Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Έχω πάει αρκετές φορές στη Ρώμη αλλά με το φαγητό πάντα έχω ένα θέμα. Δεν μπορώ να πω οτι έχω φάει καλά, πριν ελαχίστων περιπτώσεων. Γενικά πάω για λίγες ημλερες και έως τώρα δεν έχω πάει trastevere που απο οτι ακούω έχει πολλά για φαγητό.
Οπότε παραθέτω:
  1. L'Antico Forno di Fontana Trevi https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187791-d2318650-Reviews-L_Antico_Forno_di_Fontana_Trevi-Rome_Lazio.html (Σαντουτσάκι με χοιρινό δίπλα στη φοντάνα)
  2. καφές - γλύκο: TAZA D' ORO: https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-d8339131-Reviews-Tazza_D_Oro-Rome_Lazio.html
 
Last edited:

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
καλησπερα! χρονια πολλα σε ολους!
αυριο θα ειμαστε ρωμη και θελω να ρωτησω κατι.
αυτο με το μπουφε που ειδα σε μερικα μαγαζια ειναι ορισμενες ωρες? εχει στανταρ χρεωση και τρως οτι θες? αυτο ειναι το aperitivo?
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Aperitivo είναι αλκοολούχο ποτό/κοκτέιλ με βάση το prosecco που πίνεται μετά τη δουλειά και πριν το φαγητό για να ανοίξει η όρεξη. Συνοδεύεται με μεζεδάκια, finger food συνήθως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπερα! χρονια πολλα σε ολους!
αυριο θα ειμαστε ρωμη και θελω να ρωτησω κατι.
αυτο με το μπουφε που ειδα σε μερικα μαγαζια ειναι ορισμενες ωρες? εχει στανταρ χρεωση και τρως οτι θες? αυτο ειναι το aperitivo?
Εξαρταται σε τι μαγαζι το ειδες. Το απεριτιβο σερβίρεται σε μπαρ, καφε, οινοθηκες κλπ. Σε εστιατορια αλλαζει το πραγμα. Σε μπουφε υπάρχει το αντιπαστο, το ορεκτικο δηλ. Πληρωνεις ενα πιατο κ παιρνεις οτι θες για ορεκτικο.
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καληςπερα και συγγνωμη που καθυστέρησα να απαντήσω! Αυριο το πρωί υα ψάξω την κάρτα και θα τα ανεβάσω εδω
Καλο βραδυ
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα θα μπορούσα να εχω και εγω τα στοιχεία του;
Με ενδιαφέρει θα ειμαστε 13-16/1/2018 στην ρωμη
Αντίστοιχα θα ήθελα κι εγώ τα στοιχεία του.. Επίσης ας μας πει κάποιος που έχει πάει πώς λειτουργεί εκεί το επιτόπου σύστημα ξεναγών; Αξίζει να έχουμε ξεναγό ;

Καλημέρα και από μένα.Αν μπορείτε στείλτε μου κι εμένα τα στοιχεία του γιατί θα πάω με τα παιδιά μου 11-16/ 01 και μια ξενάγος που μίλησα μαζί της ζητάει 150 ευρώ.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Καλημέρα και χρονια πολλα,
Τον ξεναγό τον λενε
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παρακαλώ προσωπικά δεδομένα να κοινοποιούνται μόνο μέσω προσωπικού μηνύματος.
Το μήνυμα του μέλους @dimivar επεξεργάστηκε για αυτόν τον λόγο.
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Παρακαλώ προσωπικά δεδομένα να κοινοποιούνται μόνο μέσω προσωπικού μηνύματος.
Το μήνυμα του μέλους @dimivar επεξεργάστηκε για αυτόν τον λόγο.
Καλημερα,
Δεν θα επαναληφθεί! Καλη χρονια
 

geo_mike

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα. πρόκειται να ταξιδέψουμε 2 άτομα στη Ρώμη τις ημερομηνίες από 3/3/18 έως 7/3/18 και ενδιαφερομαστε για ξενάγηση από ελληνόφωνο ξεναγό υπάρχει κάποιος που θα είναι εκεί τις ίδιες ημερομηνίες για να μοιραστούμε τα έξοδα της ξενάγησης?
 

Dimi_Travel

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Υπενθυμίζω και τις δικές μας ημερομηνίες σε περίπτωση που κάποιος ταξιδεύει επίσης τότε! 20-24/01
 

elenaki@p

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα και χρονια πολλα,
Τον ξεναγό τον λενε
Καλημερα εχω παει αλλες δυο φορες στη Ρώμη και εχω παρακολουθήσει μια ξενάγηση στα ελληνικά πολυ σύντομη ομως και μια στα αγγλικά πολυ καλύτερη αλλα τα αγγλικά μου δεν ειναι και τοσο καλα !!! 21/1 με 25/1 θα επισκεφτώ την Νάπολη και σκέφτομαι μια βόλτα στην Ρώμη αυθημερόν με το τρένο μιας και ειναι μονο 1 ωρα και 10 λεπτα στις 23 του μήνα θα ηθελα και εγω τα στοιχεία του έλληνα ξεναγού και γιατι οχι και παρέα να μοιραστούμε τα έξοδα έμεις ειμαστε 6 ατομα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom