Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά καλησπέρα. Θα πάει η μητέρα μου με 4 φίλες της (5 άτομα) Ρώμη 2-7 Ιουνίου. Έχετε υπόψιν ξενοδοχείο η airbnb να προτείνετε για 5 άτομα (2 δωμάτια) ? Επίσης επειδή κέντρο είναι πανάκριβα ποια περιοχή άλλη κοντά σε μετρό συστήνετε?
Ευχαριστώ.
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ όταν επισκέφτομαι Ρώμη, μένω πάντα στην περιοχή Trastevere. Είναι σχετικά ακριβούλι αλλά πετυχαίνεις φθηνά bed and breakfast και AirBnB. Τσέκαρε επίσης στη σελίδα iha.com
Το Trastevere δεν είναι ακριβώς καράκεντρο, ανήκει βέβαια στο μητροπολιτικό κέντρο, βρίσκεται παρά τω Τίβερη και κάτω απ´το Βατικανό, συνδέεται με λεωφορεία και τραμ και είναι εφικτός ο ποδαρόδρομος για τα σημεία εδιαφέροντος. Το ιδιαίτερο με την περιοχή αυτή, εκτός από το πόσο γραφική είναι, είναι προορισμός εξόδου για μικρούς και μεγάλους, άπειρα εστιατόρια και γενικά περαντζάδα. Λογικά, αν βρουν κάτι εκεί, θα πετύχουν και το «πανηγύρι» στον Τίβερη που στήνουν στους πρόποδες πάγκους, μπαράκια και street food*. Ίσως είναι πιο αργά στο καλοκαίρι αλλά εγώ όποτε πηγαίνω, ανεξαρτήτως καλοκαιρινού μήνα, το πετυχαίνω.

*Άποψη του Τίβερη και του πανηγυριού του, στο ύψος του Trastevere.
3AC3D19D-EAB0-427D-B7C0-70B47DD5FAEA.jpeg
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
μια ερωτηση εγω θελω να κανω.. να κλεισω με την κοπελα μου ξενοδοχειο στο Τερμινι η ειναι επικινδυνα?
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Δεν είναι επικίνδυνα απλά η περιοχή δεν είναι τόσο καλή.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
βασικα ρωταω γιατι ενας φιλος μου ανεφερε πως ειναι σαν την Ομονοια, με ναρκωμανεις και επικινδυνους..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
βασικα ρωταω γιατι ενας φιλος μου ανεφερε πως ειναι σαν την Ομονοια, με ναρκωμανεις και επικινδυνους..
Εγω παντως μεσα σε 3 μερες και ενω περνουσα συνεχεια απο κει(πρωι και βραδυ δηλαδη)με το ζορι να δα 2 αστεγους...
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
μια ερωτηση εγω θελω να κανω.. να κλεισω με την κοπελα μου ξενοδοχειο στο Τερμινι η ειναι επικινδυνα?
Να μην κλείσεις εκεί επειδή δεν είναι ωραία περιοχή για τα δεδομένα της Ρώμης. Μείνε καλύτερα λίγο πιο δίπλα στο Monti.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εγώ είχα μείνει στο Rome Together Guest House και το συνιστώ (θα το βρεις και στην booking και στην airbnb). Στο Βατικανό και δίπλα στη στάση μετρό Ottaviano. Πρόκειται για δωμάτιο με βασικό πρωινό που προσφέρεται στην απέναντι καφετέρια. Σε κεντρικό δρόμο και φοβερά ήσυχο.
 

christinastew

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει τα στοιχεία ελληνόφωνου ξεναγού για Βατικανό; Θα είμαστε Ρώμη (2 άτομα) 12/5-15/5. Ενδιαφέρεται κανείς να μοιραστούμε την ξενάγηση στο Βατικανό;
 

Vasilis katsam

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Θα ενδιαφερόταν κανείς για 6 Απριλίου 2018 να συμμετάσχει σε Ελληνική ξενάγηση στο Βατικανό ώστε να μοιραστούν τα έξοδα?Θα είμαστε 2 οικογένειες και η τιμή του ξεναγού είναι 150 ευρώ.


Καλησπέρα σας,

Θα μπορούσαμε να έχουμε τα στοιχεία του ξεναγού για το Βατικανό σε προσωπικό μήνυμα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπερα
Θα ειμαστε και εμεις οικογενεια 4 ατομων και ενδιαφερομαι για 6 απριλη
 

christinastew

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Το Πάσχα που πήγα Ρώμη ειχαμε κλείσει εισητηρια για Βατικανο απο Ίντερνετ!! Οταν λοιπόν πήγαμε μας εκανε έλεγχο ενας τύπος οπου το καρτελάκι του έλεγε ενα ελληνικό επίθετο!! Τον ρωτάμε λοιπόν Έλληνας είστε και μας λεει ναι και προσφέρθηκε να μας ξεναγήσει δωρεάν άσχετα αν τον πληρώσαμε!! Τα στοιχεία του ειναι
...........................
Ο άνθρωπος ηταν ξεναγός του Βατικανού και η ξενάγηση ηταν τέλεια!! Μετα προσφερθήκαμε να του δώσουνε λεφτά ετσι για το καλο και αφου τον πιέσαμε να μας πει μιας και δεν ήθελε να μας χρεώσει μας ειπε οτι κανονικά ειναι 70€ ολα μεσα!! Αλλα του δώσαμε 50
Γραψτου μαϊλ και προτημησε τον!! Έλπιζω να βοήθησα!!
Καλημέρα! Θα μπορούσες να μου στείλεις τα στοιχεία του ξεναγού; Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom