Ρώμη 6 ημέρες

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Θα βρεθώ στη Ρώμη από 27 Δεκεμβρίου έως 2 Ιανουαρίου (έτοιμος ήμουν να το ακυρώσω μετά από κάποια σχόλια που διάβασα για τη συγκεκριμένη εποχή, τελικά όμως έκλεισα τα εισιτήρια + ξενοδοχείο και ελπίζω να μην το μετανιώσω). :lol:
Έχω ήδη καταστρώσει ένα ψιλοπρόγραμμα αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί κάποιος άλλος να προτείνει ένα πρόγραμμα με 6 διαφορετικές περιοχές για κάθε μέρα και 2 έως 3 επισκέψεις τη μέρα στα πιο top σημεία της κάθε περιοχής.
Αν λοιπόν υπάρχει κάποιος τόσο καλός γνώστης της πόλης (που από ό,τι έχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί) τον ευχαριστώ από τώρα για τον κόπο που θα κάνει. :clap::clap::clap:
ΥΓ Διάλεξα τη Ρώμη για 2 λόγους, για να δω τη ζωή των ντόπιων από κοντά και για τα υπέροχα μουσεία της που χαζεύω στο δίκτυο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα βρεθώ στη Ρώμη από 27 Δεκεμβρίου έως 2 Ιανουαρίου (έτοιμος ήμουν να το ακυρώσω μετά από κάποια σχόλια που διάβασα για τη συγκεκριμένη εποχή, τελικά όμως έκλεισα τα εισιτήρια + ξενοδοχείο και ελπίζω να μην το μετανιώσω). :lol:
Έχω ήδη καταστρώσει ένα ψιλοπρόγραμμα αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί κάποιος άλλος να προτείνει ένα πρόγραμμα με 6 διαφορετικές περιοχές για κάθε μέρα και 2 έως 3 επισκέψεις τη μέρα στα πιο top σημεία της κάθε περιοχής.
Αν λοιπόν υπάρχει κάποιος τόσο καλός γνώστης της πόλης (που από ό,τι έχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί) τον ευχαριστώ από τώρα για τον κόπο που θα κάνει. :clap::clap::clap:
ΥΓ Διάλεξα τη Ρώμη για 2 λόγους, για να δω τη ζωή των ντόπιων από κοντά και για τα υπέροχα μουσεία της που χαζεύω στο δίκτυο.
καλά έκανες και τη διάλεξες. Πρωτοχρονιά μάλλον θα κάνω κι εγω στην Αιώνια Πόλη.
για πες το ψιλοπρόγραμμα να καταλάβουμε και τα γούστα σου. στα μουσεία οπωσδήποτε να βαλεις αυτο:
Official Site Borghese Gallery Galleria Borghese - The collections
εννοείται ότι πρέπει να την ψηφίσεις κιόλας στο Travel Wars..
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
εννοείται ότι πρέπει να την ψηφίσεις κιόλας στο Travel Wars..

Ρε Samion, κάνεις τον καλό στους Newbies για να μαζέψεις ψήφους μπας και γλιτώσετε το double score? (που δεν το γλιτώνετε κιολας?)

Μα πόσο θλιβεροί είστε πια εσείς οι Ρωμαιόφιλοι;

Αλλά τι περίμενα; Ποιος γάλλος έχασε τη φινέτσα του για να την βρουν οι Ιταλοι...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αμ πως...κάνουμε αγώνα εδώ, γιατί μας την πέσανε οι Παρισινοί! :bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ρε Samion, κάνεις τον καλό στους Newbies για να μαζέψεις ψήφους μπας και γλιτώσετε το double score? (που δεν το γλιτώνετε κιολας?)

Μα πόσο θλιβεροί είστε πια εσείς οι Ρωμαιόφιλοι;

Αλλά τι περίμενα; Ποιος γάλλος έχασε τη φινέτσα του για να την βρουν οι Ιταλοι...
πεστα CakeNet! στο γκρουπ μας είμαστε! να μην υπερασπιστούμε τη Ρώμη στους ιταλόφιλους?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εννοειται οτι δε χρειαζεται να σχολιασω την καταπτυστη ενεργεια του να προσπαθει με παρελκυστικους τροπους να προσετεριστει νεοφερμενους.
Να προτεινω στον φιλο tdm μια κα θα επισκεφθει την Galleria Borgheze να μην παραλειψει να θαυμασει το υπεροχο αγαλμα του Canova που υμνει τη θεικη ομορφια της Παολινας Μποργκεζε Βοναπαρτη. Οι ωραιες γυναικες υπηρξαν παντα γαλλιδες. Εκεινος ο αγριανθρωπος ο αντρας της πολυ συγχιστηκε που ειδε τα αγαλμα της γυναικας του και θελησε να το καταστρεψει - τοσο ηξερε απο τεχνη ο γελοιος. Πριγκηπας προστατης τον τεχνων σου λεει ο αλλος... Ευτυχως που η Παολινα γνωριζοντας απο τεχνη, πατησε ποδι και το εσωσε.
Επιπλεον να συστησω στο νεο μελος μας να επισκεφθει τη villa Giulia ωστε να εχει την ευκαιρια να θαυμασει τα υπολειματα του εξαισιου ετρουτσικου πολιτισμου, αυτον που κατεστρεψαν οι Ρωμαιοι για τους οποιους ειναι τοσο περιφανος ο samion και οι ομοιδεατες του. Site μη περιμενεις να παραθεσω- δεν υπαρχει: Villa Giulia - Wikipedia, the free encyclopedia
Καλο ειναι και το Palazzo Barberini στην ομονυμη πλατεια, αλλα δυστυχως θα δεις τα εργα με φυσικο φωτισμο, καμια φορα θα πεφτει το φως πανω στην ελαιογραφια και θα θαμπωνει ο πινακας, ασε δε που ειναι τοσο το ενα εργο πανω στο αλλο που νομιζεις οτι εισαι σε συνοικιακο καδραδικο -τετοιος εξευτελισμος των εργων τεχνης.
Τα ιδια και σε ακομη χειροτερο βαθμο ισχυουν και για την πινακοθηκη Doria Pamphiliji :: Galleria Doria Pamphilj - Roma
Πεταμενα αριστουργηματα αυτο ειναι το γενικο κλιμα.
Το επομενο ταξιδι σου να ειναι Παρισι. Εκει οχι 6, αλλα ουτε 16 μερες δε θα σε φτασουνε...
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με παρελκυστικους τροπους να προσετεριστει νεοφερμενους.

Πεταμενα αριστουργηματα αυτο ειναι το γενικο κλιμα.
Το επομενο ταξιδι σου να ειναι Παρισι. Εκει οχι 6, αλλα ουτε 16 μερες δε θα σε φτασουνε...
στο γκρουπ ιταλοφιλων ειμαστε και λέμε ότι θελουμε σχετικά με την Ιταλία. εσεις οι 3 πάρτε και τον κούκο και πηγαίνετε στο γκρουπ του Παρισιού να το ανεβάσετε...
το γενικό κλίμα είναι της πόλης-μουσείο. εκτός από τα μουσεία που αναφέρθηκαν κάθε γωνιά είναι μουσείο..
στο Παρίσι συμφωνώ δεν φτάνουν ούτε 16 μέρες. αφού θα ξημεροβραδιάζεσαι στο μετρό να πας από το ένα μέρος στο άλλο..δεν συζητάμε να πας με αυτοκίνητο. εκεί θέλεις 2 μέρες για να μπεις και 2 για να βγεις..
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Έρση...σε λάθος χώρο δίνεις τον αγώνα σου!

Μπορείς να δώσεις τις μάχες σου εδώ ...http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...-wars-%F0%E1%F1%DF%F3%E9-vs-%F1%FE%EC%E7.html ή στην τελική ανοίξτε το γκρουπ των γαλλόφιλων ρε παιδί μου! :bleh::bleh::bleh:
Αν και σωστά μίλησες, θα σου πω ότι στον πόλεμο όλα επιτρέπονται.
Οι πόλεμοι δεν διαλέγουν τόπο για να δοθούν οι μάχες. Όπου βρίσκεις χτυπάς....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι αλλά και πάλι, η επιθετική άμυνα είναι πάντα το καλύτερο όπλο της αντίστασης στην επίθεση! :clap:

(ούτε η Παπαρήγα δεν τα λέει έτσι) :haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θα βρεθώ στη Ρώμη από 27 Δεκεμβρίου έως 2 Ιανουαρίου (έτοιμος ήμουν να το ακυρώσω μετά από κάποια σχόλια που διάβασα για τη συγκεκριμένη εποχή, τελικά όμως έκλεισα τα εισιτήρια + ξενοδοχείο και ελπίζω να μην το μετανιώσω). :lol:
Έχω ήδη καταστρώσει ένα ψιλοπρόγραμμα αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί κάποιος άλλος να προτείνει ένα πρόγραμμα με 6 διαφορετικές περιοχές για κάθε μέρα και 2 έως 3 επισκέψεις τη μέρα στα πιο top σημεία της κάθε περιοχής.
Αν λοιπόν υπάρχει κάποιος τόσο καλός γνώστης της πόλης (που από ό,τι έχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί) τον ευχαριστώ από τώρα για τον κόπο που θα κάνει. :clap::clap::clap:
ΥΓ Διάλεξα τη Ρώμη για 2 λόγους, για να δω τη ζωή των ντόπιων από κοντά και για τα υπέροχα μουσεία της που χαζεύω στο δίκτυο.

Θα περάσεις υπέροχα!εγώ αν και Παρισολάτρης δηλώνω και την αγάπη μου για τη Ρώμη,σίγουρα σαν εποχή θα έλεγα προτιμότερη η άνοιξη η το φθινόπωρο γιατί θα απολάμβανες περισσότερο τα εκπληκτικά πάρκα της πόλης αλλά πιστεύω ότι και ο χειμώνας έχει τη χάρη του!είναι πόλη που περπατιέται και σε κάθε της βήμα ...μεταφέρεσαι σε άλλες εποχές...καλά θα είναι αφού θα έχεις μελετήσει απο πριν τα..της πόλης να έχεις κι έναν ταξιδιωτικό οδηγό μαζί σου,γιατί πραγματικά κάθε πλατεία,κάθε συντριβάνι,κάθε εκκλησία,κάθε ...κτίσμα έχει την ιστορία του και την ..ερμηνεία του ,μία μέρα μόνο θα σου χρειασθεί για τον Αγ.Πέτρο και τα μουσεία του Βατικανού!!...
Επίσης μην παραλείψεις να επισκεφθείς το νησάκι την Τιβερίνα,έχει πολύ γούστο ένα τόσο δα μικρούλι νησάκι που έχει όλο κι όλο ένα νοσοκομείο :haha:,διασχίζεις το νησάκι και περνάς απέναντι στην περιοχή Τραστέβερε...
Συνιστώ το λεωφορείο που κάνει το σίτυ τούρ γιατί σε πάει απο τη μιά άκρη της πόλης ώς την άλλη,μέσα σε μιάμιση περίπου ώρα έχεις μια πρώτη συνολική εικόνα της πόλης και μετά από κεί και πέρα το χρησιμοποιείς για ν ανεβοκατεβαίνεις όπου εσύ κρίνεις...
Καλά να περάσεις!
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Τώρα τι να πω γι' αυτό?
Αν μου πείτε ποια μηνύματα είναι on-topic...

Πηγαίνετε κατά travel-wars μεριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom