Ρώμη...ένας έρωτας ατελείωτος!!!

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Παρακολουθώ καιρό το site οπότε πήρα την απόφαση να γράψω και γω την πρώτη ταξιδιωτική μου ιστορία που δεν θα μπορούσε να μην αφορά την πόλη που ερωτεύτηκα κατευθείαν..την Ρώμη!!Ζητάω συγγνώμη αν κουράσω ειναι η πρώτη φορά που γράφω,όποτε θα είμαι λίγο βαρετός για κάποιους,χρήσιμους για κάποιους άλλους αλλα σίγουρα θα ειναι η Ρώμη μέσα απ τα δικά μου μάτια!!!!
Ξεκινάω λοιπόν :πρώτη επίσκεψη Χριστούγεννα 2013 με την κοπέλα μου!!!Καθως είχε γενέθλια τον μαρτη λοιπόν δεν υπήρχε καλύτερο δώρο από ένα τριήμερο στην αιώνια πόλη!!!Το πρότεινα και στην αδερφή μου(Γιωτα) και το αγόρι της(Κώστας) και τα εισιτήρια κλείστηκαν για 12-15 Μαρτίου με Ryanair με 65€ έκαστος!!Βρηκαμε και το ίδιο B&B που είχαμε βρει την προηγούμενη φορά κοντά στο Βατικανο με 150€ το τριήμερο όποτε όλα έτοιμα!!
1η ημέρα 12/3/16:αναχώρηση από Κομοτηνή 6:30 το πρωί και άφιξη στο αεροδρόμιο στην Θεσσαλονίκη μετά από 2:30 ώρες!!Επιβιβαση στην αγαπημένη Ryanair και μετά από 1 ώρα και 20 λεπτά ήμασταν στο γνώριμο ciampino!!!Εισητήριο με λεωφορείο της sciaffini(4,90€) και μετά από 40 λεπτά φτάσαμε τέρμινι!!Βγαλαμε λοιπόν και εισιτήριο μέτρο για 48 ώρες (12,5€) και vour για τον φίλο μας τον Giulio που μας περίμενε στοB&B!!Φτάνουμε λοιπόν στο ξενοδοχείο αφήνουμε βαλίτσες κάνουμε τα απαραίτητα μασαλια(κουτσομπολιά στα ελληνικά)με τον Giulio, και μετά μέτρο για ottaviano!!!Επομενη στάση το panino divino (στρίβεις αριστερά στην via dei gracchi)!!Πολυ καλό μαγαζάκι με μπόλικα αλλαντικά και πολύ καλή porcheta(4 panini,3 αναψυκτικά 24€),αλλα το αντίστοιχο της Πίζας ασυναγώνιστο θα αναφερθώ σε άλλη ιστορία σ αυτό!!Συνεχίσαμε λοιπόν για την πλατεία του Βατικανού !!Κάναμε μια στάση για τις απαραίτητες φωτογραφίες λόγω Γιώτας και Κώστα που δεν το είχαν ξαναδεί ,είδαμε και κάτι groupies του Πάπα που δεν κατάλαβα τι ήταν και συνεχίσαμε ακάθεκτοι και με γεμάτα στομάχια για το Castro sant Angelo!!Ιδιο και απαράλλαχτο όπως το αφήσαμε το 2013:) και αφού περπατήσαμε δίπλα στον τιβερη πέρασαμε απέναντι από την γέφυρα ponte umberto και μετά από 2 χρόνια και κάτι να την πάλι μπροστά μας η piazza navona,το ίδιο όμορφη σαν την πρώτη φορά αλλα με σαφώς λιγότερο κόσμο!!Αρκετες φωτογραφίες και εκεί και επόμενη στάση το εντυπωσιακό και επιβλητικό πάνθεον να μας προκαλεί το ίδιο δέος σαν την πρώτη φορά!!Παράλειψη!!πριν την piazza navona κάναμε μια στάση στην via dei coronari για να δοκιμάσουν οι κύριες της παρέας παγωτό στο gelateria del teatro(εμένα προσωπικά μου φάνηκε μέτριο για αυτά που είχα ακούσει)!!!!Αφήσαμε λοιπόν πίσω μας το πάνθεον και ήταν ώρα για ιταλικό καφέ!!τι καλύτερο λοιπόν από μια στάση στο sant eustacchio(πααααρα πολύ ουρά)...μετά λοιπόν από αυτο το απαραίτητο διάλειμμα ανηφορίσαμε την via del corso στροφή δεξιά και μετά από λίγο....ανακαινισμένο,κάτασπρο και πάλι με τόσο πολυ κόσμο το συντριβάνι της Fontana di Trevi!!!Κοιτούσε λίγο η Γιωτα με ανοιχτό στόμα ωστόσο κατάφερε να πατήσει το on στην camera (που αγορασε για το ταξίδι παρεπιπτόντως)και άρχισε τις φωτογραφίες!!Φύγαμε λοιπόν και από εκεί συνεχίσαμε την via del corso κάναμε μια μικρή στάση στα ισπανικά σκαλιά (τα ανακαίνιζαν:(:() και μετά πήραμε μέτρο για την trattoria vecchia Roma!!Δεν ειχαμε βρει τραπέζι την προηγούμενη φορά αλλα αυτή την φορά προνόησα!!Παρα πολυ ωραίο φαγητό,με πολυ καλές μερίδες και πολυ καλές τιμές!!Εγω τα γνωστά,amatricciana flabe μου είπαν,σβησμένη μέσα σε μια κατσαρόλα με peccorino,η Ιωάννα το ίδιο ο Κώστας carbonara,και η αδερφή μου ......ντρέπομαι που το γράφω κιόλας....spaghetti με κόκκινη σάλτσα...ελεοοοοος !!!!Πηραμε και δυο σαλάτες και ένα λίτρο κρασί 62€...να το επισκέφτηκε έχει και στάση μέτρο την vittorio emanuele!!Χορτάτοι λοιπόν πήραμε το μετρό της επιστροφής αλλα η μέρα έπρεπε να κλείσε με γλυκό..τι καλύτερο λοιπόν από tiramisu στο pompi!!στην piazza di spagna ειναι αλλα δεν με εντυπωσίασε να πω την αλήθεια!!!Κουρασμένοι σχετικά οι άλλοι τρεις της παρέας,εγω δεν κουράζομαι(στην Ρώμη ήμουν εξάλλου)επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο με περπάτημα 16km στην πλάτη!!!(πως αλλάζει σελίδα γμτ..δεν ειναι και πολύ του υπολογιστή όπως καταλάβατε)
2η μέρα 13/3/16:πρωινό ξύπνημα,ωραίο πρωινό,και να μαστε ξανά στην στάση μετρό μας(baldo de ubaldi)...Ξανά λοιπόν στο Βατικανο μήπως και πετύχουμε μικρότερη ουρά και λιγότερο κόσμο...Έλα όμως που 11 η ώρα μιλούσε ο Ποντίφικας και ο κόσμος ήταν άπειρος!!Φευγουμε λοιπόν και το αφήνουμε για τελευταία μέρα..Στάση στο kiko...το ξέρατε οι άντρες του site??Μη νιώθετε μειονεκτικά ούτε εγω το ήξερα!!hondos center με λίγα λόγια..ψωνίσαμε περσυ απ το Μιλάνο,αλλα έπρεπε και από δω...πως έτσι θα φεύγαμε!!τ´Τέλος πάντων είπαμε δώρο γενεθλίων το ταξίδι στον άνθρωπο της ζωής μου όποτε όλα δικαιολογούνται!!!(τι γλυκούλης σκέφτομαι))))!!!Αφηνω τα σιρόπια και συνεχίζω την ιστορία!!!Μετρό λοιπόν από ottaviano,αλλαγή γραμμής στο termini και μετρό για Κολοσσαίο!!Πολυς κόσμος και εκεί,οι γνωστοί γραφικοί(με την καλή έννοια)τύποι με τα selfie selfie που φωνάζουν..Εντυπωσιακό μνημείο ειδικά όταν συνειδητοποιείς τον λόγο που υπήρχε στην αρχαιότητα,οι γνωστές φωτογραφίες βγήκαν,αψίδα Κωνσταντίνου και ανηφορίσαμε την via dei fori imperialli,είδαμε την αρχαία αγορά στα αριστερά μας και φτάσαμε στο μνημείο vittorio emanuelle!!Εμένα μου αρέσει παρά πολύ,δεν ξέρω γιατι οι Ρωμαίοι το σιχαίνονται θεωρώντας ότι προσβάλει την αισθητική της πόλης..anyway!!Περάσαμε μια βόλτα και από το Καπιτώλιο που ειναι δίπλα και δεν είχα δει την προηγούμενη φορά και τέλος αυτο ήταν..Ήρεμος πλέον αφού έδειξα τα must see μνημεία στην αδερφή μου και το Κώστα τώρα ξεκινούσε η dolce vita!!Περιήγηση δλδ στην γνήσια Ρώμη!!Περπατησαμε λοιπόν κανένα τέταρτο από το Καπιτώλιο και φτάσαμε στο campo de fiori!!Υπαιθρια αγορά,με λουλούδια ,αλλαντικά,μακαρόνια στους πάγκους ..γενικά ένα διαφορετικό άρωμα της Ρώμης που αξίζει να δεις!Πείνασαν είπαν πάλι,,(έλεος με τόσες εικόνες δεν χόρτασαν;;)))πήρανε λοιπόν τα παιδιά από ένα panino,η Ιωάννα πήρε φρούτα να φάει κάναμε και τα απαραίτητα ψώνια και συνεχίσαμε τον δρόμο μας για το trastevere!!Αφου διασχίσαμε την ponte sisto(πολύ μου αρέσει εμένα αυτή) φτάσαμε στο trastevere!!Τρομερα γραφικο(κυριολεκτικά αυτο όχι σαν τους selfie sticks sellers),πολύχρωμο και γενικά ότι έχετε ακούσει γι αυτο να το πιστέψετε!!!Κάναμε τις βόλτες μας στα στενάκια,βγάλαμε τις φωτογραφίες μας,εικόνας και το espressaki μας(παραδόξως για μένα δεν κράτησα το όνομα),φτάσαμε στην κεντρική πλατεία,μπήκαμε και στην εκκλησία,ανάψαμε και το κεράκι μας...εεεε μετά από όλα αυτά πείνασα και γω για πρώτη φορά!!!Εκει που περπατούσαμε λοιπόν προς μεγάλη μας συγκίνηση βρήκαμε το μαγαζί που είχαμε φάει πριν 2 χρόνια και καθήσαμε ξανά εκεί!!gracia and gracciella το όνομα του και αφού φάγαμε 3 πίτσες μια σαλάτα ένα μπουκάλι κρασί και η Γιώτα(αδερφή μου) πάλι μακαρόνια με σάλτσα απλά....( αν ειναι δυνατόν) δώσαμε γύρω στα 65 € και φύγαμε υπερευχαριστημενοι...και αυτο να το επισκεφτείτε αν σας βγάλει ο δρόμος!!Πηραμε λοιπόν τον δρόμο της επιστροφής,η Γιώτα πήρε άλλο ένα παγωτό ,και περάσαμε απέναντι στην corso vittorio emanuele!!Κάναμε μια στάση στην εκκλησία Andrea Della Valle και αφού μπήκαμε σε κάποιο στενό αριστερά πήραμε το δρόμο για να μπούμε μέσα στο πάνθεον!!Ελα όμως που έκλεινε 6 η ώρα και δεν το προλάβαμε!!Οπότε τελευταία μέρα και αυτο!!Ηπιαμε το espressaki μας την πλατεια(γενικά αποφεύγω τέτοια μαγαζιά αλλα ας όψεται η πέρα που ήταν κουρασμένοι),βρήκα και wifi να δούμε τι έκανε η ΑΕΚΑΡΑ μας και γεμάτοι ενέργεια πάλι στνεχισαμε την βόλτα μας!!Μπροστά μας το giolliti και δεν μπορούσα να αντισταθώ στο παγωτό!!Πήρα λοιπόν δυο μπάλες μαύρη σοκολάτα και φράουλα,μου άρεσεε πολυ μπορώ να πω δώσαμε και 2,5€ αν θυμάμαι καλα και συνεχίσαμε ....Ήταν η ώρα λοιπόν για νυχτερινές φωτογραφίες του κολοσσαιου!!!Φωταγωγημενο,εντυπωσιακό,με ελάχιστους τουρίστες και χωρίς selfie sticks από πλανόδιους...Πήρε φωτιά το 6s μου....και μ αυτά και μ αυτά πιάσαμε 10 η ώρα..μετρό λοιπόν και πίσω στο σπίτι...ούτε λίγο ούτε πολύ 18km πάλι σήμερα..όποτε δικαίως φώναζε η παρέα ότι τους περπάτησα πολύ!!!
3η μέρα 14/3/16:γενέθλια της αδερφής μου σημερα(άσχετο)!!!Πρωι πρωί λοιπόν πάλι τα ίδια..πάλι Βατικανο,πετυχημένη επίσκεψη σημερα!!Αφου περιμέναμε κανένα 20 λεπτό στην ουρά που ήταν αισθητά μειωμένη σε σχέση με τις άλλες μέρες μπήκαμε στον Άγιο Πέτρο..τα έχετε χιλοακουσει από άλλους δεν έχω να προσθέσω κάτι..Αξίζει αν θέλετε την γνώμη μου να σώσετε 8€ και να ανεβείτε πάνω με ασανσέρ που βλέπεις όλη την Ρώμη!!Τρομερή θέα..Ήπιαμε λοιπόν και εκεί πάνω ένα espressaki(είχαν μαγαζί εκεί ψιλά οι αθεόφοβοι)κατεβήκαμε με το ασανσέρ και αφού βγήκαμε εκτός εκκλησίας να τοι πάλι οι selfie sellers..τι να καούν αδερφή μου και ο Κώστας!!!10€ το πουλούσε ο γλυκούλης..παζάρια εγω..αδερφέ 5 € το πήρα λέω από πιζα!!μ αυτά και μ αυτά τους γλίτωσα το 5€!!Επόμενη στάση piazza de popolo..ανεβήκαμε στο λόφο του pincio,αξίζει για φωτογραφίες και για πρώτη φορά ο καιρός μας τα χάλασε αφού άρχισε να μαυρίζει επικίνδυνα(δεν έβρεξε τελικά για να μην έχετε αγωνία)...Κατηφορίσαμε την via del corso ,στρίψαμε σε ένα στενό δεξιά είδαμε και το μαυσωλείο του Αυγούστου κατα τύχη είπαμε ακόμα ένα καφεδάκι στο gusto,κάναμε και την γνωριμία με το φίλο μας τον Γιώργο εκ Αφρικής ορμώμενο μας έδωσε και δώρο βραχιολάκι!!!Πηραμε λοιπόν την via de rippeta και φτάσαμε στο πάνθεον για να το δούμε και εσωτερικά επιτέλους!!!Ξαναγυρισαμε στην navona και αφού την διασχίσαμε κάναμε μια στάση στο baguetteria del fico,πολύ καλό μικρό μαγαζάκι με panino και μπόλικες μπυρες!!Αξιζει τον κόπο για ένα γεύμα στα γρήγορα...ίσα ίσα γέμισε το στομάχι μας γιατι εγω είχα και αλλα στο μυαλό μου...τι;;Αφου περπατήσαμε λοιπόν τους κατεύθυνα στο pasta imperiale ένα πολύ καλό μακαροναδικο με 2 τραπεζάκια όλα Κ όλα μεςα,για φαγητό στο χέρι με πολύ καλές τιμές!!!Πηραμε μια μακαρονάδα pesto,μια μπόλονεζ και 2 μπυρες συνολικά 15€!!!Κάναμε και έκπληξη στην γιωτούλα με ένα γλυκάκι από την gelateria del teatro!Χορτάτοι λοιπόν πήγαμε βγάλαμε τις τελευταίες φωτό του castle sant Angelo !!!Κάναμε και μια τελευταία νυχτερινή επίσκεψη στην Fontana di Trevi ,η γιώτα πήρε ίσως το δέκατο παγωτό της !!Τελευταία ανάμνηση άφησα το νυχτερινό Βατικανο!!Αφου κάναμε και εκεί μια επίσκεψη γυρίσαμε στο ξενοδοχείο μετά από 18km,ύπνο γιατι 5 η ώρα ξυπνημα(καταραμένη Ryanair)!!!
Αυτή λοιπόν ήταν η ιστορία μου!!!Συγγνωμη αν κούρασα κάποιους ή για τα ορθογραφικά αλλα όπως καταλάβατε έχω ιδιαίτερη σχέση με την Ιταλία και την Ρώμη ειδικά...Μην σας φανούν πολλά αυτά που έκανα,ούτε ήταν κουραστικά ..η Ρώμη αξίζει κάθε λεπτό κούρασης και δεν θα μετανιώσετε καθόλου..γεμίστε το μυαλό σας με εικόνες!!!Το μόνο που χρειάζεται ειναι διάθεση και καλή παρέα!!Αν ψάξεις ειναι και οικονομικά..ααααα δεν θα μπορούσα να μην πω και ένα ευχαριστώ στην παρέα μου που με ανέχτηκε!!

 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom