Ιταλία Ρώμη-Φλωρεντία-Βενετία

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Παιδιά σκοπεύω να κλείσω άμεσα ξενοδοχείο & αεροπορικά εισιτήρια για Ρώμη και ρωτάω το εξής:

Είναι εύκολο να μεταβώ από Ρώμη σε Βενετία-Φλωρεντία (χωρίς να χρησιμοποιήσω TAXI) με μέσα μεταφοράς?
Εάν κάνω το ταξίδι σε Φλωρεντία, Βενετία αξίζει τον κόπο ή να ασχολειθώ μόνο με Ρώμη που έχει και πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις?

Μπορείτε να μου πείτε οικονομικά (λόγω κρίσης, value for money) με πρωινό ξενοδοχεία στη Ρώμη κοντά σε μετρό?
Αξιοθέατα κυρίως σε Ρώμη αλλά και εάν γνωρίζετε και στους άλλους προορισμούς??? Επίσης καφέ, φαγητό, ποτό (όχι night clubs)
???

Να είστε καλά...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Καλημέρα. Πόσες μέρες θα πας; Η Φλωρεντία και η Βενετία αξίζουν, αλλά μόνο αν έχεις αρκετές μέρες. Υπολόγισε τουλάχιστον 5 στη Ρώμη. Επίσης πας πολύ εύκολα Φλωρεντία με το τρένο από Ρώμη και από 'κει επίσης πολύ εύκολα πας Βενετία, απλώς δε θυμάμαι πόσες ώρες κάνει. (Ρώμη-Φλωρεντία από 1:30 έως 3:30 περίπου, ανάλογα ποιο τρένο θα πάρεις).
Όσον αφορά ξενοδοχεία, εστιατόρια και αξιοθέατα κάνε μια αναζήτηση, έχουν γραφτεί πάαάρα πολλές φορές.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Δική μου γνώμη πάντα, πως η Ρώμη είναι ένα ταξίδι μόνη της...εκτός βέβαια κι αν έχεις στη διάθεσή σου πάνω από 10 ημέρες. Τόσο η πρωτεύουσα όσο και οι άλλες δυο έχουν πράγματα να δεις και να κάνεις που θέλεις και χρόνο(υπολόγισε κιόλας τις ώρες των τρένων- λεωφορείων ή ΙΧ)...
 

Σοφακι

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Dubai
Καλησπέρα ,

σκεφτομαστε με το αγορι μ να παμε ιταλια σε ενα πακετο π βρηκαμε για ρωμη-φλωρεντια-ιταλια για εξι μερες δλδ δυο μερες (απο το πρωι)η καθε πολη:roll:..τι λετε ειναι καλα???η ειναι λιγες η μερες???
υ.γ. θελουμε κ να δουμε αξιοθεατα αλλα κ να απολαυσουμε τσ βολτες στα μαγαζια....
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Ρώμη δεν φτάνουν ούτε για το καλημέρα, για Φλωρεντία αν δν έχετε σκοπό να πάτε στα τριγύρω καλά είναι. Τώρα για πόλη Ιταλία κάτι δεν πάει καλά....
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υποσαχάρια Αφρική
Ούτε για "ζήτω" δεν φτάνουν για Φλωρεντία...
Εκτός κι αν το μόνο που κάνετε είναι να περπατήσετε έξω από Μουσεία και αξιοθέατα και φωτογραφήσετε από μακριά γέφυρες παλατσι, κήπους κλπ για να λέτε μετά "πήγαμε και Φλωρεντία!"
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
η γνωμη μου ειναι να μην τα πασαλειψεις..
μπορεις ομως αντι του κλασσικου 7ημερου,
να επιλεξεις ενα προγραμμα που εχω δει τελευταια να συμπεριλαμβανεται στις εκδρομες καποιων πρακτορειων, 6ημερο σε Ρωμη-Φλωρεντια,
ετσι πιστευω θα εχετε περισσοτερο ωφελιμο χρονο να ευχαριστηθειτε αυτες τις 2 πολεις..
αλλωστε για βενετια 2 ημερες ειναι πολυ λιγες, καλυτερα να την αφησεις για αλλη φορα
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Σοφάκι,το ταξίδι που θέλετε να κάνετε είναι φανταστικό.Το έκανα τον Ιούλιο του 2009 και πήγα Ρώμη,Φλωρεντία,Βενετία απο δύο βραδιές στην κάθε μια.Η Ιταλία είναι τρέλα,είδα όσο πιο πολλά πράγματα μπορούσα,αλλά η Ρώμη ήθελε για μένα προσωπικά άλλη μια βραδιά,η Φλωρεντία ήταν υπερπλήρης,η Βενετία επίσης.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θα συμφωνήσω κι εγώ λέγοντας ότι δε χορταίνεις με τίποτα καμία απότις 3 πόλεις σε ένα διήμερο. Πήγα και στις 3 πόλεις, σε 3 διαφορετικά ταξίδια. Ρώμη έμεινα 5 μέρες, είδα τα βασικά και σίγουρα θέλω να ξαναπάω. Βενετία έμεινα 4 μέρες και μπορώ να πω ότι είδα όσο ήθελα να δω. Στη Φλωρεντία όμως που έμεινα μόλις 2 μέρες, δεν πρόλαβα να δω τίποτα, βέβαια ήταν πόλη πέρασμα/σταθμός πηγαίνοντας νότια Γαλλία, αλλά και πάλι!
Αν το πακέτο στο οποίο αναφέρεσαι είναι για πριν τα Χριστούγεννα θα σου πρότεινα να πας όλες τις μέρες στη Ρώμη, δεν θα το μετανιώσεις.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom