Η αναζήτηση ξενοδοχείου ή airbnb είναι λίγο δύσκολη καθώς τα περισσότερα είναι κλεισμένα για εκείνες τις ημέρας.
Έχω βρει το Hotel Elide, είναι κοντά στην στάση του μετρό republica στην περιοχή termini.
Το βλέπετε για καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά;
Σε ποιο κεντρικές περιοχές οι τιμές ξεφεύγουν για 3 βράδια πάνω από 500-600€.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα σας,

Θα είμαι με την κοπέλα μου 21-24/05 στην Ρώμη.
Η αναζήτηση ξενοδοχείου ή airbnb είναι λίγο δύσκολη καθώς τα περισσότερα είναι κλεισμένα για εκείνες τις ημέρας.
Έχω βρει το Hotel Elide, είναι κοντά στην στάση του μετρό republica στην περιοχή termini.
Το βλέπετε για καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά;
Σε ποιο κεντρικές περιοχές οι τιμές ξεφεύγουν για 3 βράδια πάνω από 500-600€.
Μια χαρά είναι. Δεν ειναι πολυ μακρυα απο τα βασικα αξιοθεατα, αν περπατάτε, ειναι κοντα σε μετρό αλλα οχι αυτο του Τερμινι, ευτυχώς, διπλα σε κεντρικό εμπορικό δρομο για να κανει η κοπέλα σου τα ψώνια της και κοντα στην περιοχή Monti για να βγειτε το βραδυ!
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Ετοιμαζόμαστε για Ρώμηηηηη, επιτέλους! η αιώνια πόλη.
θα ήθελα μερικές πληροφορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε και όσοι έχετε πάει να μας δώσετε τα φώτα σας.
Εχετε να μας προτείνετε κάποια καλή πιτσαρία ,κάποιο μαγαζί για απερετιφ με μπουφε; ακουσαμε ότι είναι πολυ ωραια εμπειρία.
όπως επίσης για ποτο;

θα κάτσουμε 5 μέρες, τι μας προτείνετε να κάνουμε την μέρα που φτανουμε (απόγευμα θα φτάσουμε);
και τι συνδυασμούς αξιοθεάτων να κάνουμε;
Με συγχωρείτε για τις τόσεςςςςςςςς ερωτήσεις αλλα πρωτη φορα εξωτερικο σαν ζευγαρι και καταλαβαινετε!

Σας ευχαριστωωωωω παρα πολυυ!!! :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Ετοιμαζόμαστε για Ρώμηηηηη, επιτέλους! η αιώνια πόλη.
θα ήθελα μερικές πληροφορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε και όσοι έχετε πάει να μας δώσετε τα φώτα σας.
Εχετε να μας προτείνετε κάποια καλή πιτσαρία ,κάποιο μαγαζί για απερετιφ με μπουφε; ακουσαμε ότι είναι πολυ ωραια εμπειρία.
όπως επίσης για ποτο;

θα κάτσουμε 5 μέρες, τι μας προτείνετε να κάνουμε την μέρα που φτανουμε (απόγευμα θα φτάσουμε);
και τι συνδυασμούς αξιοθεάτων να κάνουμε;
Με συγχωρείτε για τις τόσεςςςςςςςς ερωτήσεις αλλα πρωτη φορα εξωτερικο σαν ζευγαρι και καταλαβαινετε!

Σας ευχαριστωωωωω παρα πολυυ!!! :)
Xαίρετε. Για φαγητό μπορείς να δεις αυτό το θέμα Ιταλία - φαγητο στη Ρωμη
Για το απόγευμα της πρώτης μέρας προτείνω βόλτα στο κέντρο, περνώντας χαλαρά από τα αξιοθέατα (Ναβονα, Πάνθεον, Σπανια ή όποιο άλλο έχετε μεγάλη επιθυμία να δείτε) και επιδιώκοντας να βγείτε και στον Τίβερη και να περάσετε και στο Τραστέβερε. Όσο αντέχετε.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους, λοιπόν 21-26/6 θα βρισκόμαστε στη Ρώμη. Είμαστε 3 ενήλικες κ ένας 10χρονος. Σκεφτόμαστε να κλείσουμε ελληνόφωνο ξεναγό για 22/6 για ξενάγηση στο Κολοσσιαίο. Είναι 3ωρη ξενάγηση και το κόστος είναι 150€ πλην των εισιτηρίων μας.
Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom