Βατικανό Ιταλία Ρώμη – Βατικανό – Ελληνόφωνος ξεναγός

dimitra.g

Member
Καλημέρα σε όλους!
Νέο μέλος εδώ! Το πρώτο ταξίδι μας μετά τη γέννηση των πιτσιρικίων μας :clap:θα είναι στη Ρωμη, 10-15/02/2015….
Ρωτώντας και μελετώντας εδώ στο forum(και ευχαριστώ όλους !!!) είδα ότι υπάρχουν ξεναγοί (φοιτητές? κανονικοί? με άδεια? χωρίς?) έξω από το Βατικανό, και μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους ξενάγηση. Επειδή κατέληξα ότι αν κάπου αξίζει να πληρώσεις για μια ξενάγηση, το σημείο είναι σίγουρα το Βατικανό, έχω μερικές ερωτήσεις, αν κάποιος γνωρίζει:

1. Καταρχήν , μήπως ενδιαφέρεται κανείς για τις ημέρες 10/12/13/14 ή και 15 Φεβρουαρίου για να συντονίσουμε μια ελληνόφωνη ξενάγηση και να μοιράσουμε το κόστος ???

2. Οι ξεναγοί είναι πιστοποιημένοι ή δουλεύουν χωρίς άδεια? Δηλαδή χρειάζονται εισιτήριο που το καλύπτω εγώ (μέσα στην τιμή δηλαδή που θα μου ζητήσουν? Αν ναι, και εφόσον θέλω να κλείσω ηλεκτρονικά, πρέπει να κλείσω εισιτήριο και για τον ξεναγό? Αν βρώ ξεναγό επι τόπου και δεν έχω πάρει από πριν εισιτήρια, μπορεί να παρακάμψει την ουρά?

3. Γνωρίζει κανείς τρόπο επικοινωνίας με κάποιο ελληνόφωνο ξεναγό? Από το foroum βρήκα 1 διεύθυνση mail αλλά δεν ισχύει πια, και μια κοπέλα στο facebookαλλά δεν μας έχει απαντήσει στα μηνύματά μας…

4. Γνωρίζει κανείς τι παίζει από τιμές στις ξεναγήσεις ? Αν δεν βρω ελληνόφωνη, θα πάω σε αγγλική προφανώς… ανάλογα και τα κόστη βέβαια (φαντάζομαι μεγαλύτερη ομάδα = μικρότερη συμμετοχή στο κόστος

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
Όπως και να ‘χει, θα το ψάξω και εκεί… και για ό,τι κάνω θα επιστρέψω με info ;)

iakinthi

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Το είδα κι εγώ, κάπου εδώ στο forum ...έχω στείλει μήνυμα αλλά δεν μας έχει απαντήσει...
Καλησπέρα Δήμητρα,
θα είμαστε κι εμείς (δύο άτομα) από Πέμπτη 12/02 έως Δευτέρα 16/02 στη Ρώμη κι ακόμα δεν έχω πάρει εισιτήρια για Βατικανό γιατί σκεφτόμουν μήπως πάρουμε από το επίσημο site αυτά με την ξενάγηση στα 31€.. Είχες κάποιο νέο από αυτή στο FB.. πάντως αν μπορέσουμε και κλείσουμε κοινή με καλύτερη τιμή θα είναι πολύ καλά.. και δεν χρειάζεται να της πούμε ότι δεν είμαστε παρέα..

fofi32

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Έχει τηλέφωνο στο προφίλ της. Δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε.

dimitra.g

Member
Δυστυχώς η κοπέλα από f/b δεν μου έχει απαντήσει...Τα εισητήρια από το επίσημο Site στα 31€ φαντάζομαι είναι με αγγλική ξενάγηση, σωστά? Τα αγγλικά μας είναι πολύ καλά, απλά για τόσες ώρες ξενάγηση λέω μήπως άξιζε στα ελληνικά, πιο γρήγορα και πιο ξεκούραστα...
Μας είπαν οτι έξω από το Βατικανό έχει διάφορους ξεναγούς για όλες σχεδόν τις γλωσσες...έλεγα λοιπόν να περάσω από κει στις 10/2 που θα φτάσουμε, και να δω τι μπορώ να συνεννοηθώ για τις επόμενες μέρες...εννοείται ότι αν ενδιαφέρεστε, σας ενημερώνω και μπορούμε να γίνουμε παρέα :), τουλάχιστον για την ξενάγηση:)
Σας έχω στείλει μήνυμα με το mail μου αν θέλετε να επικοινωνησουμε οταν θα είμαστε εκεί ...

ishigamy

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρισι
Καλησπέρα παίδες. Και γω θα είμαι Ρώμη 10-13, και δε θα με χάλαγε το ενδεχόμενο μιας κοινής ξενάγησης στο Βατικανό. Δήμητρα ενημέρωσε και μένα αν έχεις το χρόνο. Ευχαριστώ πολύ :)

dimitra.g

Member
Τελικά θα γίνουμε παρεάκι!!! Τέλεια :)
Έχω στείλει mail και στο [email protected] και περιμένω απάντηση...

Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το Site, και αν υπάρχει ενδιαφέρον κανονίζουμε κάτι και εκεί ....
http://www.freetourrome.com/gr/
Έχουν 3 ελληνόφωνες "ξεναγήσεις-περιπάτους" στη Ρώμη, διάρκειας 1,5 ώρας, με συμμετοχή 2,5€ το άτομο και μετά δίνεις ό,τι θέλεις στον ξεναγό (δεν ξέρω όμως ποιο θα είναι το λογικό ποσό να αφήσεις...)
Είναι 3 βόλτες, και ξεκινάνε κάθε μέρα από συγκεκριμένο σημείο
City toor
Πιάτσα Μπαρμπερίνι/Φοντάνα ντι Τρέβι/Πάνθεον/Sant’ Ignazio εκκλησία/Πιάτσα Navona/Castel Sant ’Angelo
Classical Tour Καπιτώλιο/Φόρουμ του Τραϊανού/η Ρωμαϊκή Αγορά/Κολοσσαίο
Night Tour Quirinal/Φοντάνα ντι Τρέβι/Βίκτωρ Εμμανουήλ/Κολοσσαίο

iakinthi

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Μπήκα κι εγω στο freetourrome.com, αλλά δεν νομίζω να έχουν για Βατικανό.. από όσο κατάλαβα είναι μεταφρασμένη η σελίδα, αν κρίνουμε από το σημείο που αντί για "κράτηση" γράφει "βιβλίο" :-D Λέτε να έχουν στα ελληνικά;; Νομίζω ότι θα ήταν καλές οι δύο πρώτες, αλλά με ανησυχεί λίγο αυτό που πρέπει να τους προπληρώσεις μέσω του site.. δεν μου φαίνεται και πολύ "έμπιστο"..

Διορθώνω για το κομμάτι της κράτησης.. έκανα τα βήματα για να δω και σε στέλνει σε secure place για πληρωμή μέσω πιστωτικής ή paypal..

Last edited by a moderator:

greg_thess

Member
Για ποιο λόγο να χρειαστείτε για ένα περίπατο ξενάγηση;Από τη στιγμή που ήδη σκέφτεστε και μία για το Βατικανό;Ένας καλός ταξιδιωτικός οδηγός νομίζω αρκεί.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.943
Μέλη
36.531
Νεότερο μέλος
Αλέξανδροςd

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom