Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
201
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Α μάλιστα...ευχαριστω πολυ παιδιά να στε καλα! Δεν το είχα ακούσει καθόλου να σας πω την αλήθεια ποτέ (και σπούδασα κα τουριστικά). Τελος πάντων όσο ζεις μαθαίνεις... :p ευχαριστω και παλι!!!!
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Παιδιά καλημέρα. Κανονίζουμε με τον άντρα μου για ταξιδάκι στη Ρώμη το 3ήμερο της Πρωτομαγιάς και λέμε να πάρουμε και 2 μερούλες άδεια να πάμε συνολικά 5 μέρες. Αεροπορικά εισιτήρια έχουμε δωρεάν από aegean αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν βρίσκουμε ξενοδοχείο. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη επειδή είναι η πρώτη φορά που πάμε Ρώμη θέλουμε να μείνουμε όσο πιο κεντρικά γίνεται αλλά βλέπω ότι όλα τα κεντρικά ξενοδοχεία κυμαίνονται από 120-150 ευρώ τη βραδιά. Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι πιο οικονομικό; Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
21
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Relais roma centro......5' με τα ποδια απο φοντανα ντι τρεβι...... bed&breakfast ξενοδοχειο........εμεις πηγαμε 13/5/2013 κοστος βραδιας €100
Καλημερα! Εμεις τελικα κλεισαμε σ αυτο!!
http://www.booking.com/hotel/it/bas...p1t1:neg;ws=&gclid=COaf7aS01MMCFQMUwwodwyAAcQ
για πες μου τη γνωμη σου για το συγκεκριμενο και γενικα για τα B&B γιατι δεν εχω ιδεα.. Το βρηκαμε μονο 180 για 4 βραδια και για 2 ατομα! Πιστευω πολυ καλη τιμη.. :) και οποιος αλλος θελει ας μ απαντησει!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
όλα τα κεντρικά ξενοδοχεία κυμαίνονται από 120-150 ευρώ τη βραδιά. Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι πιο οικονομικό;
Ποιες μερες και ποσα χρηματα το βραδυ;

για πες μου τη γνωμη σου για το συγκεκριμενο και γενικα για τα B&B γιατι δεν εχω ιδεα.. Το βρηκαμε μονο 180 για 4 βραδια και για 2 ατομα! Πιστευω πολυ καλη τιμη.. :) και οποιος αλλος θελει ας μ απαντησει!!
Εχει καποια δωματια,που δεν βρισκονται το ενα μαζι με το αλλο αλλα μαλλον εκει κοντα.Εχει καποια αποσταση απο κεντρικα αξιοθεατα και οχι και τα καλυτερα σχολια.
 
Last edited by a moderator:

dimitra.g

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλημέρα σε όλους!
Νέο μέλος εδώ! Το πρώτο ταξίδι μας μετά τη γέννηση των πιτσιρικίων μας :clap:θα είναι στη Ρωμη, 10-15/02/2015….
Ρωτώντας και μελετώντας εδώ στο forum(και ευχαριστώ όλους !!!) είδα ότι υπάρχουν ξεναγοί (φοιτητές? κανονικοί? με άδεια? χωρίς?) έξω από το Βατικανό, και μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους ξενάγηση. Επειδή κατέληξα ότι αν κάπου αξίζει να πληρώσεις για μια ξενάγηση, το σημείο είναι σίγουρα το Βατικανό, έχω μερικές ερωτήσεις, αν κάποιος γνωρίζει:

1. Καταρχήν , μήπως ενδιαφέρεται κανείς για τις ημέρες 10/12/13/14 ή και 15 Φεβρουαρίου για να συντονίσουμε μια ελληνόφωνη ξενάγηση και να μοιράσουμε το κόστος ???

2. Οι ξεναγοί είναι πιστοποιημένοι ή δουλεύουν χωρίς άδεια? Δηλαδή χρειάζονται εισιτήριο που το καλύπτω εγώ (μέσα στην τιμή δηλαδή που θα μου ζητήσουν? Αν ναι, και εφόσον θέλω να κλείσω ηλεκτρονικά, πρέπει να κλείσω εισιτήριο και για τον ξεναγό? Αν βρώ ξεναγό επι τόπου και δεν έχω πάρει από πριν εισιτήρια, μπορεί να παρακάμψει την ουρά?

3. Γνωρίζει κανείς τρόπο επικοινωνίας με κάποιο ελληνόφωνο ξεναγό? Από το foroum βρήκα 1 διεύθυνση mail αλλά δεν ισχύει πια, και μια κοπέλα στο facebookαλλά δεν μας έχει απαντήσει στα μηνύματά μας…

4. Γνωρίζει κανείς τι παίζει από τιμές στις ξεναγήσεις ? Αν δεν βρω ελληνόφωνη, θα πάω σε αγγλική προφανώς… ανάλογα και τα κόστη βέβαια (φαντάζομαι μεγαλύτερη ομάδα = μικρότερη συμμετοχή στο κόστος

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
Όπως και να ‘χει, θα το ψάξω και εκεί… και για ό,τι κάνω θα επιστρέψω με info ;)
 
Μηνύματα
21
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εχει καποια δωματια,που δεν βρισκονται το ενα μαζι με το αλλο αλλα μαλλον εκει κοντα.Εχει καποια αποσταση απο κεντρικα αξιοθεατα και οχι και τα καλυτερα σχολια.
ς με το μετρο ομως διπλα δεν ειναι ολα αυτα που θα πηγαινουμε??
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
ς με το μετρο ομως διπλα δεν ειναι ολα αυτα που θα πηγαινουμε??
Ναι,βεβαια.Οπως,επισης,μπορουν να σας πουν εκει και ποια λεωφορεια βολευουν,που ειναι,για μενα,καλυτερα απο το μετρο (βλεπεις και κατι)
 

iakinthi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Το είδα κι εγώ, κάπου εδώ στο forum ...έχω στείλει μήνυμα αλλά δεν μας έχει απαντήσει...
Καλησπέρα Δήμητρα,
θα είμαστε κι εμείς (δύο άτομα) από Πέμπτη 12/02 έως Δευτέρα 16/02 στη Ρώμη κι ακόμα δεν έχω πάρει εισιτήρια για Βατικανό γιατί σκεφτόμουν μήπως πάρουμε από το επίσημο site αυτά με την ξενάγηση στα 31€.. Είχες κάποιο νέο από αυτή στο FB.. πάντως αν μπορέσουμε και κλείσουμε κοινή με καλύτερη τιμή θα είναι πολύ καλά.. και δεν χρειάζεται να της πούμε ότι δεν είμαστε παρέα..
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Έχει τηλέφωνο στο προφίλ της. Δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε.
 

dimitra.g

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Δυστυχώς η κοπέλα από f/b δεν μου έχει απαντήσει...Τα εισητήρια από το επίσημο Site στα 31€ φαντάζομαι είναι με αγγλική ξενάγηση, σωστά? Τα αγγλικά μας είναι πολύ καλά, απλά για τόσες ώρες ξενάγηση λέω μήπως άξιζε στα ελληνικά, πιο γρήγορα και πιο ξεκούραστα...
Μας είπαν οτι έξω από το Βατικανό έχει διάφορους ξεναγούς για όλες σχεδόν τις γλωσσες...έλεγα λοιπόν να περάσω από κει στις 10/2 που θα φτάσουμε, και να δω τι μπορώ να συνεννοηθώ για τις επόμενες μέρες...εννοείται ότι αν ενδιαφέρεστε, σας ενημερώνω και μπορούμε να γίνουμε παρέα :), τουλάχιστον για την ξενάγηση:)
Σας έχω στείλει μήνυμα με το mail μου αν θέλετε να επικοινωνησουμε οταν θα είμαστε εκεί ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.431
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom