Ιταλία Ρώμη...πού να μείνω???HELP!

zmaria

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Μετά από έναν αιώνα ήρθε κι η ώρα μου να πάω στη Ρώμη αρχές Σεπτέμβρη. Έχω βρει δωμάτια να μου αρέσουν και στο μπάτζετ που θέλω σε Τέρμινι, λίγα σε Rione Monti και Via Veneto και αρκετά σε San Giovanni. Δεδομένου ότι θα δούμε μεν αξιοθέατα αλλά περισσότερο θέλουμε περιπάτους, φαγητάκια, ίσως και χαλαρά μπαράκια, ποια περιοχή από αυτές που αναφέρω είναι καλύτερα??

Κανένας ρωμαλέος ρωμόπληκτος??

Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
san giovanni,νομιζω ειναι καπως μακρυα...καλυτερα,via veneto,αλλα στην αρχη η rione monti στην πανω μερια...βαλε καποιο λινκ,με ξενοδοχεια...

zmaria

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Είναι κάπως μακριούτσικα γμτ, για αυτό και βρίσκω αρκετά δωμάτια με καλές τιμές (και καλές κριτικές)... Δεν έχω τα λινκ μαζί μου τώρα.. Κάθονται ήσυχα ήσυχα στη δουλειά και με περιμένουν! :D
Πάντως πίστευα πως με 100 ευρώ τη μέρα θα έβρισκα κάτι καλό, όμως σε Spagna πχ που θα προτιμούσα βρίσκω καλά δωμάτια/ξενοδοχεία με 120-130 το λιγότερο!!! Ήμαρτον!

Κοντά στο Τέρμινι που βρίσκω πάλι κάτι οικονομικές λύσεις νομίζω δεν πολυθέλω να μείνω...

Pel

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Μετά από έναν αιώνα ήρθε κι η ώρα μου να πάω στη Ρώμη αρχές Σεπτέμβρη. Έχω βρει δωμάτια να μου αρέσουν και στο μπάτζετ που θέλω σε Τέρμινι, λίγα σε Rione Monti και Via Veneto και αρκετά σε San Giovanni. Δεδομένου ότι θα δούμε μεν αξιοθέατα αλλά περισσότερο θέλουμε περιπάτους, φαγητάκια, ίσως και χαλαρά μπαράκια, ποια περιοχή από αυτές που αναφέρω είναι καλύτερα??

Κανένας ρωμαλέος ρωμόπληκτος??
POP Art B&B, κεντρικότατο, καθαρό, άνετο και σε εξαιρετική τιμή για αυτά που προσφέρει

Ονειρεμένο Ταξίδι
ταιλανδη,ινδια,περου...
Εκλεισα για τρικλινο 7 μερες,700 ευρω στο συγκεκριμενο χενοδοχειο για την επομενη εβδομαδα.Για κοιτα το μια αν σε βολευει η τοποθεσια και οι τιμες στις ημερομηνιες που θες.Μολις γυρισω με το καλο θα γραψω και πως ηταν. http://www.booking.com/hotel/it/okapi-rooms.el.html

dorita18

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλησπερα και απο εμενα περσυ το σεπτεμβριο ειχα παει ρωμη περασα σουπερρρρ!!!! θα γραψω και ιστοριααα :D, απλα εχω ενα θεματακι με το ιντερνετε και μεχρι να αποκατασταθει θαργισω λιγο. Λοιπον η Ρωμη ειναι μαγικη το σεπτεμβριο εχει κοσμο ολες τις ωρες, δεν φοβασε πουθενα μεσα και γυρο απο το κεντρο διοτι παντου εχει φυλλαξει λογο τον διαφοφων μουσειων και παλατιων. Εγω εμενα στην real sistina (νομιζω την γραφω σωστα) στο ξενοδοχειο reals sistina τιμη;; αστω 180 ευωρ την βραδια :confused:!!! ναι, ναι τοσα πολλα, γιατι εγω ενω ολα τα εκλεισα πολυ νωρις το ξενοδοχειο το εκλεισα ενα μηνα πριν παμε ετσι ολα οσα ηταν κοντα στο κεντρο ηταν κλεισμενα. Γιαυτο κλεισε αμεσσα!!! Σαν ξενοδοχειο ( βασικα ηταν σενα οροφο δωματια ) ηταν ωραιο πολυ καθαρο πολυ καλα σχολια, τα παιδια που το ειχαν πολυ καλα και πρωινο! Το καλυτερο ηταν οτι ηταν διπλα σε ολα, ενα τσουπ και ειμασταν στα ισπανικα σκλαλια, δεν πηραμε για πουθενα μετρο. Ακομα και για βατικανο, διαλεξαμε μια διαδρομη και σιγα, σιγα απολαυμβανοντας την διαδρομη πηγαμε με τα ποδια :rolleyes:. Αυτα απο εμενα, κατα τη γνωμη μου δεν θα εμενα στο σταθμο, η Via veneto ειναι μια "κουκλα" οδος με τα ποιο ωραια ξενοδοχεια, αν βρεις κατι στις τιμες σου να μεινεις εκει;). Να περασετε τελεια και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε:).

zmaria

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Συγγνώμη αλλά με τις εξελίξεις ξέχασα και την ερώτηση μου...!

Ημερομηνίες είναι 8-13/9. Έκανα μια κράτηση την οποία μπορώ να ακυρώσω 15 μέρες πριν την άφιξη. Είναι εκτός μπάτζετ (625 & 35 σύνολο ο δημοτικός φόρος) κι εγώ είχα πει μέχρι 500. Όμως κοντά στις ίδιες τιμές βρίσκω δωμάτια στην περιοχή που καμιά σχέση δεν έχουν με τις παροχές αυτού και είναι σίγουρα καλή ευκαιρία.

https://www.booking.com/hotel/it/as...RRPkAiwotBicE7OeneHUru6wjuz35MlegeIoCaJ0H2g==

Το Okapi που πρότεινε ο φίλος παραπάνω βγαίνει ίδια τιμή και λίγο ακριβότερο για τις ημερομηνίες μου, δεν έχει πιθανότητα ακύρωσης και έχει βαθμολογία 7,7 ενώ το "δικό μου" 9,5.

Το POP Art B&B που πρότεινε ο άλλος φίλος ήταν ακόμα πιο ακριβό όταν το είχα δει!!! Πλέον δεν έχει και ημερομηνίες.

Καλά το Relais Sistina που λέει η φίλη βγαίνει στα 850 ευρώ, αντε γεια!!! Και σιγά το δωμάτιο εδώ που τα λέμε για τέτοια τιμή!!!! Ωραίο δωμάτιο με μπαλκονάκι και θέα το διαθέτει μόνο..... 1050 και χωρίς επίσης δυνατότητα ακύρωσης.

Μετά από αρκετό ψάξιμο κι εκτός απρόοπτης προσφοράς, η μόνη εναλλακτική που με συμφέρει οικονομικά (150 ευρώ σύνολο διαφορά), έχει καλά στοιχεία αλλά χάνει φυσικά στην τοποθεσία είναι αυτό:

http://www.booking.com/hotel/it/b-amp-b-brilli.el.html?aid=314919;label=trevi-fountain-fyWzcm*_isGp5rLIAioyjQS4002474044;sid=439b20e4bf620c633e10bfbe09d8a9e0;dcid=1;checkin=2015-09-08;checkout=2015-09-13;dist=0;no_rooms=1;show_room=84513201;srfid=e6c074a96cc692fdbf888bc5e306cf54d55d5017X146;type=total;ucfs=1&#map_closed

Στη Repubblica κοντά που έψαχνα επίσης είναι στα 600 ευρώ ότι βρίσκω με καλές κριτικές και θεωρώ τα 50-60 ευρώ πολύ μικρό ποσό αν είναι να βρίσκεις κάτι πολύ καλύτερο.

zmaria

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Α, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! :)

Κι επειδή έχει πολλά θέματα το φόρουμ για την Ρώμη, αν θυμάστε κάποιο που να αξίζει πολύ, παρακαλώ πείτε μου!!

Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Μαράκι το χοτελ που έκλεισες ειναι μια χαρα και σούπερ η περιοχή . Εγώ λέω να το κρατήσεις - ακομα και αν εισαι εκτος μπατζετ λιγουλάκι

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.386
Μέλη
37.133
Νεότερο μέλος
Victar44

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom