Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tonia-giannis

Member
Μηνύματα
30
Likes
65
O saimon έχει δίκιο και σωστά το αναφέρει.
Πράγματι λέγοντας μπουφέ δεν το εννοούσα με τον κλασσικό όρο με τα πολλά φαγητά αλλά με ένα πάγκο ή τραπέζι που πάνω έχει κάποια μεζεδάκια που ανανεώνονται μόλις τελειώνουν.

σε ευχαριστω πολυ για τιε διευκρινησεις.

Θα συμπληρωσω μονο οτι απεριτιβο σημαινει παω να πιω το ουζακι μου προ φαγητου, οπως λεμε εδω. Δεν πας να φας δηλ. Το συνολο σχεδον των μαγαζιων που εχουν "μπουφε" η σερβιρουν κατι αλλο εκτος απο πλατο αλλαντικων-τυριων ειναι τουριστοπαγιδες κ σερβιρουν junk food στην καλυτερη, τα υπολείμματα στη χειροτερη. Ειναι κριμα να τρωμε τετοιο φαγητο σε μια πρωτευουσα με χιλιάδες οικονομικες επιλογες.
αν εχεις κατι να μου προτεινεις απο μαγαζια θα το εκτιμουσα. :) :)
 
Last edited by a moderator:

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι στα θέματα Ρώμης,
όμως επειδή γύρισα πριν λίγες μέρες έχω τη δυνατότητα να σου προτείνω 2-3 τρατορίες που φάγαμε πολύ καλά και με σχετικά καλή τιμή.
Και βέβαια για καφeδάκι στο Sant Eustacchio ( Piazza di Sant'Eustachio 82 | Centro Storico, 00186 Ρώμη, )
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
αν εχεις κατι να μου προτεινεις απο μαγαζια θα το εκτιμουσα. :) :)
Μπες στο groupon.it Divine Bonta εξω απο την περιοχη του Βατικανου με 14.99 τα 2 ατομα!ουσιαστικα μας φερανε 2 ποτηρια κρασι και ενα πλατο με προσουτο,αραντσινι και φοκατσια
 
Last edited by a moderator:

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Λοιπόν φάγαμε πολύ ωραίες μακαρονάδες με θαλασσινά και φαντασικάααα λαζάνια ,καθώς πίτσα στο
Serafini Alla Pace ( Via della Pace 27, 00186 Ρώμη, Ιταλία)
και στο Da Francesco ( Piazza del Fico 29, 00186 Ρώμη, Ιταλία) πάρα πολύ ωραία καρμπονάρα.
Θα ψάξω να βρω τις αποδείξεις γιατί θα ήθελα να σου προτείνω ακόμα ένα πολύ κοντά στη

Θα ψάξω να βρω τις αποδείξεις γιατί θα ήθελα να σου προτείνω ακόμα ένα πολύ κοντά στη via del corso ,
που παρ΄όλο που ήταν κέντρο , φάγαμε πολύ καλά και σε καλή τιμή ένα μενού με 2 πιάτα και κρασί με 17 ευρώ.
Και το λέω γιατί επειδή ήταν κέντρο στην αρχή φοβηθήκαμε μήπως ήταν ''τουριστικό'' αλλά είδαμε που είχε παρέες ιταλών και αποφασίσαμε να μπούμε.
 
Last edited by a moderator:

angpan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα.Κιεγώ λοιπόν θα πάω Ρώμη στις 8-16 φεβρουαρίου..αν θέλετε σας πακαλώ να μου δώσετε τα στοιχεία του ξεναγού!..σας ευχαριστω εκ το προτερων
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 6 ΑΤΟΜΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ 10/2/2018
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Εύχομαι να περάσετε υπέροχα στη Ρώμη και να απολαύσετε το Βατικανό, εγώ γύρισα πριν μια βδομάδα.
Επισκέφτηκα το Βατικανό για δεύτερη φορά και νομίζω πως πρέπει οπωσδήποτε να έχετε ξεναγό μαζί σας γιατί θα σας δώσει έξτρα πληροφορίες που χρειάζονται για την καλύτερη κατανόηση αυτών που θα βλέπετε.
Μακάρι να βρείτε κάποιους να μοιραστείτε το κόστος γιατί εμείς τελικά δεν το καταφέραμε και δώσαμε 150 ευρώ στην ξεναγό.Η οποία ήταν όμως πάρα πολύ καλή και πολύ ενημερωμένη για όλα.
Μάλιστα μετά τα μουσεία του Βατικανού και τη βασιλική του Αγίου Πέτρου , πήγαμε προς το Castel Sant' Angelo & Piazza Navona και καταλήξαμε να πάμε όλοι μαζί για φαγητό περίπου 18.00μμ.
Κουραστική μέρα αλλά περάσαμε πολύ ωραία και πάντα με την ξεναγό μαζί μας.
 

angpan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εύχομαι να περάσετε υπέροχα στη Ρώμη και να απολαύσετε το Βατικανό, εγώ γύρισα πριν μια βδομάδα.
Επισκέφτηκα το Βατικανό για δεύτερη φορά και νομίζω πως πρέπει οπωσδήποτε να έχετε ξεναγό μαζί σας γιατί θα σας δώσει έξτρα πληροφορίες που χρειάζονται για την καλύτερη κατανόηση αυτών που θα βλέπετε.
Μακάρι να βρείτε κάποιους να μοιραστείτε το κόστος γιατί εμείς τελικά δεν το καταφέραμε και δώσαμε 150 ευρώ στην ξεναγό.Η οποία ήταν όμως πάρα πολύ καλή και πολύ ενημερωμένη για όλα.
Μάλιστα μετά τα μουσεία του Βατικανού και τη βασιλική του Αγίου Πέτρου , πήγαμε προς το Castel Sant' Angelo & Piazza Navona και καταλήξαμε να πάμε όλοι μαζί για φαγητό περίπου 18.00μμ.
Κουραστική μέρα αλλά περάσαμε πολύ ωραία και πάντα με την ξεναγό μαζί μας.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΞΕΝΑΓΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΤΕ?
 

Eel

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 6 ΑΤΟΜΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ 10/2/2018
Θα είμαι εκεί τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου με 3 παιδιά!!!! προτιμώ να εκφραστώ και να δώσω στοιχεία για τον ξεναγό αφού πρώτα έχω ιδία άποψη. Πάντως το οικονομικό είναι το γνωστό . . . . . 150 και περιλαμβάνει Μουσεία Βατικανό και τον καθεδρικό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 6 ΑΤΟΜΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ 10/2/2018
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΞΕΝΑΓΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΤΕ?
Παρακαλώ μην γράφεις ΚΕΦΑΛΑΙΑ και διόρθωσε το μήνυμά σου.

Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.
 

Nanuka85

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ΚΑλημερα!τη βοηθεια σας σας παρακαλω!μου κανει αλλαγη δρομολογιου η Ryan με αποτελεσμα να μην εχω πολυ χρονο να παω απο το ενα αεροδρομιο στο παρα μονο 2 ωρες. Γνωριζει καποιος τι κοστιζει το ταξι για αυτη τη διαδρομη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
ΚΑλημερα!τη βοηθεια σας σας παρακαλω!μου κανει αλλαγη δρομολογιου η Ryan με αποτελεσμα να μην εχω πολυ χρονο να παω απο το ενα αεροδρομιο στο παρα μονο 2 ωρες. Γνωριζει καποιος τι κοστιζει το ταξι για αυτη τη διαδρομη?
Εδώ (επίσημο σάιτ του αεροδρομίου) λέει ότι είναι φιξ τιμη 50 €
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom