Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Μετά από έναν αιώνα ήρθε κι η ώρα μου να πάω στη Ρώμη αρχές Σεπτέμβρη. Έχω βρει δωμάτια να μου αρέσουν και στο μπάτζετ που θέλω σε Τέρμινι, λίγα σε Rione Monti και Via Veneto και αρκετά σε San Giovanni. Δεδομένου ότι θα δούμε μεν αξιοθέατα αλλά περισσότερο θέλουμε περιπάτους, φαγητάκια, ίσως και χαλαρά μπαράκια, ποια περιοχή από αυτές που αναφέρω είναι καλύτερα??

Κανένας ρωμαλέος ρωμόπληκτος??
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
san giovanni,νομιζω ειναι καπως μακρυα...καλυτερα,via veneto,αλλα στην αρχη η rione monti στην πανω μερια...βαλε καποιο λινκ,με ξενοδοχεια...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Είναι κάπως μακριούτσικα γμτ, για αυτό και βρίσκω αρκετά δωμάτια με καλές τιμές (και καλές κριτικές)... Δεν έχω τα λινκ μαζί μου τώρα.. Κάθονται ήσυχα ήσυχα στη δουλειά και με περιμένουν! :D
Πάντως πίστευα πως με 100 ευρώ τη μέρα θα έβρισκα κάτι καλό, όμως σε Spagna πχ που θα προτιμούσα βρίσκω καλά δωμάτια/ξενοδοχεία με 120-130 το λιγότερο!!! Ήμαρτον!

Κοντά στο Τέρμινι που βρίσκω πάλι κάτι οικονομικές λύσεις νομίζω δεν πολυθέλω να μείνω...
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Μετά από έναν αιώνα ήρθε κι η ώρα μου να πάω στη Ρώμη αρχές Σεπτέμβρη. Έχω βρει δωμάτια να μου αρέσουν και στο μπάτζετ που θέλω σε Τέρμινι, λίγα σε Rione Monti και Via Veneto και αρκετά σε San Giovanni. Δεδομένου ότι θα δούμε μεν αξιοθέατα αλλά περισσότερο θέλουμε περιπάτους, φαγητάκια, ίσως και χαλαρά μπαράκια, ποια περιοχή από αυτές που αναφέρω είναι καλύτερα??

Κανένας ρωμαλέος ρωμόπληκτος??
POP Art B&B, κεντρικότατο, καθαρό, άνετο και σε εξαιρετική τιμή για αυτά που προσφέρει
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
καλησπέρα σας!Την Πέμπτη φτάνουμε με την easyjet στο fiumicino στις 23:55 το βράδυ περίπου (η πτήση αναχωρεί από Κέρκυρα 23:25)! Θα βρούμε μεταφορικό μέσο να μας μεταφέρει εκείνη την ώρα στο κέντρο της Ρώμης? Τα δρομολόγια της Terravision διαβάζω ότι σταματάνε στις 23:00 και αρχίζουν πάλι στις 05:30 το πρωί!! Εμείς όμως ταξιδεύουμε με τρένο για Φλωρεντία στις 06:20 οπότε καταλαβαίνετε δεν είναι επιλογή το πρωινό δρομολόγιο! Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή μόνο με ταξί μετά :///??? Ευχαριστώ πολύ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπέρα σας!Την Πέμπτη φτάνουμε με την easyjet στο fiumicino στις 23:55 το βράδυ περίπου (η πτήση αναχωρεί από Κέρκυρα 23:25)! Θα βρούμε μεταφορικό μέσο να μας μεταφέρει εκείνη την ώρα στο κέντρο της Ρώμης? Τα δρομολόγια της Terravision διαβάζω ότι σταματάνε στις 23:00 και αρχίζουν πάλι στις 05:30 το πρωί!! Εμείς όμως ταξιδεύουμε με τρένο για Φλωρεντία στις 06:20 οπότε καταλαβαίνετε δεν είναι επιλογή το πρωινό δρομολόγιο! Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή μόνο με ταξί μετά :///??? Ευχαριστώ πολύ!
http://www.sitbusshuttle.com/en/fiumicino/
www.cotralspa.it
Με την ευκαιρια: η ευκολη τελευταια χρονια κανει το δρομολογιο μαλλον...σημανε ισπανικη υποχωρηση απο τη Ρωμη...οπου φυγει φυγει, η βαση της συντομα παρελθον.
 
Last edited:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Σε ευχαριστώ πολύ samion! Υπάρχουν γκισέ της εταιρίας στο Αεροδρόμιο? θα είναι εύκολο να τα βρούμε? Πέρσι είχα προσέξει μόνο τα γκισέ και τις πινακίδες της terravision δυστυχώς!
 
Μηνύματα
26
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταιλανδη,ινδια,περου...
Εκλεισα για τρικλινο 7 μερες,700 ευρω στο συγκεκριμενο χενοδοχειο για την επομενη εβδομαδα.Για κοιτα το μια αν σε βολευει η τοποθεσια και οι τιμες στις ημερομηνιες που θες.Μολις γυρισω με το καλο θα γραψω και πως ηταν. http://www.booking.com/hotel/it/okapi-rooms.el.html
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ευχαριστώ πολύ samion! Υπάρχουν γκισέ της εταιρίας στο Αεροδρόμιο? θα είναι εύκολο να τα βρούμε? Πέρσι είχα προσέξει μόνο τα γκισέ και τις πινακίδες της terravision δυστυχώς!
Ομολογω, δεν το εχω ψαξει. Το παιρνω σπανια. Σιγουρα βγαζει ο οδηγος. Υπαρχει ομως γκισε πληροφοριων που ρωτας. Γενικα ειναι πανευκολο και την ωρα που πας, λογω ελλειψης πολυκοσμιας, ακομα πιο ευκολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom