Ιταλία Ρώμη για μία εβδομάδα

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα

Κυριακή πρωί 5ης Ιουλίου ξυπνάμε κατα τις 17.00 και αναχωρούμε για το Ελ. Βενιζέλος. 6 και κάτι ειμαστε εκει με το ενα ματι ανοιχτο και το αλλο κλειστό.

Η πτήση της Alitalia φεύγει στην ώρα της και μετα το σνακ που πηραμε στο αεροπλάνο προσγειωνόμαστε στο Fiumicino. Εκει περιμένουμε λιγη ωρα παραπάνω απο το κανονικό τις βαλίτσες μας και σε λίγη ώρα είμαστε στο σταθμό του τρένου και περιμένουμε το τρένο να μας πάει στο Termini. Το τρένο ερχεται καί να σου η πρώτη έκπληξη! ! ! Το τρένο δεν εχει κλιματισμο και τα παράθυρα δεν ανοίγουν ! !:(

Δεν απογοητευόμαστε και μεσα απο τα παράθυρα παρατηρούμε την διαδρομή φτάνοντας στο κέντρο της Ρωμης. Το περιβάλλον μοιάζει γνωστό θυμίζει λιγο προάστια της Αθήνας, φτάνοντας μετα απο σχεδόν 40 λεπτά και χωρίς να ξέρουμε καλα την περιοχή βγαίνουμε στον σταθμό...

Ο Σταθμός Termini ειναι το λιγότερο εντυπωσιακός, πολύς κόσμος, πολυκαταστήματα, ταχυφαγεία κτλ. Βγαινουμε εξω και κατεβαίνουμε να πάμε στο Hotel Serena.

Το ξενοδοχείο ειναι προσφατα ανακαινισμένο πολυ καθαρο με ενα ασανσερ που σε παει σε αλλες εποχες. ο Marco που μας υποδέχτηκε μας εφτιαξε την διαθεση καθώς ηταν Χαμογελαστός εξυπηρετικος και ευγενικός.

Καθως ειχε μεσημεριάσει πλεον ηταν αναγκαίος ενας υπνάκος πριν την πρωτη μας απογευματινη βολτα στην Αιώνια Πόλη.


 

Attachments

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Τελείωσα με την πρώτη μου ιστορία ελπίζω συντομα να βρώ χρονο να γράψω και την δευτερη
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
πολύ κατατοποιστικός.Εγώ είχα αποφασίσει να πάω με το σύζυγό μου 17/11-22/11 με easyjet αλλά με τη δουλειά ακυρώθηκε η άδειακαι όταν πήρα την easyjet από 137 το ατομικό εισιτήριο(δε βρήκα φτηνότερο,τα έκλεισα αργά) μου επιστρέφει 55,95!Από την άλλη είχα μπερδευτεί με hotel(hotel embassy,aelius,hotel katty,serendityinrome) στην περιοχή termini,αλλά οι απόψεις διαφορετικές.ήθελα κάτι φτηνό.Γενικά εύκολο για δύο άτομα μόνα τους να κινηθούν;Αν πηγαίναμε τώρα με βροχές λες να βλέπαμε αρκετά;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πολύ κατατοποιστικός.Εγώ είχα αποφασίσει να πάω με το σύζυγό μου 17/11-22/11 με easyjet αλλά με τη δουλειά ακυρώθηκε η άδειακαι όταν πήρα την easyjet από 137 το ατομικό εισιτήριο(δε βρήκα φτηνότερο,τα έκλεισα αργά) μου επιστρέφει 55,95!Από την άλλη είχα μπερδευτεί με hotel(hotel embassy,aelius,hotel katty,serendityinrome) στην περιοχή termini,αλλά οι απόψεις διαφορετικές.ήθελα κάτι φτηνό.Γενικά εύκολο για δύο άτομα μόνα τους να κινηθούν;Αν πηγαίναμε τώρα με βροχές λες να βλέπαμε αρκετά;
αν ήθελες κάτι φτηνό έπρεπε να το πεις. πες το μπάτζετ σου και αμέσως θα σου προτείνουν πολλοί λυσεις δοκιμασμένες μια και αρκετοί τη Ρώμη την ξέρουν σαν την τσέπη τους..δύο άτομα μπορούν να κινηθούν. λίγο πιο δύσκολα από ότι ένας μόνος. οι βροχές δεν περιορίζουν την ορατότητα...
τις 2 τελευταίες ερωτήσεις δεν τις κατάλαβα..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
πολύ κατατοποιστικός.Εγώ είχα αποφασίσει να πάω με το σύζυγό μου 17/11-22/11 με easyjet αλλά με τη δουλειά ακυρώθηκε η άδειακαι όταν πήρα την easyjet από 137 το ατομικό εισιτήριο(δε βρήκα φτηνότερο,τα έκλεισα αργά) μου επιστρέφει 55,95!Από την άλλη είχα μπερδευτεί με hotel(hotel embassy,aelius,hotel katty,serendityinrome) στην περιοχή termini,αλλά οι απόψεις διαφορετικές.ήθελα κάτι φτηνό.Γενικά εύκολο για δύο άτομα μόνα τους να κινηθούν;Αν πηγαίναμε τώρα με βροχές λες να βλέπαμε αρκετά;

Πόσο πιο οικονομικό ξενοδοχείο ήθελες?Υπάρχουν και αρκετά hostels..Οικονομικά θα βρείς πάρα πολλά,έχει κι ένα δίπλα στη chica chica αλλα θα έμενες σίγουρα σε κάτι τέτοιο?Η Ρώμη είναι παντώς καιρού,δεν σε περιορίζει η βροχή..Πάντως πιστεύω καλύτερα όταν το ξαναποφασίσετε να πάτε με γκρουπ γιατί σας βλέπω λίγο διστακτικούς...;)
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
μια χαρά οικονομικά ήταν στο termini και έψαξα για embassy και aelius,είχε διαθεσιμότητα και είδα reviews.Για τον καρό ρώτησα γιατί τα περισσότερα είναι εξωτερικού χώρου τα αξιοθέατα και η βροχή θα τα δυσκόλευε,αλλά και πάλι το προσπερνούσα,το θέμα ήταν που ακυρώθηκε η άδεια.Βέβαια ανασταλτικά λειτουργεί ο σύζυγος γι'αυτό έκανα και πιο πολλές ερωτήσεις.Φυσικά και δε πιστεύω ότι είναι πρόβλημα να κινηθούμε μόνοι μας
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Ακριβώς δεν νομιζω να δυσκολευτείς καθόλου στην Ρωμη οσο για την βροχή μπορει να σου χαλάσει λιγο την ευκολία στην μετακίνηση αλλα δεν θα υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στο Embassy ελεγα να κλείσω και γώ αλλα τελικά προτίμησα το Serena το οποίο με ικανοποίησε. Πριν λιγες μέρες πήγε μια φίλη μου και εμεινε στο Yes Hotel, απο οτι μου είπε ήταν αρκετά συμπαθητικο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πολυ καλη η ιστορία
αναλυτικότατη αλλα αυτη η αλιταλια τελικα ειναι αδιωρθωτη !!!!!!!!
 

stella

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Η Ρώμη είναι τέλεια πόλη..! Δικαίως την ονομάζουν ΑΙΩΝΙΑ ΠΟΛΗ..
Μειναμε στο ξενοδοχείο Sonya.. κοντά στο Termini.. τέλειο = πεντακάθαρο, για μας ήταν πολύ σημαντικό .. με ωραίο πρωινό... δεν ειχε πάααααααρα πολύ μεγάλη ποικιλία.. αλλά μας άρεσε.. Πόσο να φάμε άραγε... ?
Το προσωπικό φιλικότατο και με το χαμόγελο.
Είχε δωρεάν ιντερνέτ και διαθέσιμους υπολογιστές..
Στο δωμάτιο είχε μίνι μπαρ, και δωρεάν καφέ τσάι … καθώς και τηλεόραση ..κλιματισμό και ένα ωραιότατο μπάνιο.
Δωρεάν χάρτη της πόλης, με όλα τα μνημεία..
Φάγαμε στο εστιατόριο La matriciana απέναντι από τη όπερα - δίπλα από το ξενοδοχείο..
Ακριβούτσικα αλλά πολύ ωραίες γεύσεις – ντελικάτες …
Φάγαμε στο Antica Boheme.. δίπλα στο ξενοδοχείο.. και αυτό πάρα πολύ ωραίο…
Είχε φώτο με πολλούς διάσημους…
Τιμή 82 ευρώ για 4 άτομα..
Ένα άλλο υπέροχο παραδοσιακό εστιατόριο που βρήκαμε στο Τραστέβερε Carlo Menta στη Via Della Lungarette , 101 angolo Piazza G.Tavani ..
4 άτομα 60 -70 ευρώ με ένα σωρό φαί ….. μακαρόνια – πίτσες- γλυκά – ποτά..

Ωραία πίτσα φάγαμε και μέσα στην καφετερία του Βατικανού, καθόλου αλμυρή, αλλά πολύ ωραία.. έτσι είναι η πίτσα τους..

Το ξενοδοχείο ήταν 3-5 λεπτά από το σταθμό των λεωφορείων και του μετρό ..
Πήραμε εισιτήριο για 2 μέρες = 25 ευρώ, 1 μερα =20 ευρώ το άτομο
Και έτσι γυρίσαμε όλα τα μουσεία και τα σπουδαία μνημεία της πόλης…

Ξεκινήσαμε από το Κολοσσαίο … όνομα και πράγμα… βγαίνοντας βρήκαμε το λεωφορείο και συνεχίσαμε ..
Μαζί με το εισιτήριο των 20-25 ευρώ, σου δίνουν ένα χάρτη με τις στάσεις ..
έχει συνέχεια λεωφορεία…
Πήγαμε στο Βατικανό και είδαμε αρχικά τον Άγιο Πέτρο… τα λόγια είναι απλά περιττά..
Δεν μπορέσαμε να μπούμε στον τρούλο, λόγω προβλημάτων και κούρασης ..αλλά αξίζει τον κόπο ..

Φοντάνα ντι τρέβι
Τέλειο μνημείο – πολύ συγκινητικό..
Τέλεια περιοχή
Απέναντι ακριβώς έχει φθηνά παπούτσια δερμάτινα και με αερόσολες..
Όπως βλέπουμε την φοντάνα ντι τρεβι αριστερά έχει το τέλειο παγωτό

Πιάτσα ναβόνε = συντριβάνι με τους 4 ποταμούς … και υπαίθρια αγορά με τέλεια πράγματα..
Και ωραίο καφέ..

Υπάρχει επίσης εισιτήριο για ολα τα μεταφορικά μεσα με 10-11 ευρώ - δεν το αγοράσαμε

Δεν τελειώνει αυτή η Αιώνια Πόλη!!
και έπεται συνέχεια ...θα ξαναπάμε.
 
Last edited by a moderator:

M@RiLou

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Να ρωτήσω κατι... Μήπως θυμάσε ποιο λεοφωρείο πήρες από τη στάση San Giovanni για τις κατακόμβες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.717
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom