Ρώμη λατρεμένη

Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
σας καλησπερίζω και δηλώνω κι εγω ερωτευμένη με ιταλία......βενετία ,φλωρεντία....κυρίως ομως με τη Ρώμη που την ξαναεπισκέφτηκα για δεύτερη φορα πριν απο 5 μήνες περίπου.Η πρώτη μοου φορά ηταν ενα γρήγορο πέρασμα πρό......εικοσαετίας,οπότε δε θυμόμουν και πολλα πράγματα.Εννοείται ότι σε καθε σου βήμα σαυτην την πολη νοιώθεις ότι ζεις και κινείσαι σε αλλη εποχή,μοιάζει μενα ατελείωτο μουσείο.....Πήρα και το λεωφορείο που κανει το σίτυ τουρ και ανεβοκατέβαινα και χάζευα τα αξιοθεατα ,πηγα μεταξύ των αλλων και στο νησάκι το Τιβερίνα,ααααα εχει πολύ πλακα ενα μικρό νησάκι μεσ τον τιβερη με μια πολυ γραφική γεφυρα που το συνδέει με τις δυο πλευρες της πολης ,οπου πανω σαυτο βρίσκεται ένα νοσοκομείο!!δηλ ολο κι όλο αυτο που εχει ειναι ενα νοσοκομειο,περνας λοιπον απο τη μια γεφυρα πας στο νησακι,διασχίζεις και απο την άλλη πλευρά πας στο Τραστέβερε ,μια πολυ όμορφη περιοχή.....με ταβέρνες κλπ.Επίσης αξίζει μια βόλτα εκτός των άλλων στην βίλα Μποργκέζε,που είναι ενα καταπληκτικό πάρκο τεράστιο,τωρα την ανοιξη θαναι μαγεία,για περπατημα ,χαλαρωση,εχει και τραινάκι για οσους ειναι κουρασμένοι για να το γυρίσουν,εχει επίσης ρεστωράν καφέ κλπ........Φυσικά το κέντρο της πόλης με τις πιάτσες είναι ονειρεμένο και εκεί κολλας......και δυστυχως δεν ξεκολλας εύκολα:clap:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ερχομαι να γινουμε 2 οι ερωτευμενες με τη Ρωμη
Δεν μπορουσα να ξεκολησω....δεν ηθελα να φυγω....μετα τη Ρωμη πηγα τσεχια, ελβετια, εγω.....εκει....ειδες τη Ρωμη φωταγωγημενη ???? το κατι αλλο

Sapienza αλλαζουμε τα εισητηρια??? ευχαριστως σου δινω τα δικα μου. εχω παει 3 φορες Ιταλια αλλα......Io sono ancora ιn amorata ????:love2:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ερχομαι να γινουμε 2 οι ερωτευμενες με τη Ρωμη
Δεν μπορουσα να ξεκολησω....δεν ηθελα να φυγω....μετα τη Ρωμη πηγα τσεχια, ελβετια, εγω.....εκει....ειδες τη Ρωμη φωταγωγημενη ???? το κατι αλλο

Sapienza αλλαζουμε τα εισητηρια??? ευχαριστως σου δινω τα δικα μου. εχω παει 3 φορες Ιταλια αλλα......Io sono ancora ιn amorata ????:love2:
Βιέννη πάς πρώτη φορά?Για μένα είναι απο τις αγαπημένες μου πόλεις θα την λατρέψεις!!!
Παρόλα αυτά την Ιταλία δεν την αλλάζω με τίποτα!!:bleh:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Αυτη τη τριαδα καπου τη ξερω....εχεται παρατηρησει οτι παντου σε ολα τα τοπικ παμε πακετο ???
Η latina μας λειπει μονο.....αλλα αυτη αρμενιζει στους Λατινους....δεν εχει παει και Ιταλια...
εγκλημα κατα συροη και κατ΄εξακολουθηση......:bleh::bleh::bleh:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αυτη τη τριαδα καπου τη ξερω....εχεται παρατηρησει οτι παντου σε ολα τα τοπικ παμε πακετο ???
Η latina μας λειπει μονο.....αλλα αυτη αρμενιζει στους Λατινους....δεν εχει παει και Ιταλια...
εγκλημα κατα συροη και κατ΄εξακολουθηση......:bleh::bleh::bleh:
Λείπει προς το παρόν ο Samion..Μήπως επειδή δεν έχει λιμάνι?:haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λείπει προς το παρόν ο Samion..Μήπως επειδή δεν έχει λιμάνι?:haha:
από Ρώμη δεν θα μπορούσα να λείπω...
Civitavecchia θεωρείται το λιμανι για Ρώμη...Οστια κλπ για μπάνια..Fregene n.1 για μπανιο και κλαμπινγκ.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Να μπω κι εγώ στο κλαμπ των Ρωμόπληκτων?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καλά εμενα με ξεχάσατε;;;:( Θέλω κι εγω θέση στο club.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Κι εγώ...αγαπάω Ρώμη και τρελαίνομαι!!! :clap::clap::clap:
και εγω ψηφίζω Ρώμη μόλις γύρισα απο την αιώνια πόλη και ομολογώ πως θαθελα να ξαναπάω Θεωρώ πως η δεύτερη επίσκεψη θααι καλύτερη γιατί τώρα απο τη μια έτρεχα να δώ τα μουσεία και έχασα απο την ομορφια της πόλης απο την άλλη με ταλαιπώρησε απίστευτα μια ίωση με πυρετο και εμμετούς .... Η εμπειρία μου εγινε ακόμα πιο δυσάρεστη απο την λάθος επιλογή ξενοδοχείου !ισως να αρρώστησα και απο αυτό Πλήρωνα 130 ευρώ τη βραδυα για το υπόγειο ενος σπιτιου και αρκετά μάλιστα εξω απο τη Ρώμη μέσα σην υγρασία και στις αράχνες!!!:(
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Άντε ρε...μα που πήγες και το βρήκες;
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τελεια η Ρωμη,παρολο που εκατσα ελαχιστα!Την αλλη φορα,ευελπιστω σε πιο ενδελεχεις εξερυνησεις!Αυτο το Βιτοριανο με εντυπωσιασε τοσο που το βλεπω και στον υπνο μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom